Stiahnut.sk

Najlepší Battlefield je stále Bad Company 2. Pred 12 rokmi prekopal žáner online strieľačiek

Známa first-person multiplayerová séria Battlefield je s hráčmi už od roku 2002, ale postupne akoby strácala kvalitu. Vývojári z EA DICE, švédskej spoločnosti, síce pravidelne prinášajú nové pokračovania, no hráčska komunita dáva svoju nespokojnosť s uberaním značky patrične najavo. Celkovo majú na svojom konte 11 plnohodnotných BF titulov, a najlepším je stále ten s podtitulom Bad Company 2. Ako je to možné?

Nie je prekvapením, že ním nie je žiadna z posledných troch a dokonca ani posledných piatich Battlefield hier. Aj keď viaceré z nich, najmä Battlefield 3 či Battlefield 4 mali svoje kvality, žiadna sa nepriblížila skutočnej BF legende. Keď v roku 2010 vyšla Battlefield: Bad Company 2, nastolila úplne nové štandardy pre hráčov online strieľačiek a to nielen v tejto sérii.

Revolučná bola vďaka mnohým veciam s azda najväčším tromfom v ničiteľnom prostredí. Rovnako obľúbeným potom bolo aj DLC rozširujúce hru o prostredie Vietnamu, ktoré hráčov prenieslo o pár rokov dozadu do studenej vojny. Poďme tak zabudnúť na poslednú a mimoriadne nevydarenú hru Battlefield 2042, ktorá zlyhala prakticky po všetkých stránkach a pripomeňme si časy, keď bola EA DICE na vrchole. Tu je niekoľko najpodstatnejších dôvodov, prečo je Bad Company 2 dodnes revolučnou, najzábavnejšou a najlepšou hrou celej série.

Ničiteľné prostredie otvorilo hráčom nové možnosti

Nič neurobilo hráčom online vojnových hier v roku 2010 tak veľkú radosť, ako práve ničiteľné prostredie v Bad Company 2. Tento prvok úplne prekopal všetko, čo sme dovtedy v rámci žánru poznali a priblížil vojnu k čo najrealistickejšiemu zážitku (v rámci možností). Mapy tak podliehali činnosti hráčov a menili sa s postupujúcimi bojmi, čo dalo priestor novým možnostiam v hernom pláne.

Budovy, ktoré sa rozsypú po ťažkej paľbe, diery v zemi po výbuchoch, krehká vegetácia reagujúca na streľbu... To všetko prispelo k tomu, že hráči odrazu mohli pracovať so zmenou prostredia, kde sa neustále otvárali nové možnosti na útok či ukrytie sa.

Samozrejme, nejaké limitácie v tomto ohľade predsa len nájdeme, ale už len samotná možnosť zničiť akúkoľvek budovu alebo "vyrúbať" les je jednoducho úžasným spestrením. A to berme do úvahy, že sa bavíme o roku 2010, kedy nič podobné v tak veľkom rozsahu neexistovalo. Ako sa hovorí, Battlefield: Bad Company 2 bol žánrový "game changer".

Vyvážené a detailne prepracované mapy

Deštrukcia prostredia je fajn, ale bez prepracovaných a vyvážených máp by bola len akousi jednohubkou, hračkou, ktorá po chvíli omrzí. Nemala by veľké taktické opodstatnenie, ktoré tak pridávajú až vynikajúco spracované mapy. V klasickom Conquest móde so zaberaním vlajok tu nájdeme veľké aj malé mapy, ktorých rozloha sa ďalej líši od zvoleného módu.

Ani jedna z máp výrazne nenadržiava jednej či druhej znepriatelenej strane a ponúka tak skvelú východiskovú pozíciu pre ktorýkoľvek vojenský celok. Kopce striedajú rieky, z džungle sa presunieme k pobrežiu či do srdca Európy a nájdeme tu ako otvorenejšie mapy (Heavy Metal alebo Harvest Day), tak aj komornejšie pouličné boje (Arica Harbor či Oasis).

Pre rôzne mapy sú typické rôzne vozidlá, niekde sa objavia vrtulníky, inde zase len protipechotné vozidlá a pod. Ani pri opakovanom hraní mapy nenudia, ponúkajú obrovské možnosti, ako hrať a spolus s deštrukciou prostredia tvoria jeden fungujúci a zábavný celok. Navyše každá z desiatich máp má vlastnú unikátnu atmosféru.

Zábavný gameplay, ktorý sa neberie príliš vážne

Aj keď môžeme o Bad Company 2 do istej miery hovoriť ako o pomerne realisticky spracovanom vojenskom konflikte, je to práve ponúkaná zábavnosť, ktorá hráčov nadchla. Hra sa v tomto ohľade neberie príliš vážne, čo hráči zistili okamžite po prvom spawne. Neskutočná dynamika bojov pre 64 hráčov rozdelených do 32-členných tímov je skrátka niečo, čo sa ďalším titulom podarilo replikovať len vo veľmi obmedzenej miere, ak vôbec.

Výborné hlášky vojakov tomu dodávajú ten správny ráz, rovnako ako dôraz na (zväčša) 4-členné čaty. Aj v tomto aspekte je Bad Company 2 stále neprekonanou hrou v sérii – spolupráca v rámci čát nemá konkurenciu a núti hráčov spolupracovať na dosiahnutí čiastkových spoločných cieľov, ako aj toho ultimátneho – vyhrať.

A aj keď sa môže na otvorených mapách zdať, že všetko je akosi ďaleko, opak je pravdou. Vzdialenosť v metroch ubieha veľmi rýchlo ako pri klasickej chôdzi, tak aj pri šprintovaní a hráči sa tak poľahky dostanú kamkoľvek pešo alebo na jednom z bojových vozidiel.

Zvukovú stránku sa doteraz nepodarilo prekonať

Obrovským šokom bolo pre mnohých hráčov prvotné zoznámenie s nazvučením hry. Samozrejme, že v tom najlepšom zmysle slova. Či už ide o zvuky zbraní, vozidiel, výbuchov alebo obyčajného behu – Bad Company 2 má doteraz absolútne špičkové prevedenie v sérii, navyše s úžasným 3D zvukom. Nehovoriac o zranení vojaka výbuchom niekde v bezprostrednej blízkosti, po ktorom sa hráčom len postupne vracia sluch, aby vystriedal nepríjemný piskot.

Streľba z tanku je ohlušujúca pre obidve strany, vo vrtulníku máte pocit, akoby ste sa naozaj vznášali a to ste ešte neboli v pozícii pechoty, ktorá sa musí otáčať za každým letiacim projektilom, ktoré len tak svištia popri hlavách. Jednoducho zážitok, ktorý prinesie trošku vojny aj ku vám domov. 

A zmena vnímania zvuku v exteriéri a interiéri patrí už len k čerešničke na torte, ktorú treba zažiť, rovnako ako echo pri prebíjaní zbraní alebo hláškach vojakov. Bravúrne odvedená práca zvukových inžinierov neprestáva udivovať ani v roku 2022 pri písaní tohto článku.

Grafika, ktorá porazila čas

Niekto by mohol povedať, že 12 rokov stará hra by dnešné štandardy už nemala spĺňať. To ale nie je prípad Bad Company 2, ktorá je stále rovnako nádherná, ako v čase vydania. A teraz sa vžime do svojich mladších JA, ktoré s otvorenými ústami pozeralo na všetku tú nádheru. Reč je o úžasných animáciách aj o dizajne vozidiel/zbraní/budov/prostredia. Všetko do seba krásne zapadá, pôsobí prirodzene, živo a realisticky a v kombinácii so zvukovými efektami a prácou s priestorom je BF:BC2 skutočným skvostom.

Dôraz na tímovú snahu a spoluprácu

Viete, že 70 % tímov, ktoré sú zložené vo väčšinovej miere zo sniperov, prehrá? Štatistika síce nemá základ v reálnych číslach, ale z vlastnej skúsenosti stoviek hodín v hre môžem s čistým svedomím prehlásiť, že JE TO TAK. Čaty v hre nie sú náhodou a spolupráca vojakov je základom úspechu.

Zrodiť sa na komráda v zbroji priamo do boja môže zabezpečiť ovládnutie strategicky významného bodu aj otočiť vývoj bojov na celej mape. Ak sa ale tímy uchýlia na ostreľovanie z diaľky, pravdepodobne získajú pár skvelých headshotov, ale zážitok z hry nebude ani zďaleka tak plný.

Čata zložená len zo sniperov veľa nespraví, ale ak sa vyváži medikom, inžinierom a assaultom, máte všetko, čo potrebujete - doplnenie životov a oživenie, veľkú palebnú silu proti pechote a doplnenie nábojov, ako aj možnosť ničiť nepriateľské vozidlá. Niečo, čo vidíme v posledných rokoch v kooperatívnych akčných hrách čoraz menej.

Zábava pre nováčikov aj HC hráčov

Bad Company 2 je presne tou zlatou strednou cestou, ktorá myslí na úplných nováčikov aj skúsených, online bojmi ostrieľaných hráčov. Prvotné zapnutie ponúkne možnosti všetkým hráčom bez ohľadu na úroveň skillu. Je dostatočne jednoduchá na pochopenie, ale zároveň postupne vyžaduje aj vyšší level zručností pri prechode z "nooba" na "beast mód".

Dynamický gameplay zaručuje, že ani jedno kolo nie je nikdy rovnaké, a to aj vďaka obrovskej škále možností, ktoré sa v hre dajú robiť. Začiatočník tak môže pomôcť tímu bez jediného výstrelu, napríklad odhaľovaním nepriateľských jednotiek či oživovaním padlých spolubojovníkov. Slovami klasika: "Easy to play but hard to master".

Ako je na tom Battlefield: Bad Company 2 v súčasnosti?

Lepšie, ako by sa mohlo na prvý pohľad javiť. Aj 12 rokov po vydaní je hra stále živá vďaka komunite, ktorá drží servery pri živote. V akejkoľvek hodine počas dňa aj noci sú servery, na ktoré sa môžete pripojiť a pohodlne si zahrať, čo sa nedá povedať napríklad o Battlefield 2142, kde EA pár rokov dozadu vyplo podporu všetkým serverom. 

Dlhovekosť hry navyše priniesla stálu hráčsku komunitu, ktorá sa v mnohých prípadoch pozná a získate tak pocit rodinnej pohody vždy, keď si prídete zahrať na váš obľúbený server. Stále sa hrajú aj rôzne módy, kde je asi najhranejším Conquest a nasledujú Rush a Squad Deathmatch.

Hra je na Steame za pár eur, pravidelne sa objavuje vo výpredajoch a po veľkých akciách dokonca vždy stúpne počet aktívnych hráčov na serveroch, minimálne na pár týždňov. Hlavu si netreba lámať ani so získavaním skúseností a odomykaním obsahu, pretože existujú servery, kde za pár hier odomknete všetko vybavenie pre každú hernú triedu. Battlefield: Bad Company 2 je pre všetky dôvody spomenuté vyššie stále aktuálna hra so živou hráčskou základňou, ktorá poskytuje doslova za málo peňazí veľa muziky.

Autor: Redakcia  |   Publikované: 4.6.2022   |   Zobrazené: 1422x

Značky

Podobné články

Diskusia

Žiadosti o rady prosím presmerujte do poradne.

Napísať odkaz

Meno:
Email:
Opište znaky opačně  a 2 8 5 8 6  :
 
Odkaz :

Stiahnuť - Kontakt - Pridanie aplikácie - RSS - Redakcia