Stiahnut.sk

Návod na World of Warships pre začiatočníkov

Lode od Wargamingu sú posledným dielom veľkej vojnovej "simulátorovej" trilógie. Prvý diel, teda World of Tanks, sa stal jedným z najdôležitejších titulov svojej doby. Dá sa definovať ako silne naklonený nenáročným, free-to-play onlinovkám, ktoré rozbehnete aj na kancelárskom počítači. Spolu s League of Legends je WOT jedným z prvých a najúspešnejších titulov tejto generácie hier, ktorá vás nenúti platiť, ale rovnako svojím tvorcom prináša (šialenú) kopu peňazí. World of Warships prichádza po nie celkom obľúbených lietadlách (prostredný diely v trilógii má zlú povesť zaručenú, ale tu je úplne oprávnená) a znovu dokazuje, že Wargaming vie urobiť skvelú hru.

Dnes sa pozrieme na samotné základy hry a to aj pre hráčov, ktorí nemajú skúsenosti s predchádzajúcimi dielmi série, pretože komplikovaný interface by mohol hocikoho (zbytočne) odradiť.

Základná orientácia – tiery, skúsenosti, meny a elitné lode

Hra rozdeľuje lode a tým pádom aj hráčov do tierov. Čím vyšší tier, tým silnejšia (a modernejšia) loď - od plavidiel bojujúcich v prvej svetovej vojne po oceľové monštrá z konca druhej svetovej vojny. Lepšie lode si odomykáte za skúsenosti získané v bojoch - čím lepšie bojujete, tým viac "expov" získate. Dôležité ale je, že skúsenosti nezískavate vy, ale konkrétne loď, s ktorou ich vybojujete - a za takto viazané skúsenosti si potom môžete vylepšovať iba danú loď a odomykať lode, ktoré priamo na túto konkrétnu nadväzujú, či už horizontálne, alebo vertikálne, pozri screenshot, kde je vidieť, že s tier 3 krížnikom si môžete odomknúť buď tier 4 krížnik, alebo tier 3 bojovú loď a torpédoborec. To vás motivuje hrať hlavne s loďami na najvyššom dostupnom tieri, pretože inak sa dopredu nepohnete. Na základe tierov funguje aj matchmaking, ktorý sa vás snaží do bitky poslať spolu s protihráčmi i spoluhráčmi na podobných tieroch.

To, čo si odomknete za získané skúsenosti, ešte musíte kúpiť za peniaze, ktoré zarábate taktiež za bitky a za plnenie úloh (misií). To je trochu zbytočné, systém by išiel určite zúžiť na jednu "menu", obzvlášť preto, že je tu ešte mena tretia, dublóny, ktoré si kupujete za reálne peniaze. Tie vám dovolia napríklad prevádzať viazané skúsenosti na voľné (využiteľné na čokoľvek), kupovať VIP a podobne.

Každá loď, ktorej vyskúmate všetky vylepšenia aj loď nadväzujúcu, sa stáva elitnou loďou, a ak s takou elitnou loďou získate skúsenosti, päť percent z nich sa prevedie do takzvaných voľných skúseností, ktoré sú výrazne výhodnejšie v tom, že nie sú viazané na žiadnu loď. Vďaka tomu nie je hranie so staršími loďami až taká "strata času", 5% vás však pravdepodobne nevytrhne.

Prvá bitka v krížniku

Hru začínate v krížniku, či už americkom, alebo japonskom - výber je na vás, máte obidva. Krížnik je univerzálne plavidlo, teda aj úplne ideálne pre začiatočníkov. Dobre strieľa, dobre sa ovláda a občas má aj nejaké tie protilietadlové kanóny alebo dokonca torpéda. V ničom však neexceluje. Spočiatku môžete hrať proti počítaču (Coop battles) a veľmi skoro aj proti ľuďom (Random battles) - toto rozlíšenie si pamätajte, nech nehráte zbytočne proti počítaču, je to síce výrazne jednoduchšie, ale väčšia nuda.

Hra má dostatok módov, v ktorých sa menia úlohy vášho tímu, aj veľkosti tímov. Na každej strane môže stáť až 12 plavidiel a bojuje sa napríklad o jeden bod na mape, tri body, dve základne a podobne. Samozrejme, ak zničíte všetkých nepriateľov, vyhrali ste.

Skúsenosti a financie získavate podľa toho, ako sa vám darilo - ako veľmi ste zasahovali nepriateľov, koľko ste im spôsobili škôd a efektov (napríklad požiar alebo zničenie motorov), a či váš tím vyhral alebo nie. Po zničení lode máte možnosť okamžite z bitky odísť - dokiaľ ale neskončí, nemôžete svoje plavidlo použiť na ďalšiu bitku, takže si musíte vziať iné, čo môže byť trochu nepríjemné, pretože získané skúsenosti zrejme nebudú zrovna skvele využiteľné.

Tipy pre boj

Hrajte chytro, naučte sa mieriť a dúfajte, že budete mať loď na vyššom tieri než protivníci. To sú asi základné rady, ktoré vám môžeme dať, ale poďme sa pozrieť na detaily.

Mierenie je základ

Do "sniper módu" sa dostanete buď so zoomovaním cez scroll na myši, alebo jednoduchšie stlačením klávesy SHIFT. V tomto móde potom strieľate tam, kam ukazuje zameriavač, takže žiadne zložitosti. Jediné, čo musíte odhadnúť, je nadsádzka - vzdialené a rýchlo sa pohybujúce plavidlo sa dostane veľmi ďaleko, navyše bude kľučkovať, takže trefa nie je často vôbec istá a ide o "skill", čo je len dobre.

Zároveň si tiež musíte dať pozor, že rozhliadanie myšou znamená, že sa do danej pozície snažia naštelovať aj delá - ak nechcete, aby sa delá hýbali (čo nechcete dosť často), stlačte pravé tlačidlo myši a rozhliadnite sa s ním, čo zapríčiní, že delá zostanú na poslednej zameriavanej pozícii.

Pozor na ostrovy a ostatné lode

Rozhliadanie je dôležité, pretože nebojujete na šírom mori, ale medzi ostrovčekmi. Tie možno síce použiť ako štít, ale tiež sú pomerne častým spôsobom nechcenej samovraždy - náraz do ostrova vás totiž poriadne pokazí. To isté platí o nárazoch do lodí - ak križuje dráhu inej lode, buďte si istí, že ju netrafíte, alebo že vás netrafí, vo väčšine prípadov je z toho koniec pre obe plavidlá.

Tímový postup

Hra sa často sústredí na boje až 24 plavidiel, čo znamená, že jedno neuvážené zrýchlenie alebo zatočenie z vás môže urobiť cieľ hneď niekoľkých nepriateľov - čo to znamená (ak nemáte veľmi silnú bojovú loď, ale ani s ňou nejde o nič múdre a prospešné) , si asi domyslíte sami. Každý útok vás môže znehybniť, zapáliť alebo rovno potopiť (napríklad niekoľko torpéd od "slabučkého" torpédoborca), takže sa držte u svojich spojencov a útoky na dôležité miesta na mape koordinujte - v hre je relatívne dosť času na premýšľanie, tak si skúste udržať prehľad a bojujte s rozumom. Ak chcete, môžete sa rozhodnúť aj skrz chat a určiť taktiku vašej skupiny, ak sa k tomu nikto doteraz neodhodlal - nepôjde o vyložené blbosti, ostatní hráči to ocenia, verte nám.

 

Autor: Redakcia  |   Publikované: 13.1.2016   |   Zobrazené: 2903x

Podobné články

Diskusia

Žiadosti o rady prosím presmerujte do poradne.

Napísať odkaz

Meno:
Email:
Opište znaky opačně  a 1 a b c b  :
 
Odkaz :

Stiahnuť - Kontakt - Pridanie aplikácie - RSS - Redakcia