Stiahnut.sk

Najlepšie bezplatné programy na prehliadanie PDF

Formát PDF si vyslúžil obľubu najmä kvôli stabilite a malej veľkosti výstupných súborov. Jeho najdôležitejšou vlastnosťou však je prenositeľnosť PDF (Portable Document Format) súborov medzi rôznymi platformami pri zachovaní pôvodného obsahu, rozloženia a formátovania.

Pre jednoduchšiu predstavu môžeme PDF súbor prirovnať k obrázku. Nech na neho hľadí Slovák alebo Japonec, vždy uvidí rovnaké farby, rovnaké tvary a je mu úplne jasné, čo na obrázku je. Pokiaľ by ale namiesto obrázku bol na papieri napísaný verš, dopadlo by to katastrofálne. Japonec by najskôr nebol schopný rozoznať písmená v latinke a na text by sa pozeral rovnako, ako Slovák pri skúmaní znakov katagany. Text by pritom bol v oboch prípadoch v angličtine, ktorej by rozumeli obaja.

PDF zachováva formátovanie dokonale, čo je dôležité najmä pri špeciálnych znakoch, ktoré sa viažu ku konkrétnym jazykom a krajinám, či špecifickým vedným, alebo profesijným odvetviam.

Napriek tomu až donedávna nebolo možné PDF otvárať v textových prehliadačoch a klasických textových procesoroch. Zmenilo sa to až príchodom MS Office 2010 a novej generácie OpenOffice, ktoré dokážu súbory nielen zobraziť, ale aj upravovať. Na efektívne prehliadanie sú ale stále vhodnejšie špecifikované riešenia.

Pozrite sa na štyri najznámejšie PDF prehliadače a vyberte si ten, ktorý najlepšie spĺňa vaše požiadavky.

Adobe Reader

Adobe ReaderAdobe Reader bol historicky prvým prehliadačom PDF dokumentov, mimochodom formát PDF vzišiel práve z nápadov spoluzakladateľa spoločnosti Adobe Systems. Po niekoľkých rokoch sa stal verejne dostupným a nakoniec prerástol v štandard s voľným použitím.

Adobe Reader predstavuje jeden z najkomplexnejších PDF prehliadačov. Jeho robustnosť je však často skôr na škodu. Spúšťanie programu je pomerne zdĺhavé a väčšie dokumenty je možné prehliadať len veľmi pomaly, navyše bez plynulého posunu. Toto negatívum čiastočne odstraňuje rozšírenie operačnej pamäte.

Na druhú stranu je Adobe Reader skvele vybavený. Okrem PDF si poradí s najrôznejšími formátmi (flv, flash), zvláda 3D zobrazenie, rozumie si s elektronickými podpismi, poznámkami či záložkami a disponuje množstvom doplnkových funkcií. Základné užívateľské rozhranie je príjemné a hlavne prehľadné. Nájdenie a použitie sofistikovanejších funkcií už také jednoduché nie je, no s trochou skúseností dosiahnete pri práci s PDF výborné výsledky.Adobe Reader - rozhraní

Veľkosť: 36,8 MB

OS: Windows XP, Server 2003, Server 2008, 7, 8, Mac OS X

Licencia: freeware

Zhrnutie: pomalšie načítavanie, skvelé základné užívateľské rozhranie, bohatá funkcionalita

Foxit Reader

Foxit Reader Foxit Reader bol vytvorený ako alternatíva k Adobe Reader. Foxit je neveľká aplikácia, ktorá v mnohých smeroch supluje funkcionalitu AR. Ponúka rýchlejší štart a predovšetkým svižnejšie prehliadanie dokumentov. K dispozícii je aj rozšírenie pre internetové prehliadače, takže s ním môžete pracovať priamo v okne svojho obľúbeného browsera.

Program zvláda základnú úpravu dokumentov (komentáre, záložky, ...) a dá sa použiť aj ako kvalitná čítačka eBookov. Podpora 3D zobrazenia však absentuje. Foxit Reader - rozhraní

Veľkosť: 14,2 MB

OS: Windows XP, Vista, 7, Mac OS X

Licencia: freeware

Zhrnutie: kompaktný a svižný prehliadač PDF, zvláda základnú editáciu, čítačka eBookov

Sumatra PDF

Sumatra PDF Sumatra je dieťa poľského vývojára Kryzstofa Kowalczyka. Ten sa podobne ako vývojári Foxitu snažil vytvoriť rýchlejšiu, jednoduchšiu a užívateľský prístupnú alternatívu k Adobe Reader. Sumatra PDF to všetko spĺňa, a v porovnaní s AR dokonca príliš nestráca ani na funkcionalite. Základné funkcie sú praktický totožné a práca s PDF je vďaka jednoduchému užívateľskému rozhraniu hračkou. Komfort zvyšuje takmer okamžité spustenie a skutočne svižné prehliadanie aj veľkých a obsiahlych dokumentov.

Ďalšou výhodou programu je jeho dostupnosť v portable verzii. Užívateľ ho teda môže spúšťať priamo z externého zariadenia a mať ho vždy po ruke. Kladom je aj podpora mnohých ďalších formátov (eBook – ePub, Mobi:XPS, Comic Book – CBZ, CBR a iné). Sumatra PDF - rozhraní

Veľkosť: 4,2 MB

OS: Windows XP, Vista, 7

Licencia: freeware

Zhrnutie: malý ale výkonný program, rýchle prehliadanie, okamžitý štart, portable verzia, podpora množstva formátov (eBook a ďalšie)

Nitro PDF Reader

Nitro PDF Reader Nitro PDF Reader je viac než obyčajný prehliadač. Popri klasickým, dalo by sa povedať základným, funkciám totiž ponúka množstvo nadštandardných úkonov. Pritom zostáva rýchly a jeho používanie je veľmi intuitívne.

Okrem prehliadania PDF súborov a vkladania komentárov do textu zvláda aj extrakciu textu a obrázkov priamo z dokumentu. Taktiež z neho dokáže vytvoriť snímok (screenshot) alebo doň vkladať informácie ako poznámky či podpis. Nitro PDF Reader - rozhraní

Veľkosť: 35,6 MB

OS: Windows XP, Vista, 7, 8; Server 2003, 2008, 2008 R2

Licencia: freeware

Zhrnutie: výkonný prehliadač, široká dodatočná funkcionalita – komentáre, podpisy, screenshoty, extrakcia textu a grafiky priamo zo súboru

Autor: Redakcia  |   Publikované: 26.10.2012   |   Zobrazené: 50569x

Značky

Podobné články

Diskusia

Žiadosti o rady prosím presmerujte do poradne.

Napísať odkaz

Meno:
Email:
Opište znaky opačně  b a f 5 3 5  :
 
Odkaz :

Stiahnuť - Kontakt - Pridanie aplikácie - RSS - Redakcia