Stiahnut.sk

Minecraft – návod na špeciality a vychytávky

Táto časť je venovaná mierne netradičným návodom. Nájdete v nej postupy na výrobu špeciálnych pomôcok, ktoré vám v mnohom uľahčia prácu alebo prinesú hromadu zábavy. V Minecrafte je totiž množstvo predmetov určených na menej dôležité úkony. A hoci ich väčšinou potrebovať nebudete, sú dôležitým korením hry, ktoré ju ozvláštňuje a robí pútavejšou. Veď čo môže byť krajšie ako horiaci les pri západe slnka?

Kresadlo (Flint and Steel)

V doslovnom preklade by sme ho mohli označiť ako Pazúrik a Ocieľku. Ide o prastarý nástroj, ktorý sa používal ešte pred príchodom zápaliek a zapaľovačov. Kresadlo slúži na založenie ohňa a zapálite s ním naozaj kadečo.

Na jeho výrobu budete potrebovať jeden Železný ingottehličku (Iron Ingot)Pazúrik (Flint). Oceľový ingot získate pomerne jednoducho. Ťažte dovtedy, kým nenarazíte na železnú rudu. Vyťažte ju a vráťte sa domov. Do horného políčka pece vložte rudu a ako palivo použite uhlie alebo drevo (odporúčame uhlie, má lepšiu výhrevnosť a pri ťažbe železnej rudy naň aj tak natrafíte, pretože jeho výskyt je pomerne častý). Výsledkom je krásny kus ocele, ktorý využijete na výrobu celého spektra nástrojov a ďalších predmetov.

Pazúrik získate ťažbou Štrku (Gravel). Je jeho prirodzenou súčasťou a pri ťažení náhodne odletuje zo štrkových blokov. Štrk ale musíte ťažiť lopatou, inak sa pazúrik neobjaví.

Keď máte všetko pohromade, vložte predmety do Výrobného stolu tak, aby oceľ vyplnila ľavý roh a pazúrik pravý roh štvorca s rozmermi 2x2 políčka.

Výroba kresadla

Použitie kresadla je jednoduché. Stačí podísť k horľavému bloku, vziať do ruky kresadlo a na blok kliknúť pravým tlačidlom. Kresadlo je výborným pomocníkom v prípade, že sa chcete zbaviť bujnej vegetácie. Zapáľte ju a sledujte, ako sa oheň rozširuje po jednotlivých kaskádach. Rovnakým spôsobom môžete zapáliť niektorého z mobov, drevenú podlahu a pod.

Zaujímavosť:  Kresadlo je dôležité na otvorenie portálu do Netheru. Ak sa chcete pozrieť do tejto zvláštnej časti Minecraftu, potrebujete aspoň 10 kusov obsidiánu a kresadlo. Z Obsidiánu postavte rám portálu, keď ho zapálite otvorí sa červia diera do inej dimenzie.

Nether portál

Kliešte (Shears)

Kliešte sa používajú na zber vlny, strihanie vysokej trávy, lián alebo špeciálnych kráv označených ako Mooshrooms (Hríbiková krava). Tie sa vyskytujú v hubových biómoch, majú červené fľaky a na chrbtoch im rastú dve muchotrávky.

Hríbové krava

Vlnu (Wool) získate aj zabitím ovce, no tým sa pripravíte  nielen o ovcu, ale aj o časť vlny. Pri použití klieští jej totiž vypadne viac. Ich ďalším využitím je strihanie pavučín. Pokiaľ na pavučinu kliknete pravým tlačidlom s kliešťami v ruke, získate Motúzik (String), pre ktorý by ste inak museli zabiť pavúka.

Výroba klieští je jednoduchá, postačia dve oceľové tehličky. Do výrobného stolu ich položte rovnako ako pri kresadle, len na opačnú diagonálu.Výroba klieští

Zaujímavosť: Hríbiková krava je špeciálny druh kravy, ktorú pri ostrihaní kliešťami premeníte na obyčajnú kravu.

Kýblik (Bucket)

Kýblik je veľmi dôležitý nastroj, respektíve nádoba, so širokým využitím. Primárne je určený na prenášanie tekutých materiálov, akými sú voda alebo mlieko. Vzhľadom na to, že je kýblik vyrobený z ocele, môžete v ňom prenášať aj lávu.

Na jeho výrobu budete potrebovať tri oceľové tehličky. Do vyrobného stolu ich vyskladajte do tvaru misky (tvar v). Dostanete oceľový kýblik, pomocou ktorého dokážete nabrať vodu alebo lávu (iba zo zdrojového bloku, nie z tečúceho prameňa). Kýblikom sa tiež doja kravy a hríbikové kravy. Do ruky vezmite kýblik, príďte ku krave a kliknite na ňu pravým tlačidlom.Výroba vedra

Kýblik je nevyhnutný aj na výrobu Obsidiánu. Ak niekde tečie láva, stačí na ňu vyliať vodu. V mieste, kde sa obe látky zmiešajú vznikne blok obsidiánu. Užitočný  je aj v prípade, že spadnete do lávy. Musí však byť plný vody. Jednoducho sa nim polejete, čím uhasíte plamene. Naopak, prenesením lávy na základňu môžete vytvoriť bezodný odpadkový kôš. Stačí si vytvoriť jednoblokové jazierko lávy a hádzať do neho všetky nepotrebné suroviny a materiál. Lávu však musíte vyliať do nehorľavého okolia, ideálne kamenného.Lávové spaľovňa

Zaujímavosť: Pokiaľ sa s kýblikom v ruke vrhnete do vody, môžete zostať pod hladinou akokoľvek dlho. Pod postavou kýbľom naberte vodu. Vznikne vzduchová bublina, postava sa nadýchne a ukazovateľ zostávajúceho kyslíka zmizne. Vodu potom vylejte do priestoru a celý postup opakujte.

TNT

TNT (Trinitrotoluén), alebo v hre blok vyzerajúci ako dynamit (čo je v skutočnosti úplne iná výbušnina) je špeciálny materiál  s veľkou silou, ktorým do vzduchu môžete vyhodiť značné množstvo blokov vo veľkom rozsahu. Zaobchádzať s ním ale musíte opatrne, pretože odpaľovanie výbušnín vyžaduje znalosti a cit.

TNT sa vyrába zo štyroch blokov Piesku (Sand) a piatich blokov Strelného prachu (Gunpowder). Strelný prach môžete získať zabitím Creepera alebo Ghasta, prípadne sa môže nachádzať v podzemnej truhlici. Pri výrobe naskladajte na výrobný stôl piesok do tvaru kosoštvorca a medzery vyplňte strelným prachom.Výroba TNT

Pomocou TNT sa môžete zbaviť aj prekážajúcich blokov. Ideálne je na mäkké suroviny s nízkou Odolnosťou voči výbuchu (Blast resist), teda piesok, štrk a pod. Napriek tomu, že je jeho efektívne využitie mizivé, ide o skvelú hračku, ktorá môže byť použitá na obranu domu alebo výrobu pascí.Po výbuchu TNT

Zaujímavosť: TNT je možné odpáliť pákou, zapálením alebo kresadlom. Po vznietení máte 4 sekundy na útek do bezpečia.

V nasledujúcom dieli sa dozviete o jedle, bez ktorého v MC neprežije: Minecraft - jedlo.

Autor: Redakcia  |   Publikované: 29.10.2012   |   Zobrazené: 29970x

Značky

Podobné články

Diskusia

viktor
viktor

ako mam prosím zobrať stak?

18.02 10:28 reagovat

Honza
Honza (administrátor)

Dobrý den,
pokud myslíte Stack z bedny, tak stačí kliknout na Stack a držet přitom klávesu Shift.

22.02 12:27 reagovat

jakub
jakub

ako viťažim ocel

02.08 15:42 reagovat

Honza
Honza (administrátor)

Dobrý den,
ocel nelze těžit, resp. se v MC vůbec nevyskytuje. Můžete si však vyrobit železné ingoty - ty musíte vyrobit v peci tavením železné rudy. Železnou rudu vytěžíte klasicky krumpáčem (ne dřevěným, ale kamenným). Rudu pak vložíte do pece a přidáte uhlí. Výsledkem jsou železné cihličky, které použijete na výrobu velkého množství převážně nástrojů.

05.08 10:05 reagovat

buco
buco

prosim chcem urobit ohen

09.04 19:58 reagovat

Honza
Honza (administrátor)

Dobrý den, abyste zapálil oheň, potřebujete křesadlo (návod na jeho výrobu je hned na začátku článku). Křesadlo pak stačí použít jako jakýkoli jiný předmět - jednoduše přijdete k něčemu hořlavému (strom, dřevěná zeď) a zapálíte ji. Ovšem dávejte dobrý pozor - oheň se rychle šíří, takže si dobře rozmyslete, co zapalujete, a zda oheň nemůže přeskočit na další stromy nebo zdi a předměty.

10.04 10:14 reagovat

Žiadosti o rady prosím presmerujte do poradne.

Napísať odkaz

Meno:
Email:
Opište znaky opačně  6 b c 9 1 d  :
 
Odkaz :

Stiahnuť - Kontakt - Pridanie aplikácie - RSS - Redakcia