Stiahnut.sk

Ako zabezpečiť a chrániť váš smartfón – rady pre začiatočníkov

Mobilný telefón máme dnes už zo sebou doslova kdekoľvek sa pohneme. Táto šikovná a užitočná vecička je s nami pri najlepších chvíľach v živote, nosíme ho do práce, platíme s ňou, vyhľadávame si reštaurácie v okolí alebo najlepšie pamiatky v meste, vybavujeme súkromné konverzácie, čerpáme informácie zo sveta...

Pravidelné používanie si tak často vyžaduje prihlásenie k najrôznejším účtom, ktoré slúžia k prihláseniu k internet bankingu, emailu, na sociálne siete a pod. Mobilné telefóny jednoducho ukladajú naše osobné údaje a je preto nevyhnutné, aby sme boli aj neustále chránení.

Zabezpečenie smartfónu pred kyberzločincami

Pre kyberzločincov nie je nič jednoduchšie, než sa do nedostatočne chráneného mobilu dostať a získať tak citlivé dáta ako prihlasovacie údaje, čísla kariet alebo prístup k účtom. Ako sa proti internetovým hrozbám správne chrániť? Nech už máte mobilný telefón s Androidom alebo ste fanúšikom iOS od Apple, podmienky plne zabezpečeného mobilného zariadenia platia pre všetkých rovnako.

Silné heslo a používanie rozdielnych prihlasovacích údajov je alfou a omegou bezpečnosti

Akokoľvek otrepane to môže znieť, správna voľba dostatočne silného hesla je prvým a hlavným krokom, ako zabrániť odcudzeniu dát. Rovnako tak je dôležité, aby ste nepoužívali k viacerým účtom rovnaké heslo, prípadne rovnakú kombináciu heslo/email alebo heslo/používateľské meno.

Chráňte si telefón aj jednotlivé zložky v ňom vhodne zvoleným passwordom aj za cenu neustáleho zadávania prístupových údajov. Písanie hesla každý deň aj niekoľkokrát môže byť otravné, ale bezpečnosť nadovšetko. Navyše si môžete na telefóne nastaviť, aby ste heslo nemuseli zadávať napríklad po príchode domov a pripojení sa k vašej Wi-Fi. Rovnako tak je možné nastaviť odomykanie obrazovky pomocou prístupového kódu pre určité aplikácie.

Uistite sa, že máte zapnutú funkciu „Nájsť zariadenie“

iPhone, iPad alebo Android – je úplne jedno, ktorému operačnému systému dávate prednosť. Na obidvoch zariadeniach si môžete zapnúť funkciu, vďaka ktorej nájdete zariadenie v prípade straty či odcudzenia. Na Androide je táto možnosť zväčša pomenovaná ako „Nájsť moje zariadenie“, pre iOS ide o funkciu „Nájsť iPhone“.

Vďaka tejto funkcii si zariadenie bezproblémovo lokalizujete kedykoľvek a kdekoľvek. Rovnako tak si pomocou vzdialeného prístupu budete môcť v telefóne nastaviť dodatočné bezpečnostné opatrenia, zálohovať dáta na online úložisko a následne ich zo smartfónu všetky vymazať. Nikto okrem vás sa tak k vašim údajom nedostane.

Bluetooth používajte, len keď ho naozaj potrebujete

Vedeli ste, že technológia Bluetooth dostala pomenovanie po viac než tisíc rokov starom dánskom kráľovi Haraldovi „Bluetooth“ Gormssonovi? Toto šikovné prepojenie viacerých zariadení má aj v dnešnej dobe stále svoje miesto (slúchadlá, reproduktory, PC myši, prenos súborov atď.) a význačne uľahčuje používateľom život.

Zároveň ale predstavuje bránu do vášho zariadenia, ktorú môžu využiť trošku zručnejší kyberzločinci k napáchaniu škôd. Pokiaľ teda Bluetooth aktívne nepoužívate, nechajte ho radšej vypnutý. Nielen, že bude váš telefón chránený pred potenciálnym útokom, ale navyše vám poďakuje aj batéria zariadenia.

Fotografie ukladajú polohu zhotovenia. Vypnite túto funkciu

Prakticky každá fotografia, ktorú kedy vyfotíte, si so sebou nesie aj informáciu o polohe, kde bola zhotovená. Teda pokiaľ toto zaznamenávanie ručne nevypnete. Zdieľali ste fotku na sociálnych sieťach? Tak si môžete byť istí, že po jej stiahnutí si môže ktokoľvek šikovnejší dohľadať, kde a kedy bola vyfotená. Niektoré veci je lepšie nechať si len pre seba, čo je aj prípad práve fotografií a informácií, ktoré s nimi (často nevedomky) zdieľame.

VPN – Virtuálna Privátna Sieť a jej používanie

Používanie tejto virtuálnej siete by ste mali zvážiť na akomkoľvek zariadení – PC aj mobile. Ide o zabezpečené a šifrované prepojenie zariadenia so serverom, ktorý vás chráni pred odcudzením dát aj špehovaním odkiaľkoľvek. S VPN navyše okrem anonymity prichádzajú aj ďalšie výhody v podobe získania prístupu k obsahu na internete, ktorý by bol pre vás inak nedostupný, napríklad kvôli geografickému obmedzeniu.

Dbajte na povolenia aplikácií

Stiahnutím akejkoľvek aplikácie do mobilného zariadenia pravdepodobne budete pred používaním donútení k udeleniu najrôznejších povolení. V prvom rade tak odporúčame sťahovať len aplikácie, o ktorých s určitosťou viete, že ide o overené a bezpečné aplikácie.

Najmä v obchode Google Play je totiž stále mnoho takých, ktoré sa vydávajú za neškodné, ale v skutočnosti ide o podvodné aplikácie. Preto sa pred inštaláciou akejkoľvek aplikácie dobre zamyslite, či jej dáte povolenie napríklad k prístupu k fotografiám, polohe a kontaktom. Aj keď ide väčšinou o štandardný proces a vývojári tieto údaje nikde neuschovávajú, pri podozrivých aplikáciách radšej zbystrite.

Aplikácie ako Facebook alebo Instagram si podobné povolenia pýtajú pri inštalácii tiež, ale zariadenia ani vás tým nijak nepoškodzujú. Existujú ale aplikácie, ktoré boli vytvorené s jediným cieľom – škodiť. Neklikajte preto na každé „Súhlasím“, ktoré sa vám po spustení aplikácie zobrazí.

Antivírus by nemal v mobile chýbať

V mobile by nemal chýbať ani bezpečnostný antivírus. V reálnom čase vás chráni pred škodlivým softvérom (malvérom). Zároveň ponúkajú množstvo bezpečnostných prvkov, ktoré samotné mobily jednoducho neponúkajú – uzamknutie súborov, vyhľadanie zariadenia cez internet či stráženie dátového limitu. Aj keď ide o funkcie často spoplatnené, pri overených a najlepších antivírusoch je niekedy vhodné obetovať finančné prostriedky pre celkovú ochranu zariadenia.

Ak už predsa len došlo k nejakým škodám a  v mobile máte vírus, antivírus sa postará o detegovanie pomocou skenu aj následné odstránenie vírusu.

Prispôsobte si aktualizácie operačného systému a aplikácií

Aktualizácie softvéru sú bežnou vecou a pravdepodobne sa vám na mobile vykonávajú automaticky. Často sa tak deje v noci, kedy spíte a mobil si môže aktualizácie sám stiahnuť, nainštalovať a reštartovať zariadenie. Nemusíte ale aktualizovať vždy a má to svoje výhody.

Áno, aktualizácie síce často opravujú chyby a optimalizujú výkon, ale naozaj ich nepotrebujete všetky. Preto je dobré si vždy pri každej aktualizácii prečítať, čo konkrétne opravuje – či už aktualizujete celý operačný systém, alebo len aplikáciu – a sami si zvolíte, či pristúpite na zmenu. Niekedy sa totiž stane, že s aktualizáciami prídu aj nové funkcie, ktoré napríklad nechcete či vám budú vyslovene prekážať.

Záver

Zhrnuli sme si tie najzákladnejšie kroky, ktoré podniknúť, aby boli váš Android alebo iOS zariadenie čo najviac chránené. Ide o esenciálny základ a rady pre začiatočníkov, od ktorých sa dá odraziť pri pokročilejších nastaveniach bezpečnosti v budúcnosti. Ktoré z uvedených bezpečnostných položiek používate a praktikujete?

Autor: Redakcia  |   Publikované: 20.2.2022   |   Zobrazené: 1851x

Značky

Podobné články

Diskusia

Žiadosti o rady prosím presmerujte do poradne.

Napísať odkaz

Meno:
Email:
Opište znaky opačně  c 0 4 0 d 6  :
 
Odkaz :

Stiahnuť - Kontakt - Pridanie aplikácie - RSS - Redakcia