Stiahnut.sk

Najlepšie aplikácie pre behanie

Behanie je v kurze a zdravému životnému štýlu v posledných rokoch prepadá čoraz viac ľudí. Akokoľvek táto zdravá posadnutosť nemá vždy dlhé trvanie, berieme ju vážne. Rovnako ako tvorcovia mobilných aplikácií, ktorí si uvedomili, že pre bežcov nie je nič ľahšie, než na monitorovanie svojich športových výkonov používať chytrý telefón. Voľba je to jasná, pretože mobil má všetko, čo je potrebné - GPS, výstup na slúchadlá, veľký prehľadný displej a možnosť online synchronizácie, či už cez 3G siete, alebo wifi. Dnes sa pozrieme na 4 aplikácie, ktoré boli pre bežcov stvorené. V čom je ich sila a kde naopak musia pozerať na chrbát svojim protivníkom?

Najprv si predstavíme aplikácie pre beh všeobecne, nech to nemusíme opakovať u každého jednotlivého programu. Základom každej z aplikácií sú monitorovacie funkcie. Ďalšou neodmysliteľnou zložkou je synchronizácia s online účtom. Na tento základ sa ale nabalili ďalšie, často užitočné a život spríjemňujúce funkcie, či už motivačné, alebo socializačné. Niektoré programy potom zvládnu aj monitorovanie iných aktivít, ako je beh/ bicykel/ in-line korčule, ako sú sálové cvičenia, posilňovanie a podobne. Tým sa však (dnes) venovať nebudeme, pretože už bežecké funkcie jednotlivých programov sú viac než dostatočne obsiahle, aby vám (a hlavne nám) zamotali hlavu

RunKeeper

Legenda medzi aplikáciami pre bežcov. Nainštalujete si ho zadarmo na iOS a Android (verzia pre Windows Phone existovala, ale už nie je k dispozícii). V aktuálnej verzii disponuje príjemným a prehľadným užívateľským rozhraním a snáď všetkými funkciami, ktoré si bežci môžu predstaviť.

Môžete len tak bežať, alebo si stanoviť cieľové tempo, vzdialenosť a podobne. Rovnako tak si môžete stanoviť dlhodobé ciele ako "chcem naraz ubehnúť 10 kilometrov" a RunKeeper vás bude priebežne informovať o tom, z koľkých percent ste svoj ​​cieľ už splnili.

Synchronizácia s online účtom funguje ľahko a až na PC sa dostanete k prehľadným štatistikám, ktoré dajú zaznamenávaniu aktivít väčší zmysel. A keď si nejakú trasu obľúbite, môžete si ju uložiť a potom použiť pri ďalšej aktivite znova. RunKeeper tiež obsahuje niekoľko špecializovaných tréningov, ktoré vám umožnia dosiahnuť konkrétny cieľ podľa návodu, ktorý zo svojich bohatých skúseností zapísali poprední tréneri.

RunKeeper samozrejme obsahuje aj sociálne prvky - ľahko zdieľate svoje výsledky a dokonca môžete aj na diaľku súťažiť o toho najlepšieho bežca v rôznych rebríčkoch. Zásadnou nevýhodou pre niektorých užívateľov bude neprítomnosť slovenčiny. Čerešničkou na torte je fotenie pri behaní. Jednoducho kliknete na ikonu foťáku, vyfotíte čo potrebujete a bežíte ďalej. Fotky sa vám uložia k aktivite do trasy k miestu, kde ste ich odfotili, takže je RunKeeper naozaj vynikajúcim nástrojom pre monitorovanie aj zdieľanie vašich bežeckých zážitkov.

Výhody: presné meranie, veľa funkcií vrátane cieľov a špeciálnych tréningov, ľahká synchronizácia, socializačná funkcia, vydarený interface, fotenie pri behaní

Nevýhody: absencia slovenčiny

Endomondo

RunKeeper je modrý a Endomondo zelený. Asi tak by sa dala zhrnúť bitka medzi týmito aplikáciami - obe ponúkajú úplne dostačujúcu paletu funkcií v dostatočne online a sociálnom kabátiku. Nie, zas tak jednoduché to nie je. Endomondo sa samozrejme od RunKeeper líši a v mnohých ohľadoch pozitívne. Samozrejmosťou je presné monitorovanie trasy. Nadštandardne môže pôsobiť napríklad možnosť vytvoriť si tréning (napríklad obľúbený intervalový) podľa svojich predstáv, ale to vie RunKeeper tiež.

Endomondo sa však snaží byť "múdrejší", alebo možno samostatnejší. Endomondo napríklad automaticky pozastaví aktivitu a po rozbehnutí sa ju zase spustí (ak si to v nastaveniach zvolíte). Najväčšou výhodou oproti RunKeeper je potom Čeština, ktorú aplikácia zvláda.

Oproti RunKeeper je Endomondo dostupné aj na Windows Phone, čo je síce veľké plus pre užívateľov tohto systému, avšak nechápeme, prečo práve na Windows Phone je verzia Endomondo bez češtiny. Snáď sa to časom zlepší.

Výhody: presné meranie, ciele, široké sociálne funkcie, pekný dizajn, Čeština, automatická pauza pri zastavení pohybu

Nevýhody: nič zásadné

Runtastic

Runtastic je vo svojej platenej verzii veľmi dobrý pomocník pre behanie, avšak úplne nerozumieme tomu, prečo má verzia free toľko a tak veľa kladných hodnotení. Oproti konkurencii totiž obsahuje výrazne menej funkcií. Runtastic vám ich síce zobrazí, ale s malým dodatkom "PRO", teda že ich budete mať k dispozícii až v momente, kedy zaplatíte cca 4 € za plnú verziu. Pritom ide o funkcie "obyčajné", základné, ktoré si ostatné programy nedovolili spoplatniť.

Dôvodom pre tak vysoké hodnotenie a ich vysoký počet môže byť fakt, že Runtastic vám ho čoskoro ponúkne. Po chvíľke používania na vás hodí tabuľku, či chcete Runtastic ohodnotiť 5 hviezdičkami, alebo zatiaľ nie. Nepýta sa vás, či ho chcete ohodnotiť podľa seba, alebo vôbec, ale či ho chcete ohodnotiť maximálnym počtom hviezdičiek, alebo zatiaľ nie. Chcete mať pokoj? Odklintite 5 hviezdičiek a máte ho. A potom si nezabudnite kúpiť plnú verziu, aby sa program správal tak, ako tie ostatné bezplatné (audio feedback, automatická pauza, intervalový tréning... za to všetko si musíte zaplatiť).

Druhým zásadným problémom je počeštenie. Niečo totiž počeštené je, niečo nie a to dokonca už aj v úvodnej prezentácii aplikácie, ktorá má jednu záložku česky, potom anglicky, potom zase po česky... Nemáme nič proti plateným verziám, dokonca ani angličtine, ale Runtastic robí všetko preto, aby nás odradil.

Nebuďme však len negatívny. Runtastic ponúka aj veľa reklám a vtieravé vnucovanie PRO verzie. Pardon, chceli sme byť pozitívny. Tak teda: Runtastic vyzerá celkom dobre, a ak silou mocou chcete zaplatiť za niečo, čo máte inde zadarmo, dostanete poctivú aplikáciu s plnou náložou funkcií.

Výhody: ekosystém Runtastic aplikácií, solídna PRO verzia

Nevýhody: totálne osekaná "lite" verzia (lite sa označuje len v popise, ale naozaj je veľmi lite - v názve toto "hanlivé" označenie nie je, aby nevyzerala medzi ostatnými bežeckými aplikáciami ako obyčajné demo, ktorým v skutočnosti ale je)

Autor: Redakcia  |   Publikované: 23.12.2014   |   Zobrazené: 14334x

Značky

Podobné články

Diskusia

Žiadosti o rady prosím presmerujte do poradne.

Napísať odkaz

Meno:
Email:
Opište znaky opačně  2 4 8 4 4 f  :
 
Odkaz :

Stiahnuť - Kontakt - Pridanie aplikácie - RSS - Redakcia