Stiahnut.sk

Najlepšie prehrávače filmov a videa

Prehrávanie filmov a videa je jednou z najčastejších úloh, ktoré zadávame svojim počítačom. Pritom od nich požadujeme nemálo funkcií a schopností. V prvom rade, väčšina užívateľov sa nechce ničím príliš zaoberať. Prehrávač proste musí ihneď po inštalácii šlapať ako hodinky. Nie všetky, to však dokážu. Niektoré naschvál obsahujú menej kodekov, aby si skúsení užívatelia mohli vybrať tie, ktoré im vyhovujú najviac. Iné sa zasa spoliehajú na kodeky, ktoré sú obsiahnuté v systéme (najhorší variant). Tie najobľúbenejšie však fungujú 100%-ne už pri prvom spustení.

Dôležitý je aj interface – prehľadnosť, jednoduchosť a príjemnosť, to sú hlavné atribúty úspešného multimediálneho prehrávača. Pokročilé možnosti nastavenia by sa nemali skrývať príliš hlboko v ponukách a ku všetkému by ste sa mali dostať pár kliknutiami.

Na možnostiach prehrávania náročných videí vo FullHD sa môže podpísať aj schopnosť prehrávača využiť výpočtový výkon počítača. V našom prehľade sa zameriame na tie najpopulárnejšie a najlepšie freeware programy na prehrávanie videa a iných multimédií. V zhrnutí pod textom nájdete zoznam formátov, ktoré daný program zvládne prehrať hneď po inštalácii.

The KMPlayer

V súčasnosti ide o jasnú jednotku, ktorá zvládne takmer všetko, o čo ju požiadate. Príkladná je najmä podpora audio i video formátov. Vzhľad programu sa neustále vyvíja, no logika ovládania a ergonómia zostáva bez výrazných zmien. Kontextové ponuky je možné zobraziť v útlejšom či plnohodnotnom variante, všetko závisí na vašich potrebách. Pri používaní KMPlayeru si dávajte pozor aj na to, aby ste zbytočne nepokladali ruky na klávesnicu. Tá je totiž plne pokrytá klávesovými voľbami a skratkami, ktoré používanie programu výrazne zľahčujú a urýchľujú.

KMPlayer si skrátka zamilujete a len ťažko nájdete dôvod, prečo by ste ho mali nahradiť iným prehrávačom. Spustí DVD filmy, poradí si so streamovaním videa a prekážkou preň nie sú ani poškodené alebo neúplné videosúbory.

 • Prehráva video formáty: MPEG, AVI, WMV, OGG, MP4, MOV/3GP, MKV, FLV, 3D, DVD
 • Prehráva audio formáty: MP3, WMA, WAV, AAC, FLAC, MIDI/SMF
 • Hlavné výhody: funguje na 100 % hneď po inštalácii, široké možnosti nastavenia, príjemný a praktický dizajn

 

GOM Player

Rovnako ako predchádzajúci program, ktorý je zároveň najväčším konkurentom GOM Playeru, pochádza aj táto šikovná aplikácia z Južnej Kórei. GOM však užívateľom prináša čosi iné. Hoci je pripravený na zásadnejšie zásahy a modifikácie, už po inštalácii ponúka väčšinu potrebných funkcií, resp. podporuje všetky populárne multimediálne formáty. Popri tom sa ale orientuje aj na tie menej známe, takže pravdepodobnosť, že na najnovšej verzii GOM Player nespustíte nejaké video, je veľmi nízka. Ak by k tomu predsa došlo, program si chýbajúci kodek sám vyhľadá na internete a integruje ho do systému.

Vítanou možnosťou je prispôsobenie vzhľadu. Ten je plne skinovateľný, takže základný oranžovo-strieborný dizajn ľahko upravíte stiahnutím niektorého z dostupných skinov. Skúsenejší užívatelia si dokonca môžu skiny vytvárať sami.

 • Prehráva video formáty: FLV, MP4, MOV, MPG, AVI, WMV, 3GP, RMVB, MKV, OGM
 • Prehráva audio formáty: MP3, ACC, AGG
 • Hlavné výhody: jednoduché prispôsobenie vzhľadu, sám si nájde a stiahne požadované kodeky

 

VLC Media Player

VLC PlayerPredstavujeme vám tretí a posledný z veľkých univerzálnych prehrávačov multimédií. VLC Media Player sa ale od vyššie uvedených programov zásadne odlišuje. Ide o open-source aplikáciu, takže je úplne slobodný a prístupný akýmkoľvek zmenám vo svojom kóde. Napriek tomu nie je určený len nadšencom, pretože disponuje schopnosťami, ktoré mu môžu GOM a KMPlayer len závidieť.

Ide predovšetkým o nízke systémové nároky. VLC Media Player je vhodný aj na prehrávanie videí na starší počítačoch, notebookoch alebo netbookoch s nízkymi výkonom. VLC bol navrhnutý ako odľahčený prehrávač, oprostený od všetkých zbytočností. Príkladná je aj ľahká skinovateľnosť, takže VLC Media Player môže vyzerať presne podľa vašich prianí. Navzdory nenáročnosti toho dokáže skutočne veľa. Výborná je podpora vstupných formátov, ktorá zahŕňa všetky obľúbené formáty a niekoľko menej známych. Posledným výrazným plusom VLC Media Playeru je multiplatformovosť. Rozbeháte ho na systémoch PC s Windows a Linux, Macoch, mobiloch s Androidom či iOS a dokonca aj na BeOS.

 • Prehráva video formáty: MPEX, AVI, WMV, MP3, MOV/3GP, OGG, MKV, Real, FLV
 • Prehráva audio formáty: WMA, MP3, WAV, AAC, FLAC, MIDI/SMF
 • Hlavné výhody: jednoduché prispôsobenie vzhľadu, open-source, existuje pre mnoho operačných systémov, nízke nároky na hardware

 

Apple QuickTime Player

QuickTime je doma hlavne na počítačoch od spoločnosti Apple, respektíve na ich operačných systémoch Mac OS X. Je však dostupný aj vo verzii pre osobné počítače, a to vrátane aplikácie na prehrávanie, nákup a správu hudby či videí – populárnych (a zatracovaných) iTunes. Ovládanie a dizajn sa v QuickTime nezmenilo už niekoľko rokov. Jeho šedostrieborný vzhľad je jasne rozpoznateľný už z diaľky a minimalistické prostredie neomrzí. Možnosti ovládania sú podľa Apple sofistikované, no užívatelia zvyknutí na KMPlayer a podobné komplexné prehrávače, možno budú QuickTime považovať za príliš jednoduchý. Program je ale primárne určený pre používateľov produktov Apple a navyše ponúka podporu ďalších multimédií, ako sú obrázky (BMP, GIF, JPEG, TIFF, PNG). Aplikáciu je tiež možné rozširovať pomocou voľne dostupných pluginov.

Hoci QuickTime na PC nepredstavuje vrchol univerzálnosti, dokáže spoľahlivo prehrať väčšinu bežných video i audio formátov. K dispozícii je aj vo verzii Pro, ktorá umožňuje konvertovanie a nahrávanie videa.

 • Prehráva video formáty: MOV,3GP, 3G2, AVI, MP4
 • Prehráva audio formáty: AAC, WAV, MP3, iTunes Audio, m4a (Apple Lossless)
 • Hlavné výhody: rozširujúce pluginy, natívna podpora formátu MOV, previazanosť s iTunes

Real Player

Obľúbený Real Player patrí medzi univerzálne multimediálne prehrávače a k tomu prináša aj svoj vlastný RealMedia formát. Ide však o viac než len o prehrávač – program zvláda streamovanie videa a dokáže fungovať ako download manager.

Bonusom je konverzia videa a audio z/do rôznych formátov, napríklad MP3, MP4, FLV, MOV alebo RM (RealMedia). RealPlayer PLUS 15 je platenou verziou, ktorá schopnosti tohto všestranného prehrávača rozširuje ešte ďalej. Užívateľovi umožní napaľovať DVD a Blu-ray filmy, zrýchliť sťahovanie videa, prenášať videá vo vysokej kvalite a mnoho ďalšieho. RealPlayer je bezplatne dostupný aj pre mobilné telefóny so systémom Android.

 • Prehráva video formáty: RealMedia (rm, ra, rv, rmvb, rp, rt, ram, rmm), DVD, MPEG, AVI, FLV
 • Prehráva audio formáty: MP3, WAV, AAC, Apple Lossless
 • Hlavné výhody: zvláda formáty RealMedia, konverzia/napaľovanie multimédií, nadštandardné schopnosti (download manager)

 

Windows Media Player

Windows Media Player je kultový mediálny prehrávač, dnes dostupný výhradne pre systémy Windows (vrátane mobilných Windows CE/Mobile a Phone).

Je integrovaný vo väčšine počítačov a mnohým užívateľom postačí po celú dobu práce s PC. Popri tom ponúka niektoré nadštandardné funkcie, ktorými neoplývajú ani obľúbenejšie a univerzálnejšie prehrávače. Ide predovšetkým o úkony priamo nesúvisiace s prehrávaním multimédií – jednoduché napaľovanie zvukových CD a audio formátov MP3 a WMA. Rovnako ale zvláda aj opačný postup, teda grabovanie zo zvukových CD. Známe sú aj dynamické vizualizácie, ktorých je vo WMP naozaj veľké množstvo. WMP si poradí aj so streamovanými videami, počúvaním internetových rádií a dokonca sa dokáže učiť – po nainštalovaní programov s doposiaľ nepodporovanými kodekmi ich WMP prijme za vlastné, vďaka čomu prehrá väčšinu bežných formátov, ako .mov alebo .rmvb.

Na druhú stranu, Windows Media Player ako samostatný multimediálny prehrávač asi neobstojí, bez inštalácie balíkov kodekov alebo ďalších programov (RealPlayer, KMPlayer, ...) je totiž jeho použitie značne obmedzené.

 • Prehráva video formáty: DVD, WMV, MOV/3GP, MP4, AVCHD
 • Prehráva audio formáty: WMA, MP3, AAC
 • Hlavné výhody: integrovaný prehrávač v systémoch Windows, grabovanie a napaľovanie hudby, vizualizácie

 

Media Player Classic – Home Cinema

Media Player ClassicMinimalistický multimediálny prehrávač s ohromnými schopnosťami. Pri pohľade na jednoduché, až fádne, užívateľské prostredie sa môže zdať, že Media Player Classic je neschopný prehrávač, ktorý ťaží zo svojho „oldschool“ vzhľadu. Opak je pravdou. MPC-HC je šikovný nástroj na prehrávanie multimédií a podporuje väčšinu známych i neznámych formátov. Pri častejšom používaní, kedy sa väčšina ďalších prehrávačov „opozerá“, užívatelia tiež ocenia jeho jednoduché a intuitívne ovládanie.

Pôvodný Media Player Classic prišiel o podporu svojho vývojára v roku 2006. V súčasnosti je ďalej vyvíjaný vďaka komunite na fóre Doom9 a prešiel miernou úpravou názvu (Home Cinema). Aj tento open-source program prináša príkladnú starostlivosť o svojich užívateľov – je dostupný hneď v 23 jazykových lokalizáciách, vrátane slovenskej.

 • Prehráva video formáty: FLV, AVI, MP4, WMV, RealVideo (.rm), OGG
 • Prehráva audio formáty: MP3, WMA, RealAudio (.ra), AAC, FLAC, WAV
 • Hlavné výhody: jednoduchý program, nenáročný na systém – plynulý chod aj na slabých počítačoch, podpora všetkých dôležitých formátov i bez ďalšieho nastavovania
Autor: Redakcia  |   Publikované: 3.12.2012   |   Zobrazené: 37093x

Značky

Podobné články

Diskusia

Žiadosti o rady prosím presmerujte do poradne.

Napísať odkaz

Meno:
Email:
Opište znaky opačně  c 0 e 9 6 b  :
 
Odkaz :

Stiahnuť - Kontakt - Pridanie aplikácie - RSS - Redakcia