Stiahnut.sk

Najlepšie programy na úpravu fotografií

Nie každá fotografia sa Vám podarí podľa Vašich predstáv. Ak ju nemožno urobiť znovu, môžete sa pokúsiť o jej záchranu či opravu v programoch na úpravu fotiek. Tie samozrejme využijete aj v prípade, že chcete fotografie vylepšiť alebo retušovať. Všetky programy, ktoré Vám v dnešnom článku predstavíme, sa dajú stiahnuť a používať úplne zadarmo.

FastStone Image Viewer

Prvým editorom, ktorým sa v tomto prehľade budeme zaoberať je FastStone Image Viewer. FastStone je prvom rade prehliadač fotografií, čo znamená, že jeho editačné nástroje nemôžu konkurovať plnohodnotným grafickým editorom. Aj napriek tomu ale ponúka dostatok funkcií na vylepšenie Vašich fotiek. Môžete v ňom upravovať ich rozmery, orezávať ich, meniť jas, kontrast či nastavovať farbu. Vo FastStone nájdete aj niekoľko jednoduchých efektov a filtrov vrátane objektívu a vlny. Editor si tiež hravo poradí s odstránením červených očí.

Výhody: jednoduché prehliadanie fotiek, možnosti základnej úpravy pomocou filtrov efektov, zmena veľkosti / orezávanie

Gimp

Voľne dostupný konkurent Photoshopu sa pred pár týždňami dočkal novej verzie. Tá prináša niekoľko noviniek a zmien. Jednou z najväčších je možnosť prepnúť používateľské rozhranie do jedného okna. Túto funkciu ocenia najmä začínajúci uživatelia, pre ktorých je kompaktné prostredie prívetivejšie ako predchádzajúce rozdelenie funkcii do viacerých okien (pre zmenu zobrazenia stačí v záložke "Okná" zvoliť položku "Režim s jedným oknom"). Vývojári do aktuálnej verzie pridali aj možnosť zoskupovať vrstvy, čo zjednodušuje orientáciu pri zložitejších projektoch. Upravená bola tiež práca s textom. Po novom ho môžete vytvárať a editovať priamo na plátne.

Gimp je robustný bitmapový editor. Práca s ním je vhodná skôr pre skúsenejších užívateľov, ktorí hľadajú alternatívu k Photoshopu.

Výhody: množstvo pokročilých funkcií, možnosť rozšírenia funkcionality inštaláciou nových modulov, komplexná úprava fotiek a obrázkov

Paint.NET

Paint.NET je ďalší z freeware editorov umožňujúcich prácu s vrstvami. Využitie nájde najmä u menších úprav fotografií, pri ktorých je použitie aplikácií Gimp alebo Photoshop zbytočné. Paint.NET obsahuje všetky dôležité nástroje, ktoré vám umožnia orezanie, otočenie, zmenu veľkosti či nastavenie farieb obrázkov. Vytvárať tiež môžete zaujímavé koláže. Poteší aj široká paleta špeciálnych efektov a pluginov rozširujúcich už aj tak bohaté funkcie programu.

Výhody: príjemný fotoeditor, všetky základné operácie (otočenie, orezanie, zmena farieb), práca s vrstvami

PhotoScape

Ak potrebujete program, ktorý zvláda oveľa viac ako obyčajnú editáciu fotiek, môže byť dobrou voľbou PhotoScape. Umožňuje spravovať kompletnú knižnicu Vašich fotiek a zahŕňa takmer všetko potrebné na prezeranie, optimalizáciu, úpravu a tlač fotografií. PhotoScape boduje aj podporou formátu RAW a jednoduchým ovládaním.

Výhody: ľahká hromadná úprava fotiek, prehľadný interface

Picasa

Picasa je pravdepodobne najlepším správcom fotografií a obrázkov. Ocenia ho všetci, ktorí potrebujú komplexný program pre organizáciu, editáciu, tlač a zdieľanie fotiek. Editor je skôr jednoduchý, napriek tomu však ponúka veľké množstvo zaujímavých funkcií a filtrov. Ide napríklad o nočné videnie, korekciu červených očí, invertovanie farieb, atď. Picasa sa tiež skvele hodí na tvorbu koláží.

Mimochodom, užívatelia programu získavajú možnosť zdarma nahrať až 1 GB obrázkov na webové úložisko Picasa Web Albums.

Výhody: online úložisko a galéria fotografií, základné úpravy obrázkov je možné vykonávať aj po nahraní na web

PhotoFiltre Studio

Veľmi jednoduchým, no do počtu efektov a nástrojov rozsiahlym programom, je PhotoFiltre Studio, ktorý je k dispozícii zdarma v staršej verzii 6. Ponúka totiž celý rad filtrov, efektov a ďalších pomôcok na spracovanie fotografií a obrázkov. To všetko vo veľmi intuitívnom prostredí. Vďaka tomu zvládne pokročilejšie úpravy takmer každý, stačí len pár kliknutí. Veľkou výhodou aplikácie je možnosť doinštalovania slovenskej lokalizácie a dostupnosť komplentého slovenského manuálu. 

Výhody: rozsiahle možnosti editácie fotografií, zadarmo, lokalizácia do slovenčiny, manuál

Autor: Redakcia  |   Publikované: 6.6.2012   |   Zobrazené: 294020x

Značky

Podobné články

Diskusia

Lubomir Boca
Lubomir Boca

Dobry den, chcem poprosit o radu, aky program je na vytvaranie kolazi, ked chcem do jedneho orazku vlozit lubovolne mnozstvo inych mensich fotiek a na rozne miesta. Vopred dakujem Lubomir

21.11 09:22 reagovat

Martina
Martina

Dobry den, ktory z programov na úpravu fotografií je sk alebo cz, kedze nie som v angl. zdatna? V ktorých z nich sa dajú vytvárať zaujímavé koláže alebo upravovať časti tela ako napr. v Body editore. ďakujem za odpoved

21.07 02:08 reagovat

Maros
Maros

Ahoooj, mam otazku v škole Ma to v mene Niečo VIEWER a na obrazku je niečo červene su tam efecty a všetko možne dakujem predom za pomoc. :)

19.09 20:35 reagovat

Mária
Mária

Dobrý deň, prosím vás ako v ktorom programe sa dajú z fotky odstrániť nedostatky ako napríklad celulitída, alebo vyrážka. Ďakujem.

14.07 07:14 reagovat

Ľubomír
Ľubomír

(mate program) ze vystrihnut osobu z jednej fotky a vlozit ju do inej fotky?

01.02 15:41 reagovat

yc@r
yc@r

existuje program ACDSee, ktorý vie okrem spústy iných vecí aj toto,ten si ale treba kúpiť.

08.08 06:55 reagovat

nina
nina

Pekný deň, prosím o vysvetlenie, prečo v programe pfotoscape pri voľbe písma napr veľkosti 25 na foto nie je vôbec čitateľné.

01.11 12:45 reagovat

dada
dada

Dobrý deň, neviem si spomenúť na názov programu na úpravu a prezeranie obrázkov (fotiek), program mal na hornej lište o.i. ikonku retušovať, autom.oprava, vyrovnanie fotografie... vpravo na lište boli znázornené príklady obrázkov po úprave (sépia, čiernobiela, žltý filter...), na pravej strane sa dal po zvolení upraviť kontrast, jas, farby, sýtosť farieb. Viete mi pomôcť prosím??? Obrázok som si vždy otvorila kliknutím na pravé tlačidlo na myši (vybrala som si tento program), otvoril sa len obrázok, hore vľavo bolo upraviť (alebo niečo podobné) a potom sa mi už zobrazil ten vzhľad ako som popísala vyššie...

04.02 12:37 reagovat

Dada
Dada

ďakujem, už som ho našla :-), mala som na mysli jednoduchý editor Windows Photo Gallery.

05.02 12:45 reagovat

Palo
Palo

existuje nejaký program ktorý orezáva fotky ako chcem nielen do obdľžnika?? Napr. orezať po obvode. Vopred diky :)

24.03 17:22 reagovat

Honza
Honza (administrátor)

Dobrý den,
pokud máte na mysli ořezání o stejnou velikost z každé strany, pak určitě sáhněte po Photoshopu. Poradit by si s touto funkcí ale měly i další grafické programy.

25.03 09:25 reagovat

Alina
Alina

Dobry den, prosim Vas, vedeli by ste mi poradit, ktory z programov by bol najvhodnejsi na upravovanie do formatu "starych fotiek"? Niektore programy vedia naimprovizovat aj "poskodenia",upravu na sepiovu farbu a pod. Dakujem vopred :-)

12.01 18:58 reagovat

Ján Čekon
Ján Čekon

Ako mám nastaviť českú alebo slovenskú verziu Picasa ? Vždy mi to ukazuje v angličtine a tú neovládam. Ďakujem pekne vopred !

25.07 10:36 reagovat

Honza
Honza (administrátor)

Dobrý den,
normálně by se Vám měl program nastavit jazykově dle Vašeho operačního systému. Pokud se tak nestalo, pak následujte tento postup: Otevřete Picasu - klikněte na Tools - Options - záložka General - zde vyberte požadovaný jazyk (k dispozici je jak čeština, tak slovenština) - klikněte na OK a potvrďte stiskem Yes. Zavřete Picasu a znovu ji spusťte pro provedení změny jazyka.

25.07 10:52 reagovat

Kristína
Kristína

Kde sa daju robiť tie fotky čo mate na pol tváre zviera a druhú poloviicu normálnu..??

16.07 18:40 reagovat

Samuel
Samuel

To môžeš aj cez Adobe Photoshop ja ho mam ale to môžeš aj cez iné programy len musíš s nimi vedieť robiť :D

25.07 22:03 reagovat

jakub
jakub

Potreboval by som nejaky program na to ked mam fotku a priblizim ju tak sa pomali tak rozmazava nieje tam uz tak vidno detaili

04.03 16:10 reagovat

Patrik
Patrik (administrátor)

Dobrý deň, toto je spôsobené tým, že fotka je odfotená v určitom rozlíšení (napr. 1600x1200 tzn., Že sa skladá z 1600 pixelov na šírku a 1200 pixelov na výšku = celkovo je teda fotka zložená z 2 miliónov bodov resp. Pixelov) a tým, že fotku približujete, tak sa zväčšujú jednotlivé pixely, z ktorých je fotka zložená, preto je na nej vidieť menej detailov. Platí pravidlo, čím väčšie rozlíšenie fotka má, tým viac ju môžete priblížiť, bez toho, aby boli vidieť jednotlivé pixely.

04.03 17:41 reagovat

Linda
Linda

Dobrý deň, stiahla som si program Picasa a nejde mi ho otvoriť. Prosím o radu.

10.11 16:03 reagovat

Honza
Honza (administrátor)

Dobrý deň, program som vyskúšal a je kompletne v poriadku. Zksute ho stiahnuť ešte raz a skontrolujte, či je stiahnutý kompletne. Potom stačí iba dvakrát kliknúť na stiahnutý súbor a program nainštalovať. Ak by sa vyskytol problém opätovne, určite sa ozvite (a zároveň pripíšte, či vyskočila nejaká chybová hláška a aká + aký operačný systém používate).

12.11 09:21 reagovat

Linda
Linda

Dobrý deň,chcela som sa spitat že či je stiahnutie programu picasa uplne zadarmo

05.11 20:40 reagovat

Honza
Honza (administrátor)

Áno, stiahnutie je kompletne zadarmo (žiadny program na našom serveri nemá spoplatnenej sťahovania).

06.11 09:38 reagovat

Jozef
Jozef

Dobrý deň. Poprosím o radu . Mám ešte zo začiatku r.1960 vyvolaných niekoľko kinof.- negatívov . Chcel by som ich z digit. fotoaparatu , kde ich mám nafotené upraviť do počitača. Na úpravu foto. teraz použivam Picas /tým sa to nedá ...?/.Som slabší amater , poprosil by som radu o čo naj jednoduhší bezplatný program na takúto úpravu. Za inf. , radu Vám vopred pekne ďakujem. jigaz@aze.sk

13.10 16:57 reagovat

mjursa
mjursa

picasa 3 to vvie. odfotene negativy dig. fotakom preinvertoruje na pozitiv.

09.04 12:24 reagovat

Jozef
Jozef

Ďakujem za úžitočnú informaciu.

22.10 07:03 reagovat

Žiadosti o rady prosím presmerujte do poradne.

Napísať odkaz

Meno:
Email:
Opište znaky opačně  6 d b 9 3 6  :
 
Odkaz :

Stiahnuť - Kontakt - Pridanie aplikácie - RSS - Redakcia