Stiahnut.sk

Minecraft návod pre začiatočníkov – Ako na crafting, boje a príšery?

Minecraft je sandboxová budovateľská hra, kompletne vytvorená v programovacom jazyku Java. Autorom je Švéd Markus Persson, prezývaný Notch. Ten sa spoločne so svojou firmou Mojang aj naďalej podieľa na jej vývoji. Termín sandbox znamená, že hra nemá žiadny konkrétny cieľ a je len na hráčovi čo v nej bude robiť. Grafický prostredie nemusí sadnúť každému, pretože celý trojrozmerný svet Minecraftu je tvorený farebnými kockami, ktoré možno podľa ľubovôle ničiť alebo naopak vytvárať. To hráčovi umožňuje stavať prakticky čokoľvek, čo mu napadne.

Hra dlhú dobu bežala ako Alfa a Beta verzia. Pre všetkých hráčov a fanúšikov Minecraftu sa prelomovým stal 18. november 2011, kedy bola na MineCone oficiálne predstavená plná verzia Minecraft 1.0.0. Hru je možné po registrácii na oficiálnych stránkach hrať zadarmo vo verzii Minecraft Classic. Ide o pôvodný, čisto budovateľský Minecraft, ktorý už nie je nijako vylepšovaný. Aby hra obsahovala všetky novinky, musíte si ju za necelých 20 euro zakúpiť. Hru je možné hrať priamo v prehliadači, alebo ju môžete stiahnuť a nainštalovať do počítača.

Boj, crafting a stavanie

Minecraft umožňuje naplno využiť vašu kreativitu. Veľký dôraz je tu kladený na crafting, čiže vytváranie pokročilých nástrojov a materiálov kombinovaním rôznych surovín. V hre sa strieda deň a noc, pričom v noci na povrch vyliezajú rozličné príšery, pred ktorými sa spočiatku musíte ukrývať v narýchlo vybudovanom prístrešku. Úkryt môže mať mnoho podôb. Zo začiatku pôjde o obyčajný drevený zrub, ktorý sa postupom času môže premeniť na obrovský kamenný hrad alebo do neba stúpajúcu vežu. Akonáhle sa hráč dostane k lepším a silnejším zbraniam (respektíve, keď si ich vyrobí), môže sa prestať schovávať a pokúsiť sa s príšerami bojovať. Keď je hŕač dostatočne pripravený, môže sa pustiť do prieskumu rozsiahlych podzemných priestorov či temných zákutí.

Crafting prebieha pomocou mriežky 2x2 v hráčovom inventári, do ktorej je potrebné vložiť na vhodné pozície správne suroviny. Ich skombinovaním vznikne nástroj, zbraň, zbroj alebo cennejší materiál. Skôr alebo neskôr si hráč vyrobí Workbench (pracovný stôl), ktorý mu umožňuje vytvoriť sofistikovanejšie nástroje a mocnejšie zbrane. Tu crafting prebieha cez mriežku 3x3. Postup je úplne rovnaký, je potrebné vložiť správny materiál na vhodné pozície.

Kombinácií je skutočne veľa, no zapamätať si tie najdôležitejšie nepredstavuje väčší problém. A komu by sa nechcelo experimentovať, ten si môže všetky recepty nájsť na internete. Aby sme ale mohli niečo vyrobiť, musíme najprv zohnať potrebné suroviny. Tie bežnejšie sú prakticky všade okolo nás, pre tie vzácnejšie sa musíme vypraviť hlboko pod zem, do jaskynných komplexov, alebo dokonca do iných dimenzií.

Príšery

Príšery sa v Minecrafte delia na pasívne, neutrálne, nepriateľské a bossov. Pasívne príšery na hráča nikdy nezaútočia, a to ani v prípade že sú samy napadnuté. Neutrálne príšery na hráča samy nezaútočia, no pri napadnutí sa bránia. Nepriateľské príšery na vás zaútočia, len čo vás zbadajú. Všetky príšery sa pohybujú voľne po svete alebo v jeho podzemí. Niektoré sú citlivé na slnečné svetlo, ktoré ich okamžite spáli na popol. Príšery sú rovnako ako hráč ovplyvňované okolitým prostredím, čo znamená, že môžu spadnúť z výšky, horieť, utopiť sa alebo sa inak zraniť.

Minecraft obsahuje niekoľko herných módov a obtiažností. Obtiažnosť je rozdelená na štyri stupne: Peaceful, Easy, Normal a Hard. Na nižších obtiažnostiach vám príšery spôsobujú menšie zranenia a nie je potrebné zháňať jedlo. Hernými módmi sú Survival, Hardcore a Creative. Survival je klasický herný mód, v ktorom hráč musí ťažiť, získavať potravu či stavať, aby prežil nájazdy príšer. Hardcore Mode je rovnako náročný ako hra na Hard. Rozdiel spočíva v tom, že po smrti vášho avatara hra končí a celý svet zanikne.

Minecraft dimenzie

Minecraft obsahuje tri svety, takzvané dimenzie, ktorými sú Overworld, Nether a The End. Overworld je prvým svetom, ktorý hráč spozná, lebo tu hra začína. Dimenzia je zložená najmä z materiálov: kameň, hlina, štrk, voda, piesok a ruda. Narazíme v nej na takmer všetky príšerky. Do Nether dimenzie sa dostanete cez Nether portal, čo je teleportačné zariadenie vyrobené z obsidiánu. Nether nie je dvakrát prívetivé miesto a je obývané najmä príšerami Ghast, Magma cube, Zombie Pigman a Blaze. Nether je rozlohou menší ako Overworld a deň s nocou sa nestrieda. Bežnými materiálm sú: láva, štrk, Nether rack, soul sand alebo glowstone. Posledná dimenzia je The End, ktorá je relatívne nová a bola do hry pridaná len nedávno. Do dimenzie The End sa hráč dostane pomocou Ender portal, na ktorého aktiváciu je potrebný artefakt Eye of Ender. Celý svet je zložený z EnderStone a obsidiánu a hráča si v ňom počká hlavný boss celej hry, Ender Dragon. Z tejto dimenzie sa hráč dostane iba zabitím mocného draka alebo svojou smrťou.

Zhrnutie

Minecraft je i cez svoj nevšedný vzhľad veľmi návykovou budovateľskou hrou okorenenou bojom s príšerami a hľadaním vzácnych surovín. Vďaka obrovskému hernému svetu, možnosti hry viacerých hráčov a komplexnému craftingu ide o titul, ktorý vás pritiahne na desiatky až stovky hodín.

Ďalší diel seriálu o Minecraft návodoch nájdete tu - odkaz. Tentoraz sa dozviete o výrobe základných pomôcok (dosky, sekera, krompáč).

Autor: Redakcia  |   Publikované: 8.1.2023   |   Zobrazené: 40854x

Značky

Podobné články

Diskusia

ajo
ajo

bol bi som rad kebi som mohol ju hrať

20.07 13:05 reagovat

Kali
Kali

Dobrý den chcem s spýtať prečo mi nejde hrať offline?

08.04 10:00 reagovat

Honza
Honza (administrátor)

Dobrý den,
máte originální verzi MC? Pokud ano, tak po neúspěšném loginu byste měla mít nabídku Play Offline.

10.04 10:45 reagovat

Juraj Boďa
Juraj Boďa

Je minecraft aj na mobil ? (Java)

13.01 10:51 reagovat

Jakub
Jakub (administrátor)

Dobrý deň,
oficiálne sú podporované len iOS a Android, ale vzhľadom k tomu, že Minecraft je na JAVA postavený, možno nejaké neoficiálne verzie na internete objavíte ...

14.01 13:28 reagovat

Lukáš
Lukáš

je už 1.4.2

03.11 09:31 reagovat

Honza
Honza (administrátor)

Dobrý deň, áno vieme o tom. Jedná sa však viac-menej o halloweensky špeciál + niekoľko menších dodatkov. Hru ako takú to nemení.

05.11 10:27 reagovat

Žiadosti o rady prosím presmerujte do poradne.

Napísať odkaz

Meno:
Email:
Opište znaky opačně  4 0 e 6 d 9  :
 
Odkaz :

Stiahnuť - Kontakt - Pridanie aplikácie - RSS - Redakcia