Stiahnut.sk

Spotify vs. Tidal: Veľké porovnanie dvoch hudobných streamovacích služieb

Neodškriepiteľné prvenstvo na poli hudobných streamovacích služieb okupuje už roky Spotify. Asi najväčším rivalom mu je Tidal, ktorý sa aj u nás teší značnej obľube, ale ani zďaleka nedosahuje čísel, aké má práve Spotify.

Obidve služby zmenili spôsob, akým konzumujeme hudbu – z CD a MP3 prehrávačov sme pri každodennom počúvaní prešli na pohodlnejší spôsob, ktorý s nami môže cestovať kamkoľvek. Práve streamovacie služby sú dnes najviac populárne, ale ktoré z nich sú pre vás ako stvorené? Na Spotify a Tidal sme sa pozreli podrobnejšie, aby ste si mohli porovnať jednotlivé služby a rozhodnúť sa, čo je pre vás lepšie. Odhaduje sa, že viac ako 70 miliónov ľudí po celom svet využíva jednu zo streamovacích služieb na prehrávanie hudby. Ktorej dať prednosť a prečo?

Aby sme ale nezabudli, k dispozícii máte podobných služieb oveľa viac: Apple Music, Deezer, Napster, Google Play Music, Amazon Music Unlimited a ďalšie. Tidal som vynechal zámerne, pretože sa mu budem venovať priamo vo veľkom porovnaní. Tak aké sú teda rozdiely? Ak sa neviete rozhodnúť, podrobnejšie informácie nájdete nižšie.

Predplatné

Začneme veľmi jednoducho a pôjdeme rovno po cene. Asi neprekvapí, že Spotify ponúka bezplatnú verziu na mobiloch, v TV aj v PC prostredníctvom aplikácie alebo webového prehliadača. Ak hľadáte službu, na ktorej ušetríte, resp. nebudete platiť, je pre vás Spotify jasnou voľbou. V bezplatnej verzii sa ale budete musieť vysporiadať s množstvom reklám, ktoré sa budú spúšťať medzi piesňami náhodne, prípadne budete na mobiloch limitovaný množstvom preskočení pesničiek.

V platenej verzii Spotify máte na výber z viacerých možností – ak ste študent, cena bude veľmi nízka, ak máte rodinu, zadovážite si Family účet za necelých 10 €, vo dvojici zaplatíte 7.99 € a individuálne vás Spotify vyjde na 5.99 € za mesiac. Zbavíte sa reklám a kvalita hudby sa vyšplhá na 320kbps, teda tradičný formát, na aký ste zvyknutí z MP3 prehrávačov.

Tidal, na druhej strane, nemá k dispozícii bezplatnú verziu, ale len mesačné predplatné začínajúce na hodnote okolo 10 €. Môžete si ho ale vyskúšať v 30-dňovej skúšobnej trial verzii. Za 20 € potom môžete získať predplatné, v ktorom si hudbu budete prehrávať v bezstratovom formáte, teda v CD kvalite (obyčajne 24-bit/96kHz). Tento spôsob má názov Tidal Masters a je to niečo, čo zase chýba v Spotify. Obidve služby ponúkajú možnosť sťahovania hudby na offline počúvanie. Tidal Family stojí niečo cez 15 €, Tidal HiFi Family dostanete za 25 € za mesiac a na rozdiel od Spotify, ktoré podporuje až 6 členov rodiny, má Tidal obmedzenie „len“ na 5 poslucháčov.

Výsledok: Spotify jemne víťazí

Hudobný katalóg – Množstvo hudby v službách

Obidve služby ponúkajú desiatky miliónov skladieb a pravidelne svoju ponuku umelcov rozširujú. Niektoré veci ale nenájdete na Spotify, iné zas v službe Tidal. Vzhľadom na to, že Spotify začalo ponúkať svoje služby o 6 rokov skôr, je ale náskok, ktorý si vytvorilo, v dnešnej dobe už zanedbateľný a Tidal sa príjemne dotiahol.

Obidve služby ponúkajú cez 60 miliónov skladieb. Ak sa vám nepáči politika Spotify, ktorá podľa mnohých umelcov ožobračuje hudobníkov, môžete prejsť na Tidal, ktorý sa pýši svojou politikou „artist owned“, a teda pre umelcov. V skratke to znamená, že hudobníkom platí viac z prehrávaní Tidal, než Spotify. Záverom len dodám, že pred zakúpením predplatného je dobré skontrolovať obidve knižnice a uistiť sa, že tam budú práve vaši obľúbení a menej známi umelci.

Výsledok: Remíza

Kompatibilita so zariadeniami

Obidve služby sú k dispozícii na viacerých platformách: desktop PC s Windows alebo Mac operačným systémom, Android zariadeniach aj iOS. Takisto obe podporujú aj Google Chromecast a Apple AirPlay. Kedysi v minulosti malo Spotify menšiu výhodu v podobe možnosti „Connect“, ktorá umožňovala prémiovým užívateľom streamovať hudbu priamo do reproduktorov, TV a iných systémov. Tidal ale nezaháľal a podobný systém prepojenia založil tiež. Má názov Tidal Connect a oproti konkurencii umožňuje streamovať aj MQA a Dolby Atmos súbory. Tidal spolupracuje aj s Apple a Android TV aplikáciami, rovnako tak s Apple CarPlay.

Výsledok: Remíza

Objavovanie novej hudby

V tomto ohľade je bezkonkurenčne najlepšie Spotify a to naprieč všetkými ostatnými službami. Každý týždeň svojim poslucháčom ponúka možnosť nahliadnuť na novinky obľúbených interpretov v playlistoch „Release Radar“ alebo „Discover Weekly“, kde zase používatelia objavia nových umelcov na základe ich doterajších preferencií. Nechýbajú ani zobrazení podobní umelci v profiloch jednotlivých hudobníkov.

Tidal na oplátku ponúka playlisty „What’s New“, kde sa zobrazujú nové albumy, playlisty, videá a podcasty a nechýbajú ani nové mená na hudobnej scéne. Obidve služby využívajú predpripravené playlisty na rôzne príležitosti a s rôznymi žánrami, stačí si len vybrať. Pokiaľ teda ide o objavovanie novej hudby, Spotify svojou optimalizáciou, jednoduchosťou a priamočiarosťou jednoznačne vyhráva.

Výsledok: Spotify

Kvalita prehrávanej hudby

Tidal aj Spotify ponúkajú bežné počúvanie v rovnakej kvalite 320 kbps, no s tým rozdielom, že v službe Tidal to predsa len znie o čosi lepšie. Donedávna mal Tidal výhodu, pretože ponúkal bezstratové prehrávanie hudby (lossless) v CD kvalite, no v roku 2021 s touto možnosťou prichádza aj Spotify. Tidal ale predsa len má o čosi navrch vďaka MQA streamom – Tidal master Tracks. Ide o zoznam približne 25 000 skladieb, ktoré sú k dispozícii v rovnakej kvalite, v akej vyšli z nahrávacieho štúdia a v akej ich autori zamýšľali. Táto funkcia je už k dispozícii aj na mobilných zariadeniach s Androidom, donedávna bola len na desktopových PC.

Výsledok: Donedávna Tidal s prehľadom, v roku 2021 už len s miernym náskokom

Pomohol vám článok v rozhodovaní? Dajte vedieť v komentároch, akú službu využívate vy alebo sa pozrite na náš Spotify špeciál, v ktorom sa venujeme skvelým funkciám, tipom a trikom, ako si užiť počúvanie ešte viac.

Autor: Michal M.  |   Publikované: 12.3.2021   |   Zobrazené: 4609x

Značky

Podobné články

Diskusia

Žiadosti o rady prosím presmerujte do poradne.

Napísať odkaz

Meno:
Email:
Opište znaky opačně  3 4 f c 4 4  :
 
Odkaz :

Stiahnuť - Kontakt - Pridanie aplikácie - RSS - Redakcia