Stiahnut.sk

Warface: AAA online strieľačka na CryENGINE 3 zadarmo

Warface spĺňa všetky predpoklady, aby rozvíril stojaté vody multiplayerových strieľačiek. My sme si ho poriadne vyskúšali v uzavretom betateste, a tak tento článok môžete brať ako malé zasvätené preview.

Niečo o vývoji

Hra je výtvorom kyjevskej pobočky Cryteku, ktorá používa jeden z najlepších enginov dnešnej doby CryENGINE 3. Beží na ňom napríklad aj očakávané Crysis 3 alebo husitské RPG od Warhorse Studios. Pokiaľ si pamätáte na extrémnu hardvérovú náročnosť prvého Crysis, zrejme vás potešíme. Hra je totiž optimalizovaná tak dokonale, že ju rozbeháte takmer na čomkoľvek. Oficiálne odporúčané požiadavky zahŕňajú predpotopnú GeForce 9600GT alebo Radeon HD 4830, ktoré k top grafickým kartám nepatrili ani pred šiestimi rokmi, teda v dobe ich uvedenia na trh. Počítač použitý na testovanie bol predsa len o niečo výkonnejší, takže hra automaticky zvolila maximálnu kvalitu a rozlíšenie. Napriek tomu sme niečo ako seknutie nepocítili ani raz. Warface vyzerá fantasticky, hoci ho každý z dielov Crysis hravo strčí do vreca. Na poli bezplatných online FPS však ide o absolútny vrchol.

Titul je už skoro hotový a v Rusku ho v rámci uzavretého betatestu drvia milióny hráčov. S chodom sme nemali žiadne problémy, všetko funguje ako má. Spomenie snáď len to, že na spustenie hry je potrebná najnovšia verzia Firefoxu alebo Chrome.

Herná náplň

Táto MMO pecka obsahuje PvE i PvP súboje, pričom PvE predstavujú misie. Ako nováčik by ste mali prejsť tutorialom, ktorý odporúčame nepreskakovať, pretože vďaka nemu spoznáte herný princíp, vyskúšate si všetky štyri povolania a naučíte sa tímové manévre, kedy môžete s pomocou spoluhráča vyliezť aj na bežne nedostupné miesta (iba v určitých prípadoch).

Prvá misia

Keď nás hra s pár ďalšími ľuďmi hodila do úvodnej misie, bola to pohoda. Zoženie tímu zatiaľ nehralo rolu a priechod úrovňou bol pomerne jednoduchý, stačilo vystrieľať vojakov Blackwoodu. Po niekoľkých minútach bol celý tím odmenený hernými peniazmi, skúsenosťami a hlavne možnosťou zúčastniť sa plnohodnotnej misie . O tej ale neskôr.

Odomykanie obsahu

Správna multiplayerová strieľačka musí obsahovať mnoho zbraní a rôzneho vybavenia, čo Warface spĺňa do bodky. Vybavenie si kupujete za získané peniaze a doplnkové kusy výbavy odomykáte skúsenosťami – môžete si vždy vybrať jeden z troch predmetov a cielene naň v rámci boja zbierať body. Samozrejme, ako Free2Play hra musí Warface vylákať z hráčov peniaze mikrotransakciam, za ktoré si môžu kupovať ďalšie vybavenie a iné výhody. Pokiaľ sa ale bojíte, že si bez peňazí nezahráte, tak na obavy pokojne zabudnite. Správne Free2Play tituly vám totiž za peniaze ušetria iba čas, ktorý pri bezplatnom hraní musíte vynaložiť na získanie patričnej výzbroje.

Druhá misia: facka ako blázon

Aby bolo jasné, nikto v redakcii nepatrí k profíkom v hraní FPS titulov.  Pozrime sa na vyjadrenie kolegu, ktorý pri Warface strávil najviac času:

Som skôr pre pomalšiu zábavu, ako sú RPG (najlepšie s ťahovými súbojmi), no rýchla akcia s myšou mi neprekáža. Napríklad Unreal Tournament patrí medzi moje obľúbené hry a pri multiplayeri tretieho dielu som veľmi príjemne zabil desiatky hodín voľného času. Lenže druhá misia vo Warface ma z predstavy o pohodovej strieľačke vytrhla až príliš rýchlo. Hneď v prvých okamihoch začne ísť do tuhého a čoskoro narazíte na obrneného strelca, ktorý je zraniteľný len zozadu – zásahom do zdroja energie. Guľomet v jeho ruke zabil polovicu tímu, na čo sa tá druhá nekoordinovane rozbehla po okolí. Medik medzi nami síce bol, no bol úplne mimo a mŕtvoly len pribúdali. Po pár minútach bolo dielo dokonané. Nad nehybnými telami našich postáv sa spokojne prechádzal víťazný obrnenec.

Počas nasledujúcich 10 pokusov, ktoré skončili úplne rovnako, som sa naučil mnohé. Skupina musí fungovať ako celok. Teamspeak ale nie je vôbec treba, ide totiž o prirodzené veci, ktoré vám po niekoľkých totálnych failoch jednoducho dôjdu:

a) tím nutne potrebuje vojaka, ktorý je univerzálnym bojovníkom a ako jediný dokáže ostatným doplniť muníciu (tá sa inak obnovuje až na checkpointoch, a to občas skutočne nestačí)

b) bez snajpera sa nepohnete, pretože ako jediný dokáže efektívne zabíjať nepriateľských snajperov a likvidovať oponentov ešte predtým, než začnú robiť problémy vojakovi či ostatným členom tímu

c) medik je základ, bez ktorého to ani nemusíte skúšať, ešte lepší sú však medici dvaja, nakoľko na oživenie padlého člena tímu máte len 10 sekúnd

d) nahraní ste aj bez inžiniera, ostatným totiž dopĺňa nepriestrelnú vestu, vďaka ktorej výrazne lepšie šance na úspech

Jasné, pre hráčov podobných gamesiek ide o dobre známe fakty, no nebol som sám, kto na začiatku niekoľkokrát zakopol. Keď potom vidíte, že obrneného strelca dokáže skoliť jediný preživší medik iba s defibrilátorom, zahanbíte sa, no inokedy sa takto zo situácie váš tím nevykrúti.

Po prvom zabití obrnenca si môžete pogratulovať. Lenže príde ďalšia facka. Potom, čo vás naložia do vrtuľníka, začne druhá polovica misie, ktorá je asi 10x ťažšia, než zabitie osamoteného guľometníka. Jej náplň sa rôzni a zahŕňa napríklad eskortovanie tanku, ktorý vám nesmú zničiť, alebo zdolanie niekoľkých vĺn útočiacich nepriateľov po zostrelení vášho vrtuľníku. Až vtedy naplno pocítite nevyhnutnosť jednotlivých povolaní v tíme. Snajper ničí nepriateľov s rýchlosťou a presnosťou, ktorú mu ostatní členovia môžu len potichu závidieť, inžinier sa činí so svojím samopalom a hlavne obnovuje spolubojovníkom nepriestrelnú vestu, medik kriesi i uzdravuje, a keď sa niekto dostane na dostrel jeho brokovnice, dokáže ho pár ranami elegantne vypitvať. Vojak je efektívny na strednú a kratšiu vzdialenosť a jeho dopĺňanie nábojov je často rovnako dôležité ako medikovo liečenie. Po dohraní tejto misie sa vám sprístupní ešte tretia, ťažká. Je veľmi náročná? Neviem, zatiaľ som ju nedohral, ale raz vám o nej snáď porozprávam.

PvP

Tímové PvP by malo byť základom hry. Nájdeme tu niekoľko obvyklých herných módov, ako je Deathmatch či Team-deathmatch a tiež niekoľko sofistikovanejších, v ktorých prídu vhod aj schopnosti rôznych povolaní.

Keďže sme PvP testovali len krátko, radšej ho nebudeme hodnotiť. Vyskúšali sme však povolanie snajpera, veľmi obľúbené v PvE – nestaráte sa o nič iné než strieľanie, a v neveľkých členitých mapách sme tvrdo narazili. Časom bude ale práve PvP rozhodovať o tom či hra uspeje, pretože kooperatívne misie postupne omrzia, hoci sú hlavným ťahákom.

Hodnotenie a rada

Warface momentálne láka milióny hráčov z Ruska, kde je sprevádzkovaný. U nás (Európa a Severná Amerika) stále prechádza uzavretým betatestovaním, do ktorého sa môžete pokúsiť zapojiť registráciou na stránke beta.gface.com. Určite to vyskúšajte, podobne ladená a kvalitná Free2Play strieľačka nevychádza každý deň a ruský úspech dáva tušiť, že titul má obrovský potenciál stať sa hitom. 

Autor: Redakcia  |   Publikované: 11.2.2013   |   Zobrazené: 6380x

Značky

Podobné články

Diskusia

Žiadosti o rady prosím presmerujte do poradne.

Napísať odkaz

Meno:
Email:
Opište znaky opačně  0 e 6 0 b 2  :
 
Odkaz :

Stiahnuť - Kontakt - Pridanie aplikácie - RSS - Redakcia