Stiahnut.sk

Slúchadlá s aktívnym potlačením zvuku: Ako fungujú, podľa čoho vybrať a aké majú výhody?

Cestovanie kamkoľvek a akokoľvek si väčšina z nás už nedokáže predstaviť bez používania slúchadiel. Logicky s tým prichádza aj problém hluku okolia, ktorý ovplyvňuje kvalitu zážitku, či už si púšťate obľúbené piesne alebo čoraz preferovanejšie podcasty.

Riešením sú slúchadlá s aktívnym potlačením hluku, aby ste sa ponorili do vlastného sveta a nenechali sa ničím rušiť. Active Noise Cancelling (ANC) technológia už dávno nie je výhradou len drahých slúchadiel, preto po nej siaha čoraz viac ľudí.

Bezdrôtové ANC slúchadlá sú dnes už cenovo dostupné úplne pre všetkých a pre mnohých sú každodennou nevyhnutnosťou. Ako táto šikovná technológia funguje, s akými rôznymi typmi technológie sa môžete stretnúť aj aké riziká sú s ňou spojené? Tu je všetko, čo potrebujete vedieť pred kúpou slúchadiel proti hluku okolia.

Na akom princípe fungujú slúchadlá s potlačením okolitého hluku?

Čo sa kedysi zdalo ako nemožné, je dnes už skutočné a to, ako slúchadlá proti hluku fungujú, je postavené na veľmi jednoduchom princípe. Active Noise Cancelling slúchadlá sú postavené na fázovom vyrušení nechcených zvukov tým, že ich v ušiach eliminuje iný zvuk. Konkrétne ide o rovnaké vlnenie na opačnej frekvencii, ktorých spojením dôjde k ich vyrušeniu. Predstavte si to ako mínus 1 plus 1 a dostanete výsledok 0.

 

Za všetkým tak stojí nahratie zvuku okolia, jeho následná inverzia a pridanie do výstupného signáluvašej hudby. Hluk verzus Antihluk. Počiatky sa pritom datujú už do 30. rokov minulého storočia. Najväčší problém pri potlačení okolitého hluku je práve nahratie zvukov tak, aby sa dosiahlo čo najlepšie stlmenie. A k tomu slúžia mikrofóny v slúchadlách, ktoré zvuky okolia zaznamenávajú.

Aktívne tlmenie hluku tak stojí a padá na jednom či viacerých mikrofónoch, ktoré zaznamenávajú zvuky okolo vás, spracúvajú ich a pridávajú do zvuku signál s opačnou amplitúdou. ANC slúchadlá najlepšie odfiltrujú ruch ulice, hluk motora dopravných prostriedkov a pod. S opakujúcimi zvukmi si technológia poradí na výbornú. Naopak, pri húkaní sanitky, trúbení áut a všeobecne náhlych a jednorazových zvukoch to až tak ružové nie je. Nutné dodať, že pri výstražných signáloch je potlačenie hluku okolia priam nežiaduce až nebezpečné.

Typy ANC

ANC systém s mikrofónom/mikrofónmi vo vnútri slúchadiel – Výhodou je, že takýto typ ANC dokáže odpustiť aj nesprávne nasadené slúchadlá. Počuje výsledné zvuky a prispôsobí sa tak, aby bol posluch čo najpohodlnejší. Funguje na viacerých frekvenciách a na rozdiel od mikrofónov umiestnených zvonka mu nevadí ani vietor. Nevýhodou je, že mikrofón zachytáva zvuky z reproduktoru a okolia zároveň, takže ich musí rozoznať a odlíšiť. Stáva sa, že sa nepodarí odfiltrovať len okolitý hluk, ale aj jednu zložku hudby, ktorou sú najčastejšie basy. Ak je navyše mikrofón príliš blízko reproduktorov, môže dochádzať k nepríjemným zvukom v uchu.

ANC systém s mikrofónom/mikrofónmi na vonkajšej strane slúchadiel – do mikrofónu sa dostane hluk prostredia skôr a má tak viac času na vygenerovanie opačného zvuku. Výhodou je, že lepšie potláča vyššie frekvencie od 1 až do 2 kHz. Pri tomto type umiestnenia mikrofónu je potrebné dbať na to, aby boli slúchadlá umiestnené v/na ušiach správne. Pri nesprávnom nasadení prepúšťajú slúchadlá do ucha neželané zvuky a môžu sa generovať nekvalitné opačné zvuky.

Hybridný ANC systém – kombinuje mikrofóny vnútri a na vonkajšej strane slúchadiel. Pri najlepších, a často aj najdrahších, modeloch môžu byť slúchadlá osadené aj viacerými mikrofónmi. Táto kombinácia dosahuje najlepšie výsledky pri aktívnom potlačení hluku z okolia.

Pod akým označením nájdem slúchadlá s aktívnym potlačením hluku?

U nás sa tento typ slúchadiel nazýva rôzne. Výrobcovia aj obchody ich označujú ako ANC slúchadlá, slúchadlá s aktívnym tlmením, slúchadlá s aktívnym potlačením hluku a podobne. V angličtine sa stretneme s pojmami ako ANC headphones, ear noise cancelling heahphones, noise cancelling alebo active noise cancelling

Existujú aj káblové slúchadlá s aktívnym potlačením hluku okolia?

Nie. Zatiaľ čo káblové slúchadlá dostávajú analógový signál zo smartfónu/mp3/iného zdroja bez úprav, bezdrôtové slúchadlá prijímajú signál digitálny, ktorý sa až v slúchadlách mení na analógový. Preto v nich nie je problém pridať zvuky z mikrofónu a upraviť ich tak, aby došlo k potlačeniu zvukov z okolia.

Vybíjajú ANC slúchadlá viac batériu?

Áno. Aby bola technológia počas zapnutia funkčná, využíva k tomu mikrofóny a ďalší výpočtový výkon, ktoré spotrebúvajú batériu viac. Pri niektorých bezdrôtových slúchadlách výrobcovia udávajú aj výdrž batérie pri zapnutí aj vypnutí ANC funkcie. Ak viete, že cestujete kratšie alebo si máte kde slúchadlá nabiť, ANC funkciu pokojne využite. Ak si chcete ušetriť batériu slúchadiel, ANC nechajte vypnuté.

Výhody a nevýhody Active Noise Cancelling slúchadiel

Najskôr výhody. Tým, že sa úplne oprostíte od zvukov okolia, nemusíte si hudbu púšťať tak nahlas, aby ste prebili neželané zvuky zvonku. Dlhodobé počúvanie príliš hlasnej hudby totiž môže viesť k poškodeniu sluchu. A najhoršie na tom je, že sa to ani nemusí prejaviť okamžite, ale až za pár rokov.

Navyše si môžete ANC kedykoľvek vypnúť a zapnúť podľa potreby. Existujú dokonca aj slúchadlá s viacerými úrovňami aktívneho potlačenia, ktoré si môžete meniť podľa situácie.

Nevýhodou takéhoto počúvania v úplnej izolácii je strata vnímania napríklad varovných signálov zvonku. Hudba dokáže človeka tak pohltiť, že sa na prechode pre chodcov úplne pozabudne, nedá prednosť električke, nebude počuť sanitku alebo nebude počuť hlásenie na stanici.

Ostražitosť je teda vždy na mieste – na ulici sa rozhliadať okolo seba, sledovať situáciu a nepozerať do mobilu pri chôdzi a počúvaní s ANC. Takisto je pravdepodobné, že v prípade, že si potrpíte na to najkvalitnejšie ANC, za slúchadlá si priplatíte.

Ako si správne nasadiť slúchadlá

Počuli ste už o mechanickej obdobe ANC? Aby mohlo potlačenie zvuku z okolia fungovať, je potrebné mať slúchadlá správne nasadené. Nikde žiadne medzery, cez ktoré by do ucha prenikli neželané zvuky. Otvorené slúchadlá majú kvalitnejší zvukový výstup, uzavretá konštrukcia zase neprepustí zvuky z okolia dnu, ale ani zvuky zo slúchadiel von.

Klasické štuple, teda slúchadlá do uší, sú všetky rôzne tvarované. Navyše sa dajú prispôsobiť gumičkami v uchu podľa veľkosti. Tieto špunty výborne priliehajú ku zvukovodu a automaticky tak mierne filtrujú zvuky okolia – odhlučňujú. Niektoré špunty ale prepúšťajú zvuku viac, ako napríklad tie určené na športovanie pre zvýšenú bezpečnosť pri behu, v posilňovni a pod.

Ako vybrať slúchadlá s aktívnym potlačením hluku?

Pri výbere slúchadiel s ANC by ste sa mali zamerať na viacero faktorov. Prvým z nich je, samozrejme, cena. Čím vyššia cena, tým pravdepodobnejšie, že slúchadlá budú disponovať najkvalitnejším hybridným ANC systémom. Pri nižších cenovkách potom treba počítať s istými nedostatkami.

Práve u tých môže dochádzať k problémom s potlačením hluku, prípadne s nezvládnutím vytvorenia opačnej zvukovej vlny, čo vyústi len k ďalšiemu neželanému ruchu.

Pri výbere ANC slúchadiel je určite vhodné vyskúšať si ich dopredu (ak je možnosť k dispozícii), aby ste si boli ich tvarom v uchu a kvalitou spracovania istí. V neposlednom rade si najskôr premyslite, na čo ich chcete najviac využívať a podľa toho voľte otvorenú alebo uzavretú konštrukciu, respektíve špunty do uší (in-ear headphones).

Medzi najvyhľadávanejšie značky medzi ANC slúchadlami patria Sony, Samsung, Bose, Soundcore, Beats alebo Apple so svojimi Airpods Max či Airpods Pro 2.

Na záver len dodáme, že slúchadlá s aktívnym potlačením hluku vám prispejú k lepšiemu hudobnému zážitku aj ku zdraviu. Nemusíte si ani zapnúť prehrávanie hudby. Úplne postačí, že si potlačenie šumu aktivujete len tak a môžete sa oprostiť od hluku okolia.

Autor: Redakcia  |   Publikované: 27.11.2022   |   Zobrazené: 981x

Značky

Podobné články

Diskusia

Žiadosti o rady prosím presmerujte do poradne.

Napísať odkaz

Meno:
Email:
Opište znaky opačně  f d e 6 8 b  :
 
Odkaz :

Stiahnuť - Kontakt - Pridanie aplikácie - RSS - Redakcia