Stiahnut.sk

Set-top-boxy plné zábavy – od Apple TV po Chromecast

V dnešnom článku sa pozrieme na šikovné krabičky, ktoré sa pripájajú do hlúpych televízií, aby sa rozšírila ich funkčnosť, alebo aspoň ponuka obsahu. Najčastejšie fungujú ako sprostredkovateľ medzi svetom internetu a televíziou. Skrz vstavané aplikácie dovoľujú streamovať multimediálny obsah z internetu a mnohokrát ponúkajú stovky bezplatných programov aj prístup k plateným službám, ako je HBO Go, Netflix alebo Hulu (ak máte predplatné).

Užívateľ má možnosť si platiť za prémiový obsah, alebo využívať svoje (pomerne lacné) zariadenie na streamovanie bezplatného obsahu.

Apple TV

Apple je na poli set-top-boxov pre televízie priekopníkom. Už v polovici predminulého desaťročia to skúšal opačnou cestou, teda "stelevíznením" počítača, ale tento prístup sa ukázal neživotaschopný, hlavne kvôli technickým obmedzeniam tej doby.

Už v roku 2007 ale Apple prišiel s naozaj prelomovým produktom, s iTV, ktorú neskôr musel premenovať práve na Apple TV kvôli hrozbe žaloby. Prvá Apple TV obsahovala napríklad až 160 GB veľký disk, podobne ako iPod, ale išlo o pomerne veľké zariadenie, v tej dobe ešte logicky fungujúce na upravenej verzii stolného Mac OS.

Dnes už máme tretiu generáciu Apple TV, ktorá beží na mobilnom systéme iOS, ponúka streamovanie videa v rozlíšení 1080p alebo napríklad sprostredkovanie signálu z vášho iPhonu/iPadu do televízie, takže si môžete na veľkej obrazovke v pohode zahrať graficky stále vymakanejšie mobilné hry. Celé zariadenie je navyše naozaj miniatúrne a dodáva sa s jednoduchým diaľkovým ovládačom. Jedinou vadou na kráse tak zostáva, že najlepšie streamovacie služby v SR nerozchodíte, a aj keď áno, budete sa musieť uspokojiť s výhradne nelokalizovaným obsahom - to sa týka najmä v USA toľko populárneho Netflixu, avšak úplne rovnako to majú všetky ostatné zariadenia v našom zozname, nejde o problém ich, ale služby.

Amazon Fire TV

Multimediálny a predajný gigant Amazon ide na vec inak než Apple. Namiesto "prostej" streamovacej krabičky ponúka skôr konzolu, ktorá je vybavená silným hardvérom, ktorý sám dokáže zastať úlohu hlavného zariadenia, a to aj herného. Okrem streamovania tak k Amazon Fire TV pripojíte aj gamepad a zahráte si mnoho hier z nevyčerpateľnej zásoby, ktoré si Amazon pre svoj ​​ekosystém požičal od Androidu (respektíve Amazon Fire televízor aj ostatné podobne zamerané produkty od Amazonu na upravenom Androide priamo bežia).

A aj keď Amazon napchal do svojho zariadenia oveľa výkonnejší hardvér, cena je rovnaká ako u Apple. Tu samozrejme Amazon tak trochu dúfa, že využijete aj predplatné Amazon Prime, alebo nákup aplikácií, ale zrovna v tomto ohľade máme opäť smolu, pretože Amazon Prime si užijú len obyvatelia USA.

Chromecast

A z hardvérových výšin klesáme opäť dole, tentoraz až pod Apple TV, pretože Chromecast od Googlu rozhodne nie je žiadnym nadupaným zariadením. Vyniká však svojou cenou, ktorá je oproti konkurencii tretinová, pritom obstojne zvláda skoro všetko. Jeho nevýhodou môže byť dizajn - má podobu USB kľúčenky, ktorú strčíte rovno do televízie. A čo vám propagačné obrázky nepovedia? Že z neho vedie ešte napájací kábel, takže vo výsledku môže toto maličké zariadenie špatiť vašu televíznu stenu viac, než väčšia, ale o to elegantnejšia a ľahko schovateľná niekde pod stolom.

Chromecast by mal mať hlavne výhodu v tom, že je na neho pomerne jednoduché vytvárať a portovať nové aplikácie, takže jeho možnosti sú "neobmedzené". Myslené tým spôsobom, že aj napriek úplne obyčajným hardvérovým ​​parametrom sa môže stať bránou pre streamovanie takmer čohokoľvek, čo vývojári uznajú za vhodné a čo Google povolí.

Android TV

Android TV bude už niekoľkým pokusom Googlu o ovládnutie televíznych obrazoviek. Tentoraz sa nesnaží robiť z televízie mozog obývačky, ale jeho cieľom je priniesť divákovi multimediálny obsah, ako to dnes robí konkurencia od Apple TV po vlastný Chromecast. Pravdepodobne pôjde v šľapajach Amazon Fire TV, teda na pomer set-top-boxov ponúkne vysoký výkon a možnosti Android hernej konzoly. Dnes však nie je isté takmer nič, ani kto vyrobí hardware, respektíve či Google pôjde pod vlastnou značkou ako u Chromecast, alebo ponúkne len softvér, ktorý do svojich výrobkov vložia veľkí výrobcovia televízií a príslušenstva k TV.

Roku

Keď sa 2, 3, alebo pokojne 4 bijú, smiať sa môže ten piaty. Roku ukazuje, ako sa to má robiť, pritom za ním nestojí žiadny z gigantov typu Applu, Amazonu alebo Googlu. Roku ponúka všetko, čo konkurencia a pridáva k tomu väčšiu porciu obsahu a niekoľko vychytávok.

Na prvý pohľad môže byť mätúca široká ponuka set-top-boxov od Roku, ale my sa budeme zaoberať len tým najlepším, ktorý sa predáva za 99 dolárov rovnako ako všetci veľkí konkurenti. Volá sa Roku 3 a okrem väčšej porcie streamovaných programov, ako je zvyknuté u konkurencie, je bleskovo rýchly, prehľadný a na wi-fi diaľkovom ovládači má šikovný konektor na slúchadlá. Ten pri použití stlmí zvuky televízie a vy si môžete dopriať kvalitný zvuk, ktorý neruší okolie. Aj ďalšie vychytávky sa odohrávajú hlavne na strane ovládača, ktorý zvláda aj pohybové ovládanie a pri držaní "naležato" zastane aj funkciu herného ovládača. V set-top-boxe nájdeme predinštalované Angry Birds: Star Wars.

Spomenúť musíme aj funkciu vyhľadávania, ktorá je s Roku 3 naozaj dych-berúca. Začnete vyhľadávať a Roku 3 vám nájde napríklad hercov, programy, filmy, ktoré vášmu vyhľadávaniu zodpovedajú a ukáže vám, ako sa k nim cez Roku 3 môžete dostať - predplatné služieb, pozretie zadarmo, kúpenie priamo konkrétneho filmu a tak ďalej. U hercov máte možnosť prechádzať ich filmový archív a vybrať konkrétny film, u ktorého opäť máte možnosť si vybrať, ako sa k nemu cez Roku 3 dostanete. Dôležité je, že voľba zdroja je až tou poslednou, ktorú robíte, takže vyhľadávanie je absolútne centralizované, jednoduché a hlavne vás prinesie presne tam, kam chcete, k obsahu.

Herná konzola

Streamovať dokáže aj konzola, avšak komfort použitia je u čisto herných kúskov dosť sporný. Využiť možno posledné 2 generácie obľúbených konzol od Microsoftu alebo Sony, prípadne špecializované kúsky bežiace na upravenom Androide. ZTE Funbox poslúži ako herná konzola aj streamovacie zariadenie, Ouya je veľký kickstareterový projekt, ktorého budúcnosť je skôr v múzeu po boku najneúspešnejších herných konzol všetkých čias, ale tieto varianty musíme spomenúť.

Ak je vaším hlavným záujmom televízia a streamovanie programov z internetu, rozhodne odporúčame niektoré z 99 dolárových riešení, či už od Applu, Amazonu, Roku, alebo výhľadovo aj Googlu, s tým, že Roku 3 vyzerá so svojím multifunkčným wifi ovládačom a najširšou paletou možností v intuitívnom interface ako pomerne jasná voľba (ak nie ste závislí na ekosystéme od Applu, tam samozrejme nemá Apple TV konkurenciu ani rozumnú náhradu).

Autor: Redakcia  |   Publikované: 12.11.2014   |   Zobrazené: 5296x

Značky

Podobné články

Diskusia

Žiadosti o rady prosím presmerujte do poradne.

Napísať odkaz

Meno:
Email:
Opište znaky opačně  1 1 b 4 c b  :
 
Odkaz :

Stiahnuť - Kontakt - Pridanie aplikácie - RSS - Redakcia