Stiahnut.sk

Čo robiť pri poliatí notebooku?

Pri poliatí notebooku sa vyplatí dať na alchymistické rady, nevyplatí sa nič riskovať, pretože sa počíta každá sekunda a je potrebné dodržať pár základných krokov. Ak hľadáte radu práve teraz, už je asi neskoro, aj tak ale vypnite notebook, vytiahnite ho zo zásuvky, vyberte batériu a postavte ho tak, aby z neho mohla voda vytekať. Detaily sa dozviete v článku.

Ako veľmi je poliaty?

Síce to nemá žiadny vplyv na to, čo máte robiť, ale je dôležité naliať si šálku čistého vína (nie, do notebooku nie) – keď je poliaty len trochu, tak pri rýchlom zásahu pravdepodobne prežije, keď je preliaty až veľmi, tak vám nepomôže ani svätená voda (tá tiež spôsobuje koróziu).

 • Ak je poliata iba klávesnica, dôjde k zoxidovaniu citlivých spojov (ak nie je odolná proti poliatiu) a s pomerne veľkou pravdepodobnosťou aj k jej okamžitému alebo postupnému vypovedaniu služby.
 • Ak voda natečie dovnútra notebooku, to isté sa môže stať aj s ďalšími súčiastkami ako je základná doska, disk...

Postup sa však nemení, pretože aj keď ide iba o poliatie klávesnice, nemôžete nič nechať na náhodu. Pár dní budete musieť šetriť.

Čím je poliaty?

Medzi tekutinami je rozdiel. „Ideálny“ je lieh, ten vám žiadnu škodu neurobí, ale s tým sa asi počítať nedá. Oveľa častejšia je voda, čo je síce veľmi zlé, ale môže byť aj horšie – limonády, kávy, čaje, všetko vám okrem oxidácie spôsobí ešte aj znečistenie, ktoré bude po vyschnutí potrebné odstrániť, čo platí hlavne pre všetko s obsahom cukru.

Univerzálne kroky

Nasledujúce kroky vykonajte IHNEĎ po poliatí notebooku.

 1. Vypnite notebook (podržte tlačidlo pre spustenie), zároveň vytiahnite kábel od zdroja.
 2. Vyberte batériu notebooku, ak sa to dá(a ak to nejde, vyberte ju tiež, pretože ak ju tam necháte, bude vnútro NB pod napätím, ktoré urýchľuje oxidáciu).
 3. Nechajte z notebooku vodu vytiecť, notebook obráťte hore nohami, ale dávajte pozor, nech voda nenatečie do displeja, to by bol koniec.
 4. Ak si trúfate, môžete sušeniu pomôcť – notebook čo najviac rozmontujte a časti osušte handričkou alebo chladným, prípadne iba ľahko vlažným prúdom vzduchu – žiadne fénovanie. Takéto rýchle vysušenie môže zásadne zvýšiť šancu na prežitie notebooku, ale pri demontáži musíte byť opatrní.
 5. Nechajte sušiť najmenej 12 hodín, ale pokiaľ sa bez notebooku zaobídete deň alebo dva, tím lepšie. V ŽIADNOM PRÍPADE NEVKLADAJTE BATÉRIU ANI NESPÚŠŤAJTE NOTEBOOK.
 6. Po dôkladnom vysušení a zmontovaní môžete pokračovať v ďalšom používaní notebooku.

Nepomohlo?

Po vysušení môže nastať niekoľko scenárov. Notebook nepôjde vôbec alebo pôjde skvele, prípadne môže nastať stav „niečo medzi“. Ak pôjde, musíte počítať s tým, že neviete, čo sa deje vo vnútri. Môže prebiehať oxidácia, ktorá notebook alebo jeho časti skôr či neskôr zničí. Po vysušení sa ale môžete obrátiť na servis, aby vyčistil oxidujúce súčiastky. Tak či onak, brali by sme to ako varovanie, ak ste pred poliatím nezálohovali svoje dáta, tak teraz už by to bolo číre šialenstvo.

Typickým výsledkom je aj to, že vám nefunguje celá klávesnica alebo jej časť. V takom prípade ste dopadli ešte (zatiaľ) dobre a stačí dať notebook do servisu a nechať klávesnicu vymeniť. Pripravte si ale pár tisíc. Rady vyššie samozrejme platia stále.

Keď notebook nefunguje vôbec, dajte ho najskôr do servisu – môže byť chybná len jedna súčiastka a oprava nemusí byť nevýhodná. V najhoršom prípade vám tam aspoň z notebooku vytiahnu dáta. Aj keď to vlastne nie je pravda, v najhoršom prípade, pri naozaj masívnom vytopení, alebo skazenom postupe vysušovania, alebo proste pri smole sa nepodarí zachrániť ani dáta, no to sa stáva ale len zriedkakedy.

Aktualizácia 5. 5. 2024

 

Záruka

 • Polial sa vám notebook a máte ho stále v záruke? Tak to vás nepotešíme, pretože poliatie tekutinou nespadá do záručných podmienok.

Poistka

 • Ak ste si však pri kúpe notebooku zriadili poistku, je veľká šanca, že vám poisťovne schvália opravu, nakoľko je cena opravy omnoho nižšia, než dodanie nového notebooku.

Existujú riešenia chrániace klávesnicu notebooku?

 • Na trhu sú už roky k dispozícii napríklad klávesnicové kryty brániace vniknutiu kvapalín dovnútra. Alternatívou je už spomínané poistenie notebooku, kedy za opravu pravdepodobne nebudete platiť a všetko uhradí poisťovňa.
Autor: Redakcia  |   Publikované: 5.5.2024   |   Zobrazené: 21961x

Značky

Podobné články

Diskusia

Žiadosti o rady prosím presmerujte do poradne.

Napísať odkaz

Meno:
Email:
Opište znaky opačně  2 a 7 8 c a  :
 
Odkaz :

Stiahnuť - Kontakt - Pridanie aplikácie - RSS - Redakcia