Stiahnut.sk

Ako na iTunes?

iTunes sú multimediálnym prehrávačom, hudobnou knižnicou, digitálnym obchodom a hlavne nástrojom pre synchronizáciu vašich Apple zariadení s počítačom alebo cloudovým úložiskom. Jeho použitie je, v niektorých prípadoch, trochu problematické a rozhodne nie je väčšinou príliš intuitívne. S naším návodom by ste sa mali najväčším problémom vyhnúť.

1.Inštalácia

Inštalácia je pomerne jednoduchá. Na vás je výber verzie. Ak máte 64-bitový systém, vyberte 64-bitové iTunes, v opačnom prípade 32 bitový. Tie prvé iTunes nájdete na stiahnutie TU a na tom istom mieste v záložke Verzie objavíte aj najnovšiu 32-bitovú verziu. Pri inštalácii zvoľte aj nahranie prehrávača Quicktime.

2.Prvé spustenie

Po prvom spustení sú iTunes bez života. Môžete to napraviť hneď niekoľkými úkonmi:

  1. Pripojenie zariadenia (iPod, iPad, iPhone)
  2. Registráciou do iTunes (budete potrebovať Apple ID)
  3. Importom multimédií

Keď hovoríme o multimédiách, iTunes pracujú hlavne s hudbou, ale zvládajú aj videá, relácie a tiež podcasty, ktoré si môžete vybrať v iTunes Store alebo ich vložiť cez URL cez Súbor: Odoberať Podcast...

3. Import hudby a ďalších multimédií

Import hudby je veľmi jednoduchý. Môžete tak urobiť cez ponuku Súbor: Pridať priečinok/súbor do knižnice alebo aj jednoduchým pretiahnutím zložky priamo do iTunes (kamkoľvek). Program začne prehliadať importované zložky a bude po vás chcieť pár zásahov (možno).

Prvým bude prevod formátov - Apple nemá príliš rád hudbu vo WMA, takže ak nejakú takú nájde, ponúkne vám možnosť konverzie. Ak nemáte takých súborov stovky, tak je konverzia naozaj rýchla a bezproblémová, preto ju s pokojom vyberte. Ak máte ale mnoho gigabajtov multimédií, iTunes môžete na mnoho minút (a občas aj hodín) opustiť. Bude totiž robiť veľa vecí, od hľadania coverov k CDčkam, cez optimalizáciu súborov do vlastnej knižnice, až práve po prevod nevyhovujúcich formátov na tie kóšer.

4. Oprava tagov

Tu záleží úplne na zdroji vašich multimédií. Niekedy môžu byť tagy správne, takže sa celá diskografia autora správne radí pod jeho meno, ale nemusí to tak byť. iTunes totiž nepracuje so zložkami, ale hudbu si sám radí práve podľa mena Interpreta, Album interpreta a názvu CD. Ak máte tagy správne, alebo ak nemáte veľké kompilácie a ešte väčšie nároky typu "Teraz si chcem prehrať všetku hudbu od tohto autora", tak nebudete mať problémy. Lenže to nie je pravidlom, skôr výnimkou. Keď sa niečo pokazí, tak máte jedno CD rozhodené medzi 5 autorov podľa toho, aký je nastavený interpret piesne alebo 10 CD od jedného autora máte pod niekoľkými autormi, pretože v tagu je chybička, nepresnosť alebo nedorozumenie, viď obrázok.

Kliknite na pesničku alebo označte viac pesničiek, prípadne kliknite priamo na autora pravým tlačidlom myši a vyberte Informácie. Odkliknite, že chcete upraviť viac položiek.

Tu vidíte, kde je problém. Miesto & je v názve and, čo je problém, cez ktorý vlak nejde. Editujte preto chybný názov vo všetkých výskytoch a odkliknite zmeny.

iTunes teraz už správne spozná, že ide o jedného autora, takže problém je vyriešený.

5. Nastavenia synchronizácie

Po pripojení iZariadenia ho máte možnosť synchronizovať so svojou knižnicou iTunes. Ako vidíte na obrázku nižšie, môžete si zvoliť z niekoľkých možností. Ak máte iTunes knižnicu vytvorenú pre váš iPhon, iPad, ... nemusíte nič riešiť a môžete nechať všetko synchronizovať. V opačnom prípade máte vždy možnosť synchronizovať len konkrétne položky.

Nielen hudbou je ale človek živý, preto si môžete nastaviť aj konkrétne podmienky pre synchronizáciu obrázkov a videí. Nastaviť si tak môžete aj konkrétne zložky, z ktorých sa videá do iPhonu/Padu/Podu budú nahrávať. Je vidieť, že tieto zdroje sú pre iTunes podružné a prioritná je hudba a jej knižnica, ktorej je venovaný najväčší priestor.

6. Špeciálne prípady

Na záver sa opäť vrátime k hudobnej knižnici. Po kliknutí na Zobrazenie: Zobraziť duplikáty sa vám zobrazia rovnaké pesničky vo vašej knižnici. Poznáte to - máte kompiláciu autora, ale tam je jedna pesnička vo svojom albume a potom ešte v troch Bestofkách. Ak máte dosť miesta, nemusíte si hudbu mazať, ale občas vám jednoducho stačí jeden výskyt tej ktorej pesničky - je to len na vás a tento nástroj vám v prípadnom odľahčení knižnice výrazne pomôže.

Podobné je to s vyhľadávaním, ktoré má svoje miesto v pravom rohu iTunes. Tu už iTunes funguje veľmi dobre a nájde výskyt aj s určitými odchýlkami. To sa hodí, keď vám pri nejakom CDčku alebo autorovi chýba potrebná pesnička. Je totiž pravdepodobné, že táto pesnička bola iba zaradená inam, napríklad preto, že ako interpret je uvedený niekto iný (napríklad XY feat. YX, keď zvyšok albumu má interpreta iba XY). Cez vyhľadávanie nájdete aj tieto čierne ovce, ktorým môžete zmeniť tagy tak, aby sa zaradili späť do stáda (albumu, autora).

Ak budete mať s iTunes nejaké problémy, budeme radi, keď sa ozvete, či už pod týmto článkom, alebo v našej poradni.

Autor: Redakcia  |   Publikované: 17.2.2014   |   Zobrazené: 16934x

Značky

Podobné články

Diskusia

Marcela Chovancova
Marcela Chovancova

Prosím Vás, nikde neviem nájsť postup, ako stiahnuť všetko z iPhonu do iTunes kvôli oprave telefónu, keď potrebujem mať všetko (fotky, sms, videa a kontakty)zálohované v plnej miere...Ďakujem za radu, s pozdravom Marcela

14.01 22:08 reagovat

Andrej
Andrej

Zdravím, vobec mi nechce preniesť hudbu do iphonu 5 , prvý krát mi to išlo ale po druhej synchornizácií nie..

06.12 12:04 reagovat

Slavomír
Slavomír

Zdravím, potreboval by som prosím poradiť ohladne itunes a iphone, mám v iphone spravenú hudobnú knižnicu, preinštaloval som svoj PC nainštaloval nový iTunes, do itunes som si pridal nové skladby, ale nejde zosynchronizovať ale keď dám po pripojení iphonu v itunes Nastavenia- hudba- synchronizovať po označený mi nabehne tabulka či chcem naozaj sychronizovať, lebo moje dáta budu vymazané a nasledne zosynchronizované, bojím sa aby som neprišiel o svoju starú knižnicu na iphone, chcel by som len pridať hudbu k mojej starej knižnici v iphone. Ďakujem za radu s pozdravom Slavomír

05.09 17:04 reagovat

Žiadosti o rady prosím presmerujte do poradne.

Napísať odkaz

Meno:
Email:
Opište znaky opačně  9 d b 7 7 8  :
 
Odkaz :

Stiahnuť - Kontakt - Pridanie aplikácie - RSS - Redakcia