Stiahnut.sk

Ako vložiť titulky do filmov

Nahrať titulky do filmu nie je vôbec ťažké, stačí mať správny program, alebo dostatočne schopnú televíziu v prípade, že si chcete púšťať filmy bez použitia PC. Trochu zložitejšie je vhodné titulky nájsť, ale aj s tým sa vám pokúsime prostredníctvom tohto článku pomôcť.

Výber prehrávača

Voľba je na vás, my vám môžeme len odporučiť pár kvalitných preverených programov, ktoré vám na prehrávanie spoľahlivo poslúžia. Ide napríklad o open-source prehrávač VLC alebo veľmi jednoduchý Media Player Classic. Naopak, úplne nevhodný je klasický Windows Media Player alebo akýsi pseudoprehrávač v dotykovej verzii Windows 8.1. Z hľadiska titulkov je dôležité, že rôzne programy majú rôzne ovládanie, teda hlavne klávesy na posúvanie titulkov. My sa pozrieme práve na to, ako titulky vychytať s VLC.

Stiahnutie titulkov

So stiahnutím titulkov môžu byť dvojaké problémy – nájsť ich a zároveň ich nájsť na video, ktoré máte stiahnuté. Pri populárnych filmoch a seriáloch nebudete mať problém, v iných prípadoch to bude chcieť minimálne dopredu zvážiť, ktorú verziu videa stiahnuť, aby ste na ňu zohnali aj titulky.

V češtine existuje titulková centrála na adrese titulky.com, ale hlavne pri seriáloch býva pohodlnejšie nájsť fanúšikovskú stránku a sťahovať z nej - titulky.com sú, mierne povedané, trochu neohrabaná stránka. Napriek tomu na ňu asi zavítate pomerne často, takže sa na ňu rovno aj zaregistrujte, aby ste mohli sťahovať aj titulky novšie ako 14 dní.

Ďalším spôsobom je vyhľadať si celý názov filmu, ktorý sťahujete, takže v názve pravdepodobne bude rok filmu, rozlíšenie a pod. Názov by potom mohol vyzerať nejak takto „Edge of Tomorrow 2014 1080p BrRip x264 YIFY“. Ak si tento text zadáte do googlu a za to dopíšete titulky/subtitles, vyhodí vám odkazy presne na verziu filmu a viac hľadať nemusíte.

Vybrať správne titulky nie je úplne jednoduché, ale čiastočne sa môžete orientovať podľa indícií (ak nejdete podľa návodu v odstavci vyššie) ako je veľkosť videa, rozlíšenie videa (720p a 1080p väčšinou značí blu-ray ripy, ktoré mávajú rôznu veľkosť, ale jedno časovanie titulkov). Pozor, ak si odniekiaľ stiahnete archív (rar, zip) s titulkami, musíte ho najprv rozbaliť.

Vloženie titulkov

Dobre, máte stiahnuté titulky, najčastejšie vo formáte .srt, stiahnutý film a teraz čo s tým. Spustite film v programe VLC, najlepšie zvolením tohto programu ako predvoleného prehrávača. Kliknite na video pravým tlačidlom myši, choďte na "Otvoriť v programe" a vyberte "Zvoliť predvolený program", kde kliknite na VLC media player a potvrďte OK.

Po spustení videa vo VLC nastáva čas pridať titulky. To môžete urobiť dvojakým spôsobom. Buď si nájdete vo Windows zložku so stiahnutými titulkami, chytíte ich myšou a pretiahnete do okna prehrávača, alebo k otvoreniu použijete interface VLC. Z hornej ponuky vyberte Video, Stopa titulkov a nájdite umiestnenia, kde máte titulky nahrané.

Posunutie titulkov

Niekedy sa vám môže stať, že titulky nebudú sedieť, napríklad o zlomok sekundy, o sekundu. V takomto prípade nejde o neriešiteľný problém, ten by nastal až v momente, keď sa titulky proti obrazu rozchádzali stále viac a viac - to potom rovno zahoďte video alebo titulky. Pokiaľ je ale rozostup fixný, môžete ho ľahko vyladiť. Vo VLC opakovaným stlačením klávesy H alebo G, ktorými sa vlastne titulky pretáčajú dopredu alebo dozadu. Čas zobrazený na monitore je v milisekundách, takže 1000 znamená 1 sekundu. U iných programov sú tieto klávesové skratky iné, napríklad F1 a F2, alebo „ú“ a „)“.

Titulky a televízia

Ak si chcete film prehrať priamo na televízii, napríklad cez USB flashku alebo externý disk (potrebujete na to pomerne moderný televízor), tak si pamätajte, že film aj titulky musia byť umiestnené v rovnakej zložke a musia sa aj rovnako označovať, inak nemáte šancu sa bez sofistikovaného prehrávača dopátrať k uspokojivému výsledku. 

Autor: Redakcia  |   Publikované: 12.6.2015   |   Zobrazené: 15223x

Značky

Podobné články

Diskusia

Žiadosti o rady prosím presmerujte do poradne.

Napísať odkaz

Meno:
Email:
Opište znaky opačně  9 3 1 6 c e  :
 
Odkaz :

Stiahnuť - Kontakt - Pridanie aplikácie - RSS - Redakcia