Stiahnut.sk

Windows 10 - pre každého niečo a skoro pre každého zadarmo

Microsoft do svojho nového systému vkladá nádeje, takisto ako do "Víst" a "osmičiek". Z poslednej dekády si snáď prehnanú mieru hypu nevyslúžil len Windows 7, ktorý je dnes notoricky známy ako zďaleka najlepší operačný systém z Redmondu od WinXP. Rovnako ako Vista, rovnako ako Windows 8, aj Windows 10 majú byť poriadnou revolúciou. Dúfajme, že tentoraz už na prvýkrát bez problémov funkčné, pretože to boli práve Windows 7 a neskôr aj Windows 8.1, ktoré dotiahli do konca víziu svojich revolučných predchodcov.

Na čo sa môžeme vo Windows 10 tešiť? Hlavných lákadiel je prekvapivo veľa (preto aj tá skepsa), preto si ich najprv zhrňme v zozname a potom sa pozrieme na každú zvlášť:

 1. Virtuálna asistentka Siri Cortana
 2. Windows 10 budú univerzálny a prispôsobivý systém
 3. Zdarma ako upgrade
 4. Posledná verzia Windows, ktorá bude už navždy (=teda pokiaľ nezíska tak zlú povesť, že ju Microsoft nahradí) s nami vďaka neustálym updatom (ktoré budú pre majiteľov už nastálo zadarmo)
 5. Nový internetový prehliadač
 6. Holografické okuliare
 7. DirectX 12
 8. Streamovanie hier z Xbox One na PC
 9. Nový Štart

Našlo by sa toho ešte viac, ale na počesť Windows 9, ktoré museli padnúť, aby Windows 10 mohol žiť, zostaneme pri čísle deväť.

1. Cortana

Hlasové ovládanie a virtuálna asistentka v jednom. Predobraz Cortana pochádza z extrémne populárnej hernej série Halo, funkčne ide však skôr o Siri. Môžete sa s ňou rozprávať (po slovensky ale nie), povie vám dôležité informácie a postará sa o vás, aby ste nikdy neboli sami... Cortana ako hlasová asistentka má pôvod vo Windows Phone, ale pretože tento systém splynie s Windows 10, nie je divu, že ju Microsoft nasadí do svojho univerzálneho operačného systému.

2. Jeden systém vládne všetkým

Od teraz už budú existovať len Windows 10, jediný systém, ktorý nahradí nielen stolové, ale aj mobilné a tabletové (RT) Windows. Dotykové zariadenia budú mať samozrejme iné ovládacie rozhranie (asi dlaždice + ModernUI), ale keď napríklad k tabletu pripojíte dock s klávesnicou a myšou, mal by sa z neho automaticky stať aj čo do prostredia plnohodnotný počítač (hodí vás teda na Desktop). Podobné sľuby už sme počuli mnohokrát, ale tentoraz sa zdá, že Microsoft vie, čo sľubuje.

3. Zadarmo s dvomi podmienkami

Áno, Windows 10 budú zadarmo. Podmienky sú dve - pôjde len o upgrade, takže musíte mať Windows 7/8 / 8.1, a zároveň to bude možné vykonať len do jedného roka po uvedení Windows 10 do predaja. Poďme sa ale pozrieť na prvú podmienku - ak vlastníte niektorý zo systémov Windows XP, Vista alebo 7, tak možno viete, že ste mohli získať Windows 8 za veľmi priaznivú cenu. Nie síce zadarmo, ale v tej dobe sa Microsoft odhodlal k naozaj skvelej ponuke. Problém je, že keď ste si túto upgrade licenciu kúpili, tak ste si vždy najprv museli nainštalovať ten starý systém, potom upgradovať na Windows 8, potom nainštalovať zhruba milión a päť aktualizácií a až potom Windows 8.1 a jeho ďalších niekoľko miliónov aktualizácií. Operácie na celý deň, teda ak máte slušné internetové pripojenie, inak si môžete vyhradiť aj celý víkend. Snáď to vo Windows 10 bude riešené trochu lepšie.

4. S Windows 10 už nastálo

Microsoft chce zo svojho nového systému urobiť službu stále aktualizovanú a už navždy so "sexi" číslovkou 10 (X). Už žiadni nezbední užívatelia 4 generácie starého operačného systému, teraz už budeme všetci disponovať totožným operačným systémom. Lákavé alebo desivé? Ak budú všetky novinky vždy rovnako dobré ako Windows XP a Windows 7, tak lákavé, ale ak si z nás bude Microsoft robiť pokusných králikov ako pri Windows Vista a 8, tak by sme radili vytvoriť KPZtku obsahujúcu nejakú tú užívateľsky prívetivejšiu distribúciu Linuxu.

5. This is Spartan

Nový prehliadač bude samozrejme najrýchlejší a najúžasnejší, inak by to ani nešlo. Dôvodom pre zmenu najväčšiu, teda tú v názve, je okrem zlej povesti Internet Exploreru aj nové vykresľovacie jadro Edge. Aby sme ale Microsoftu neprisudzovali príliš veľké množstvo invencie a kreativity, tak Spartan je opäť názov vypožičaný z hernej série Halo a Edge je zase len odnož (fork) jadra Trident, ktoré poháňa Internet Explorer od verzie 4.0.

6. HoloLens je odpoveďou Microsoftu na boom virtuálnej reality

Microsoft sa nevydal cestou Sony a nesnaží sa vyrovnať leaderovi na poli (nedokončených) okuliarov pre virtuálnu realitu. Stavil na vlastné poňatie virtuálnej reality, ktoré má skôr blízko k rozšírenej realite (augmented reality) - jeho okuliare sú totiž holografické a obraz premietajú akoby do priestoru, v ktorom sa človek pohybuje. Aj v žánri science fiction sa oba tieto postupy využívajú, ale zrejme nikdy takto vedľa seba. Realita bude bohatšia ako kdejaký film, pretože už čoskoro si budete môcť vybrať medzi úplne virtuálnou a "iba" rozšírenou realitou. Výhodou rozšírenej reality je samozrejme to, že nedôjde k strate kontaktu so skutočným svetom a že okuliare dokážu do priestoru premietať aj užitočné informácie, napríklad recept pri varení - bohužiaľ hranie klasických hier, akokoľvek vyzerá Minecraft na konferenčnom stolíku zaujímavo, už tak jasnou voľbou nie je.

7. Direct3D 12

Nový DirectX 12 sa inšpiruje v konkurenčnom riešení od AMD a po vzore Mantle sa pokúsi zvýšiť výkon a efektivitu hardvéru užšou spoluprácou jednotlivých komponentov, aby nedochádzalo k zbytočnému brzdeniu (bottleneck). Sľubovaný 50% nárast výkonu musíme brať s rezervou, ale už AMD ukázalo, že nejde o slepú uličku.

8. Streamovanie z Xboxu do počítača

Akokoľvek považujeme DirectX 12 za dobrú novinku pre PC hráčov, Microsoft si myslí, že tým najlepším oznámením PC hrania je to, že z Xbox One pôjdu do PC streamovať hry. Problémov v tomto oznámení je hneď niekoľko:

 • Až na výnimky pôjde o absolútne zbytočnú funkciu.
 • Nejde o zlepšenie pre PC hráčov, ale pre Xbox One hráčov.
 • Aj tak sa tie hry nebudú dať ovládať na klávesnici a myši.
 • Microsoft sa mal radšej venovať portovaniu svojich skvelých konzolových hier na PC (Halóóó!).

9. Hybridný Štart

S ponukou Štart to má Microsoft dosť zložité. Od Windows 8 sa nás snaží presvedčiť, že je na nič. Keď ju potom vo Windows 8.1 vrátil, tak úplne zmenil jej podobu i funkciu, aby vo Windows 10 oznámil jej triumfálny návrat. Nový Štart tak bude najbližšie tomu, ktorý poznáme z verzií Windows až do už dnes legendárnych Sedmičiek. S tým rozdielom, že pôjde aj o bránu do sveta dlaždíc... Áno, pravú časť Štartu budú okupovať dlaždice z dotykového rozhrania Windows 10, ale Microsoft už pravdepodobne nebude chcieť užívateľom PC vnútiť svoje nepraktické ModernUI, čo je veľký pokrok. Dotykové rozhranie ale samozrejme existovať bude, nezabudnite, že ide o jeden systém, ktorý pobeží všade. Konečne tak bude Windows fungovať tak, ako mal už vo Windows 8 - na PC Plocha, na tabletoch ModernUI (dlaždice) a na telefónoch ten istý systém len s ešte iným prostredím. Jednoznačne sa tak zdá, že pôjde o veľký krok vpred, snáď sa tentoraz Microsoft vyvaruje chýb, ktoré jeho revolučné verzie Windows sprevádzajú.

Ako to s Windows 10 vidíte vy?

Autor: Redakcia  |   Publikované: 10.2.2015   |   Zobrazené: 4633x

Značky

Podobné články

Diskusia

Žiadosti o rady prosím presmerujte do poradne.

Napísať odkaz

Meno:
Email:
Opište znaky opačně  5 1 5 d 7 1  :
 
Odkaz :

Stiahnuť - Kontakt - Pridanie aplikácie - RSS - Redakcia