Stiahnut.sk

Najlepšie alternatívy k MS Office 2013 zadarmo

Microsoft Office je vzorom pre všetky kancelárske balíky. Tie proti nemu majú, respektíve mali, jednu veľkú výhodu - sú často zadarmo. Aj Microsoft sa už ale rozhodol ponúkať aspoň službu, ktorá by bezplatným ofisom mohla "cenovo" konkurovať. Pripravte sa tak na veľký súboj, v ktorom pre vás máme 2 online riešenia a hneď štvoricu klasických programov.

Google Docs

Začneme najväčším hráčom, ktorý ťaží z toho, že Google internetu dneška vládne so svojimi integrovanými službami. Tie sú, samy o sebe, niekedy skvelé, niekedy priemerné, niekedy na naštvanie, ale ako celok nemajú jednoducho konkurenciu.

Najsilnejšou stránkou Google Docs je možnosť spolupráce v reálnom čase, kedy do jedného dokumentu môžu zapisovať naraz rôzni užívatelia. Okrem Spreadsheet (tabuľky), dokumentu (text) a prezentácie môžete využívať ďalšie zdieľané aj individuálne služby Googlu, ako je Gmail, kalendár, Disk (Google Drive) a ďalšie. Samozrejme, jednotlivé nástroje nie sú tak natrieskané funkciami ako Word, Excel alebo PowerPoint, ale splnia nároky väčšiny užívateľov, ktorí sa bez pokročilých volieb zaobídu.

Google Docs samozrejme umožňuje aj stiahnutie pre offline úpravu bežnými kancelárskymi balíkmi, takže o kompatibilitu sa tu naozaj nemusíte strachovať.

Google Docs najdete zde: https://docs.google.com/?hl=cs

Microsoft Office Web Apps

Microsoft prestáva pripomínať spoločnosť bez stratégie a jednotnej platformy. Uvedomuje si, čo sa v priebehu pár rokov podarilo okolo webových služieb vybudovať Googlu, kedysi obyčajnému internetovému vyhľadávaču. A tak ide na to podobne. Ponúka bezplatné služby Office Web Apps, v ktorých nájdete Word, PowerPoint, Excel a OneNote, hoci samozrejme v menej vyspelej verzii, než na počítačoch. K tomu pristupuje zdieľanie, podobné ako u Google Docs a prepojenie so SkyDrive, čo je obdoba Google Disk (Drive). Microsoft síce nie je tak ďaleko čo sa integrovania služieb do jedného veľkého ekosystému týka, ale je na dobrej ceste, a ak vám ide hlavne o samotný kancelársky balík, s Microsoftom nemôžete šliapnuť vedľa, pretože práve táto spoločnosť najlepšie vie, ako na to.

Office Web Apps najdete zde: http://office.microsoft.com/cs-cz/web-apps/

FreeOffice

FreeOffice je plnohodnotnou náhradou za Word, Excel a PowerPoint, opäť s prihliadnutím na to, že žiadny program nemá toľko pokročilých funkcií, ako práve MS Office, ktorý si za to ale necháva náležite zaplatiť.

Obsahuje tri programy, TextMaker (text), PlanMaker (tabuľky) a Presentations (prezentácie), ktoré vás môžu zaujať nielen funkciami, ale aj pomerne pekným užívateľským rozhraním, v ktorom je radosť pracovať. Opäť, kompatibilita s Office, zaručená.

OpenOffice

Legendárny program OpenOffice samozrejme nesmieme vynechať. Ide o funkciami nabitý balík, ktorý svoje výsledky ukladá do uznávaných otvorených formátov, ale je obojstranne kompatibilný s formátmi Microsoftu.

Obsahuje klasický Writer (text), Calc (tabuľky) a Impress (prezentácie), ale okrem toho aj kresliaci program a tvorbu databáz. Nedávno bola uvoľnená nová verzia 4, ktorá prináša hlavne bočný panel s nastavením rôznych vecičiek, čo vítame, pretože pri bežnom zobrazení sa týmto editorom nedarí kvalitne využívať širokouhlé monitory, ktoré už vo väčšine domácností a kancelárií nájdeme.

LibreOffice

LibreOffice má k predošlému OpenOffice veľmi blízko, ide totiž o jeho "nástupcu". Oba programy sa vyvíjajú vedľa seba a často prinášajú aj rovnaké nové funkcie, nejde preto iba o spoločný základ a východiskový bod. Napriek tomu ich od seba pomerne ľahko odlíšite - LibreOffice vsádza na rýchlejšiu implementáciu moderných a nových funkcií. Na prvý pohľad si to všimnete u užívateľského prostredia, ktoré je v LibreOffice o poznanie uhladenejšie a farebnejšie.

Rovnako ako OpenOffice, aj LibreOffice čoskoro prinesie bočný panel. Väčšina ostatných vlastností je u oboch programov takmer navlas totožná, takže si môžete vybrať jednoducho podľa toho, ktorý sa vám viac páči.

Kingsoft Office Suite Free

S Kingsoft Office Suite 2013 máme jeden veľký problém - len ťažko ho na prvý pohľad rozoznáme od MS Office. Ide o pomerne vernú kópiu, v ktorej sa bude užívateľ Office cítiť ako doma. Je to dobre, alebo zle? To už necháme na vás. Samozrejme sa môžete tešiť na klasické programy Writer (text), Spreadsheets (tabuľky) a Presentation (prezentácie) a kompatibilita s MS Office je bezproblémová.

V novej verzii KSO 2013 bol zmenený interface, ale ak máte radi ten klasický ako z prelomu tisícročia, môžete u neho zostať, voľba bola ponechaná.

Autor: Redakcia  |   Publikované: 23.9.2013   |   Zobrazené: 20370x

Značky

Podobné články

Diskusia

Žiadosti o rady prosím presmerujte do poradne.

Napísať odkaz

Meno:
Email:
Opište znaky opačně  9 d c f f 6  :
 
Odkaz :

Stiahnuť - Kontakt - Pridanie aplikácie - RSS - Redakcia