Stiahnut.sk

Tipy pre sociálne siete – Facebook

Nový seriál s užitočnými tipmi pre používanie sociálnych sietí nemôžeme začať ničím iným než samotným Facebookom. Tomu už sme sa venovali vo veľkej miere skôr a niektoré z našich článkov vám odporúčame aj z hľadiska správneho nastavenia a využívania tejto podivne fungujúcej služby - zatiaľ čo má Facebook skoro každý, len málokto ho vie používať. Ak si myslíte, že je to fuk, hlavne že to funguje, pozrite sa aspoň na náš článok o nastavení súkromia na Facebooku, ktorý by sme dôležitosťou prirovnali k zatvoreným dverám od bytu alebo stiahnutým žalúziám v oknách, keď práve robíte nejakú neplechu, napríklad varíte.

Facebook toho chce vedieť viac než vaši priatelia

Prvým tipom je nerozprávať Facebooku veci, do ktorých ho nič nie je. Kde ste sa narodili a kam ste chodili na základku? Vaši priatelia už to pravdepodobne vedia a Facebook sa podobnými otázky snaží získať čo najviac osobných informácií o svojich užívateľoch. Na vyplnenie prvého a posledného o svojej osobe na internetovej stránke nevidíme nič užitočné, naopak by sa mohlo stať, že vaše údaje niekto zneužije.

Pozor na to, čo a s kým zdieľate

Pravidlo číslo 1 - dávajte si pozor, čo a s kým zdieľate. Pravidlo číslo 2 - ani so svojimi najbližšími cez Facebook nezdieľajte veci, ktoré sa nesmú dostať "von". Proste zdieľajte len také veci, ktoré by nenapáchali škodu ani v prípade, že by sa dostali na verejnosť, prekliknúť sa môže každý a zabezpečenie Facebooku tiež nemusí fungovať navždy stopercentne.

Uložte si to dôležité na potom

Ak niečo Facebook nevie, tak je to vyhľadávanie, nedajbože skvalitňovanie pamäte užívateľa. Koľkokrát už sa vám stalo, že ste hľadali "niečo" u "niekoho", pričom ste vedeli len to, že to bolo fakt super a že to musíte znova nájsť. Začne to prehľadávaním Nástenky a skončí o pár hodín neskôr rozmlátenou klávesnicou alebo rozbitým čelom - podľa toho, čo je pevnejšie. Facebook ale vie, ako vám pomôcť. Ak vás niečo zaujme, jednoducho si to uložte - je to pomerne nová funkcia a zo všetkých nadštandardných vecí na Facebooku tá najlepšia a najužitočnejšia.

Použitie je veľmi jednoduché. Kliknite na zobáčik v pravej hornej časti príspevku a zvoľte Uložiť…, viď obrázok. Kde ich potom nájdete? V ľavom postrannom stĺpci hneď v hornom oddiele, kde je záložka Uložené, ktorá je doplnená aj bielou vlajkou na modrom poli.

Skrytie online statusu

Chat je jednou z najpoužívanejších funkcií Facebooku, ale nie vždy máme náladu sa vybavovať, čo sa príliš nezlučuje s tým, že ľuďom pri našej profilovej fotke a mene žiari zelená bodka, keď sme online. Toho sa dá zbaviť a dokonca aj selektívne. Pravý bočný panel, z veľkej časti uzurpátorstvo práve chatom, má úplne dole ozubené koliesko, nastavenia. Kliknite na neho a potom na Vypnúť chat. Tu si môžete vybrať, či pre všetkých, alebo či predsa len pár vyvolených môže vidieť, kedy ste online.

Nebojte sa, aj keď je chat vypnutý, správy vám prídu, len už nikto nikdy nebude vedieť, či ste online a či ich len neignorujete. Ideálna kombinácia súkromie a informovanosti.

Vypnutie notifikačných zvukov

Facebook nie je telefón a pravdepodobne nepotrebujete o každej novinke vedieť v tej sekunde, kedy sa naozaj stane. Ak si chcete vypnúť otravné zvukové upozornenia, môžete. Úplne vpravo hore na stránke Facebooku je na modrom poli modrá šípka (pozná Facebook inú farbu?) - Na tú kliknite a vyberte položku Nastavenia. Z pravého menu potom záložku Upozornenia a odškrtnite zvukové notifikácie, viď obrázok.

Úvodná a profilová fotka v symbióze

Na Facebooku sa môžete prezentovať hneď dvomi fotkami - profilovou a úvodnou. Profilová je štvorcová a úvodná je ten veľký obdĺžnik hore vo vašom profile. Ak chcete, môžete túto sebaprezentáciu veľmi vylepšiť vďaka nástroju TrickedOutTimelime - tá vám z jednej fotky urobí dve, ktoré sa dopĺňajú - možností je viac, môže ísť o neprerušovanú fotku, efekt chýbajúcej puzzle a ďalšie. Jediný problém je, že použitie je viazané na like tejto služby, ale s trochou editačných schopností si podobnú vec môžete vytvoriť aj sami.

Zobrazenie skrytých správ – pozor, na vlastné nebezpečenstvo

Prečo na vlastné nebezpečenstvo? Pretože ste možno prešvihli desiatky zaujímavých správ a doteraz ste žili v nevedomosti, ktorá nebolí. Facebook sa so správami nepekne zahráva a k tým, ktoré označí ako "Ďalšie" sa vôbec nedostanete automaticky. Musíte vliezť do správ a nad zoznamom správ prekliknúť z Prichádzajúce na Ďalšie. Tam končia správy od ne-priateľov, stránok a podobných facebookových bytostí.

Pirátsky Facebook

Nie, nebudeme Facebook kradnúť, ale skúsime ho nastaviť tak, aby mu rozumeli aj praví piráti. V nastavení a pod položkou Všeobecné nájdete aj nastavenie jazyka, ktorým s vami má Facebook komunikovať. V ponuke nájdete aj pirátsku angličtinu, ktorá namiesto "To sa mi páči" píše "Arrr!" A podobne. Je to vtipné, ale pozor, aby ste sa potom dokázali vrátiť aj k trochu obyčajnej, ale zato úplne zrozumiteľnej, slovenčine.

Autor: Redakcia  |   Publikované: 27.4.2015   |   Zobrazené: 4861x

Značky

Podobné články

Diskusia

Žiadosti o rady prosím presmerujte do poradne.

Napísať odkaz

Meno:
Email:
Opište znaky opačně  5 b 8 f 9 8  :
 
Odkaz :

Stiahnuť - Kontakt - Pridanie aplikácie - RSS - Redakcia