Stiahnut.sk

Najlepšie free-to-play MMO hry

V minulom prehľade sme sa sústredili výlučne na MMORPG, no online scéna už má aj iné žánre. Strieľačky, simulátory, závody, ako aj rôzne hraničné prípady, o ktorých sa dnes tiež niečo dozvieme. Mnohé z týchto hier patria medzi výkvet MMO hier, iné majú skôr komornejší ráz, no na hranie všetkých potrebujete internet a veľa ďalších hráčov, aby bol zážitok ideálny.

ŽÁNRE: Čo je to MMOFPS si asi vie bez problémov odvodiť každý z nás, no v online svete sa stretnete aj s niektorými menej známymi skratkami, ktoré si pre istotu trochu rozoberieme.

MOBA, alebo teda multiplayer online battle arena, je žáner, ktorý vznikol v užívateľských mapách pro Starcraft (Aeon of Strife) a Warcraft 3: Frozen Throne (Defense of the Ancients, DotA). Ide o subžáner RTS a dva tými sa v ňom snažia zničiť základňu toho druhého. Každý hráč v týme navyše ovláda len jedného hrdinu, ktorý má rôzne schopnosti a vlastnosti, čo je pasáž, kedy sa do toho miešajú i typické RPG prvky.

MMOTPS, vo voľnom preklade online strieľačka z pohľadu tretej osoby, je obľúbeným žánrom, ktorý často presadzuje veľmi arkádovú hrateľnosť. Rozsah žánru je ale obrovský, pretože medzi Battlefield Heroes a World of Tanks predsa len pár rozdielov existuje.

League of Legends

Hra, na ktorej sa môžu ostatné free-to-play onlinovky učiť, ako sa to má robiť. Nehovoríme teraz o samotnej hrateľnosti, ktorá je okopírovaná s arény pre Warcraft: Frozen Throne s názvom DotA, ale o celkovom prístupe vývojárov. Tí urobili dva dôležité synergické kroky, aby získali masívnu hráčsku základňu, ako aj nehynúcu slávu a publicitu. Vydali poctivú online hru na rozmedzí RPG a stratégie úplne zdarma, iba s mikroplatbami, ktoré ale platcom žiadnu výhodu nad ostatnými hráčmi nedávajú a zároveň zasponzorovali progaming. Práve profesionálne hranie ťaží z toho, že celá hra je zadarmo, či ž počtom hráčov, z ktorých sa môžu progameri verbovať, alebo aj celkovým uznaní eSportu, ktorý je férový a dáva rovnaké šance všetkým (čo je mimochodom aj dôvod úspechu športov, ako je futbal, na ktorého hranie úplne stačí malé ihrisko a futbalová lopta za pár šupov, vystačujúca polovici mladých chlapcov menšieho mesta).

Z pohľadu nás, bežných hráčov bez progamingových ambícií, je to hlavne skvelá zábava, pri ktorej nemusíme riešiť, či si ten alebo ten boháč kúpil víťazstvo, pretože tu to proste možné nie je.

Žáner: MOBA
Hlavné výhody: Dokonalý free-to-play model, progaming

PlanetSide 2

Veľmi podobný free-to-play model zvolilo aj PlanetSide 2, kde sú platby až tým posledným, čo vám môže pomôcť. Ide totiž o čistokrvnú strieľačku, kde postreh a rýchly prst na spúšti znamenajú všetko. Vďaka graficky nádhernému sci-fi svetu, systému povolaní, ovládateľným vozidlám a masívnym bojiskám pre stovky hráčov sa PlanetSide 2 teší obrovskej popularite. Ide o ultimátne MMOFPS so všetkým, čo k tomu patrí.

Žáner: MMOFPS
Hlavné výhody: grafika, skvelý free-to-play model, masívne bitky

World of Tanks

Aj keď sa tomu skoro nedá uveriť, ale aj s polovičným free-to-play modelom sa môžete stať najobľúbenejšou online hrou vôbec. World of Tanks, tankovému „simulátoru“, sa to podarilo, pretože na najvyšších úrovniach sa bez finančných dotácií len ťažko udržíte. Hra si aj napriek tomu získala desiatky miliónov hráčov. Nedávno bol navyše tento systém obmedzený a prešlo sa na skutočné free-to-play, takže medzi hráčmi, ak je to vôbec možné, sa dá očakávať ešte väčšia obľuba. Spolu s expanziou na Xbox 360 sa zdá, že World of Tanks je už za vodou.

Žáner: MMOTPS
Hlavné výhody: návyková hrateľnosť, arkádové tankové bitky s realistickým pocitom z hry, už solídny free-to-play model

War Thunder

War Thunder je priamym konkurentom World of Tanks, ibaže nesimuluje bitky tankové, ale vzdušné. Ako to? War Thunder iba inde začal, pretože neskôr začlení aj tanky a bojové lode, rovnako ako WoT začlení lietadlá (World of Warplanes) a lode (World of Warships). War Thunder ale pôsobí na prvý pohľad oveľa kvalitnejším dojmom, najmä svojou grafikou a možnosťami nastavení, kedy si je možné užiť lietadlovú arkádu v štýle World of Planes i simulátor hodný prirovnania k legendárnemu IL-2 Sturmovik.

Žáner: MMOTPS/Simulátor
Hlavné výhody: skvelá grafika, hrateľnosť voliteľná od arkády po čistokrvný simulátor, prepojenie bojísk

Need For Speed: World

Vydarených závodných online hier nie je nikdy dosť. Need For Speed sa so svojimi naháňačkami s políciou priam ponúka k tomu, aby bol jednou z nich. A to sa taktiež stalo – World ponúka otvorené mesto, super naháňačky, ale bohužiaľ trochu demotivujúci systém mikroplatieb. Našťastie si už nemusíte kupovať hru, aby ste dosiahli maximálny možný level (60), takže si môžete užiť more zábavy zdarma.

Žáner: MMO racing game
Hlavné výhody: otvorený svet a adrenalínové naháňačky, zábavný arkádový jazdný model

Battlefield Heroes

Trocha nadhľadu neuškodí, pretože Battlefield Heroes sa vôbec nepodobá svojim dospelým bratom. Vyzerá ako veselá karikatúra druhej svetovej vojny, ale množstvom obsahu a hernými mechanikami strčí väčšinu súčasnej produkcie hravo do kapsy. Ponúka sa systém povolaní, veľké množstvo máp a módov, hranie v prehliadači a zaujímavé RPG prvky (resp. odomykanie nových zbraní a vybavení). Navyše tu nájdete aj ovládateľné vozidlá a lietadlá, takže ak chcete hardwarovo nenáročnú zábavu na voľné chvíle a chcete vystrieľať pár nacistov, alebo naopak monarchistov (inak povedané konflikt Tretej ríše a Veľkej Británie), Battlefield Heroes si z vášho času určite ukrojí poriadnu porciu.

Žáner: MMOTPS
Hlavné výhody: vydarená a neopozeraná grafika s minimálnymi nárokmi na hardware

Warface

Páčia sa vám vojnové hry, no PlanetSide 2 je pre vás príliš veľký a chaotický? Skúste Warface, čo je multiplayerová strieľačka s podarenými kooperatívnymi misiami pre 5 hráčov. Warface je nielen originálny, ale tiež technologicky brilantný, vďaka čomu vyzerá skvele aj na slabších počítačoch. Okrem tradičných multiplayerových módov a kooperácie je možné odomykať si zbrane a vybavenie pre každé zo štyroch povolaní. Viac o hre sa dočítate v našom článku.

Žáner: MMOFPS
Hlavné výhody: skvelá grafika a nízka náročnosť na hardware, kooperatívne misie, upravovanie zbraní za behu ako v Crysis
Autor: Redakcia  |   Publikované: 19.8.2013   |   Zobrazené: 12633x

Značky

Podobné články

Diskusia

Žiadosti o rady prosím presmerujte do poradne.

Napísať odkaz

Meno:
Email:
Opište znaky opačně  5 5 8 1 3 0  :
 
Odkaz :

Stiahnuť - Kontakt - Pridanie aplikácie - RSS - Redakcia