Stiahnut.sk

Veľký test bezpečnosti internetových prehliadačov: Ktoré chránia súkromie najlepšie?

Ochrana súkromia na internete je pre mnohých používateľov základným parametrom, podľa ktorého si vyberajú internetový prehliadač. Vedeli ste ale, že najpoužívanejší web browser Google Chrome dopadol v teste zabezpečenia súkromia najhoršie? Podobné výsledky dosiahli aj prehliadače postavené na základoch Chromu a medzi najbezpečnejšími prehliadačmi nájdeme aj také, u ktorých sme to možno ani nečakali.

Open Source projekt PrivacyTests.org prešiel v apríli na verziu 52, s čím prináša aj podrobný prehľad o zbieraní údajov o používateľoch jednotlivými prehliadačmi. V prehľadnej infografike prináša výpis desiatok drobností, ktoré rôznymi spôsobmi identifikujú činnosť používateľov a zbierajú o nich osobné údaje.

Vďaka tomu protistrana dokáže zistiť, o ktorého používateľa ide a poľahky identifikuje prehliadač. Stránky dokážu týmto sledovaním chovania používateľov prispôsobiť služby a reklamy na mieru každému a je dobré vedieť, ktoré prehliadače im v tom pomáhajú najviac, respektíve im v tom nebránia. Výsledky testu preto mnohých prekvapia a možno aj presvedčia o zmene internetového prehliadača.

Najbezpečnejšie internetové prehliadače

Súkromie používateľov vo všeobecnosti najlepšie ochránia prehliadače Brave, Firefox a Safari. Špecifickým prípadom je prehliadač Tor, ktorý síce poskytne 100 % anonymitu na internete (neprezradí ani IP adresu používateľa), ale na bežné prehliadanie internetu uspôsobený rozhodne nie je.

Žiadny webový prehliadač síce dokonalú ochranu neposkytuje, ale niektoré z nich sa tomu aspoň približujú. Akonáhle budete ťažšie identifikovateľný na internete, zníži sa šanca na vaše sledovanie. V oblasti ochrany súkromia poznáme si tak môžeme spraviť obrázok o tom, ktoré prehliadače na bezpečnosť dbajú viac, a ktoré, naopak, podstatne menej.

Tor internetový prehliadač na stiahnutie zadarmo

 

Prekvapiví víťazi aj porazení pri blokovaní sledovania a fingerprintingu

Sledovanie odtlačkov slúži webovým stránkam k identifikácii vášho prehliadača na základe parametrov ako typ uloženého písma v prehliadači, veľkosť okna či obrazovky. Na základe týchto sledovaných prvkov sú najbezpečnejšie prehliadače Safari, Librewolf a Mullvad, ktoré poskytujú plnú ochranu.

Stiahnuť Brave internetový prehliadač

Naopak Brave a Firefox, ktoré z celého testu vychádzajú ako najbezpečnejšie, sú pri téme sledovania používateľa pomerne mierni a blokujú len jeden parameter. Chrome, Microsoft Edge a Vivaldi dokonca neblokujú žiadny parameter.

Brave a Librewolf ale naopak excelujú pri odstránení parametrov z URL adries a blokovaní sledovacích prvkov Googlu a Facebooku. Z najrozšírenejších prehliadačov sú v oblasti obmedzenia sledovania cez cookies na tom najlepšie Firefox a spoľahlivý je aj Edge.

Librewolf internetový prehliadač na stiahnutie zadarmo

Pokiaľ ide o Chrome, ten pred sledovaním nechráni vôbec a to z pochopiteľného dôvodu – na reklamách zarába.

Jasný víťaz v izolácii prvkov

Pri klasickom používaní prehliadača bežným používateľom je najbezpečnejší Brave. Ten dokáže najlepšie izolovať prvky uložené v pamäti prehliadača, ktoré by inak mohli byť použité na sledovanie aktivít používateľa. V tesnom závese mu sekundujú Firefox, Safari alebo menej známe prehliadače Librewolf a Mullvad. Najhoršie sa v testoch izolácie prvkov darilo prehliadačom Chrome, Edge, Opera a Vivaldi.

Šifrované prehliadanie HTTPS

Zabezpečené pripojenie cez HTTPS šifrovanie je vo väčšine prehliadačov samozrejmosťou. Prehliadače sa snažia o takéto pripojenie čo najviac, a najlepšie z tohto testu vychádzajú Safari, Librewolf a Mullvad.

Problém môže nastať, ak internetová stránka HTTPS neponúka, ale vy máte prehliadač, ktorý šifrovanú komunikáciu s webom vyžaduje. V takom prípade sa vám stránka neotvorí. Funkcia vynútenia HTTPS šifrovania sa väčšinou dá aktivovať v nastaveniach.

Stiahnuť internetový prehliadač Safari

 

Inkognito mód s presvedčivým víťazom

Nezdá sa to, ale aj v anonymnom režime sú na tom prehliadače s ochranou súkromia rôzne. Z tých známejších si najviac cenia súkromie používateľa Brave a Firefox, spomedzi všetkých browserov ale v inkognito móde jasne dominuje Librewolf. V tesnom závese za ním je Mullvad.

Suverénne najhoršiu ochranu v tomto prípade poskytuje prehliadač Microsoft Edge. Chrome sa, paradoxne, v inkognito režime, snaží o čosi viac a v izolácii prvkov, trackovaní a HTTPS šifrovaní disponuje aspoň nejakou ochranou.

Firefox na stiahnutie zadarmo

 

Zhrnutie na záver

Ak hľadáte internetový prehliadač zameraný na ochranu a zabezpečenie, z testu vychádzajú najlepšie pri štandardných nastaveniach Brave, Firefox, Safari, z menších prehliadačov potom Librewolf a Mullvad. Ochranu si ale môžete zvýšiť aj inštaláciou doplnkov alebo zmenou nastavení, len sa s tým musíte o čosi viac pohrať.

Väčšina prehliadačov totiž základnou ochranou disponuje, ale nie vždy je po stiahnutí a inštalácii zapnutá. Firefox napríklad umožňuje prispôsobenie ochrany cez Nastavenia a taká Opera po inštalácii neponúka prakticky žiadnu aktívnu ochranu.

Google Chrome najnovšia verzia na stiahnutie

Slabšiu ochranu nájdete v prehliadači Edge a pri štandardnom nastavení pre bežného používateľa sú na tom najhoršie Chrome, Opera a Vivaldi. V konečnom dôsledku je ale na každom, aký prehliadač si zvolí – či dá prednosť intuitívnosti a dizajnu, ochrane súkromia alebo napríklad zaťaženiu na výkon PC. Len je dobré vedieť, ktoré prehliadače dbajú o ochranu na internete viac.

Autor: Redakcia  |   Publikované: 27.4.2023   |   Zobrazené: 1356x

Značky

Podobné články

Diskusia

Žiadosti o rady prosím presmerujte do poradne.

Napísať odkaz

Meno:
Email:
Opište znaky opačně  d 2 8 f e 1  :
 
Odkaz :

Stiahnuť - Kontakt - Pridanie aplikácie - RSS - Redakcia