Stiahnut.sk

Vyrazte na huby s najlepšími mobilnými aplikáciami

Hubárska sezóna je v plnom prúde a dnes už málokto z nás chodí do lesa bez mobilu. Práve smartfóny ponúkajú ideálne riešenie spojenia voľnočasového hubárčenia s aplikáciami, ktoré vám pomôžu s hľadaním a rozpoznávaním húb. Vo všeobecnosti platí, že sa majú zbierať len tie huby, ktoré poznáte.

Pokiaľ si nie ste istí, je lepšie nechať ich ďalej rásť. V prípade, že poznáte všetky huby českých a slovenských lesov, potom máte vyhrané. Ak ale nie ste chodiacou encyklopédiou a atlas húb do hory ťahať nechcete, vyskúšajte si pomôcť jednou z týchto skvelých mobilných aplikácií. Majte na pamäti, že aplikácie slúžia ako pomerne spoľahliví pomocníci, ale chybovaniu sa nevyhnú.

Získate tak pre seba elektronický atlas húb, ktorý ponúka identifikáciu húb v reálnom čase pomocou kamery, obrázky na porovnanie a vždy aj základné informácie o tom, či sú huby jedlé alebo jedovaté, kde sa vyskytujú, kedy huby rastú aj to, či majú napríklad nejakého dvojníka.

Aplikácia na huby

Začneme hneď s ťažkým kalibrom, ktorý je na trhu už niekoľko rokov a stal sa medzi hubármi stálicou. Aplikácia na huby má veľmi prívetivé prostredie pre všetky vekové kategórie používateľov a disponuje viac než 200 hubami v databáze. Jednoducho si s ňou prehliadnete huby v zozname, kde nebudú chýbať popisy aj priložené fotografie. 

Najlepšou funkciou je ale rozpoznávanie húb na základe vami zhotovenej fotografie podľa viditeľných znakov. Stačí tak namieriť fotoaparátom na hubu, chvíľku počkať a zobrazí sa zhoda vyjadrená v percentách a informácie o identifikovanej hube. Poľahky tak zistíte, či je huba jedlá/jedovatá, kde sa najčastejšie vyskytuje, akú má veľkosť, o akú plodnicu ide alebo aký je to typ. Súčasťou je aj všeobecný kľúč k rozpoznávaniu húb v teréne. 

Stiahnite si bezplatnú Aplikáciu na huby pre zariadenia s Androidom

Výskyt húb

Pre slovenských hubárov je tu šikovná aplikácia Výskyt húb. Spolupracuje s webom nahuby.sk a disponuje vždy najaktuálnejšími informáciami priamo z terénu a od samotných zberačov húb. Stačí sa zaregistrovať na vyššie spomenutej stránke, prihlasovacie údaje zadať do aplikácie a môžete sa zapojiť do diskusie. 

Vyhľadávanie prebieha na základe lokality na mape, ktorá je delená na kraje. Kde hríby rastú si poľahky prečítane v komentároch od iných používateľov, prípadne sa dostanete aj k fotografiám cenných a voňavých úlovkov. K hubárčeniu patrí aj sledovanie počasia, ktoré aplikácia takisto zvláda a o všetkom vás včas informuje. Máte miesta, kam sa radi vraciate? Pridajte si ich do obľúbených a vydajte sa tam znova.

Výskyt húb na Slovensku sledujte a sťahujte bezplatne tu

Identifikácia húb z fotografií

Jednu z najkvalitnejších služieb, pokiaľ ide o rozpoznávanie hríbov priamo v teréne, ponúka aplikácia Identifikácia húb z fotografií. Na rozdiel od ostatných aplikácií v článku sa zameriava čisto na rozpoznanie huby bez akýchkoľvek zdĺhavých sprievodných textov a informácií.

Autor uvádza, že je potrebné hubu odfotiť z čo najviac uhlov (ideálne tri kvalitné fotografie), aby bolo možné hríb na serveri rozpoznať a poskytnúť čo najpresnejšiu predpoveď. U každého exempláru je k dispozícii informácia o požívateľnosti – či je huba jedlá alebo nejedlá. Po celý čas rozpoznávania sa vyžaduje pripojenie k internetu.

Rozpoznávanie húb do terénu na stiahnutie zadarmo

Mushroom Identification

Pokiaľ vám nerobí problémy angličtina, potom si zamilujete aplikáciu Mushroom Identification. Opäť ide o nástroj na rozpoznanie húb priamo v teréne. Nájdené hríby stačí odfotiť, chvíľku počkať a výsledok je na svete. Vývojári spolupracovali s odborníkmi na huby, čím zvýšili šance na správne určenie aj za tých najhorších možných podmienok.

K dispozícii je aj diár a encyklopédia s hubami, kde si môžete pozrieť, či sa váš úlovok zhoduje v hlavných znakoch s popisom. Menšou nevýhodou je spoplatnenie aplikácie, na druhej strane je ale k dispozícii pre Apple zariadenia (iOS).

Identifikácia húb pre Androidy a iOS na stiahnutie

To najlepšie z hubárskych aplikácií sme si predstavili, tak si vyberte svojho favorita a vydajte sa na vaše obľúbené miesta pohľadať pár dubákov. Na záver ešte raz dodáme, že nezbierajte huby, o ktorých toho veľa neviete a určite sa stopercentne nespoliehajte na výsledky z aplikácií. Tie slúžia ako užitočný pomocník, ale nie ako pilier istoty čo jesť a čo nie.

Autor: Redakcia  |   Publikované: 17.8.2023   |   Zobrazené: 18131x

Značky

Podobné články

Diskusia

Žiadosti o rady prosím presmerujte do poradne.

Napísať odkaz

Meno:
Email:
Opište znaky opačně  c b 8 5 b 1  :
 
Odkaz :

Stiahnuť - Kontakt - Pridanie aplikácie - RSS - Redakcia