Stiahnut.sk

The Return of Ceb: Najlepší esport dokument o najväčšom comebacku histórie

Príbeh legendy. Classic OG. Ako inak pomenovať ďalší rozprávkový výkon tímu, ktorý hrá najlepšiu Dotu z pozície outsidera? Esportová organizácia OG predurčená ponúknuť svetu tie najvypätejšie drámy, aké svet progamingu ponúka. A istý hráč zvaný Ceb je toho hlavným strojcom.

Svet sa začiatkom roka 2022 pomaly dostával späť do starých koľají po celosvetovej pandémii. Spolu s prvým veľkým Dota 2 turnajom po takmer 2 rokoch prišla aj šokujúca informácia o invázii Ruska na Ukrajinu. Zatiaľ čo diváci mali po dlhej dobe možnosť navštíviť Major ESL One Stockholm 2022, nie všetci hráči mali to šťastie. Kapitán OG, Misha, nemohol so svojím tímom vycestovať kvôli ruskej národnosti a zamietnutiu víz a situácia sa zdala zúfalá.

Byť to iný tím, pravdepodobne by sme dnes nespomínali na predvedený výkon s úžasom. Nezlomnosť OG v kritických chvíľach ale netreba brať na ľahkú váhu, čo sa potvrdilo aj v Štokholme. Do hry na úplne poslednú chvíľu vstúpil Sébastian "Ceb" Debs z hráčskeho dôchodku, aby pomohol mladým a neskúseným hráčom absolvovať prvý LAN turnaj v ich kariérach. Čo absolvovať, jeho skúsenosti a nezlomný duch v kombinácii s najlepšími motivačnými rečami im ho pomohli vyhrať.

Nová éra OG nemohla začať lepšie

Toto je príbeh novej éry OG v dokumente Greatest Comeback In Dota 2 History: The Return Of Ceb skutočne zobrazuje jeden z najpôsobivejších návratov na profesionálnu scénu v podaní jedného z najúspešnejších hráčov - Ceba. Najskôr nás oboznámi s dôvodmi, prečo v prvom rade vôbec s kariérou skončil, a robí tak veľmi umne a precítene. Prostredníctvom rozhovoru s jeho najlepším priateľom N0tailom sa dozvedáme o nepokojnej mysli túžiacej po víťazstvách a neustálom napredovaní vo všetkom, na čo Ceb v živote siahol.

Pretože profesionálny esport nie je len bezduché hranie – vyžaduje odhodlanie, oddanosť a túžbu neustále sa zlepšovať. Že to nie je najľahšia kombinácia na splnenie by mohli rozprávať desiatky profesionálnych hráčov, ktorým sa nikdy nepodarilo dosiahnuť na vrchol, ktorý si stanovili. A aj tak vydržali a skúšajú to rok čo rok znovu a znovu. V porovnaní s True Sightom – každoročným dokumentom mapujúcim finále turnaja The International – máme možnosť nahliadnuť hlbšie do života hráča, ktorý dosiahol všetko, čo si stanovil, a čo všetko musel obetovať.

Osobný život nie je popri Dote jednoduchý

Dlhoročný vzťah s jeho priateľkou si prešiel poriadnymi turbulenciami a my máme možnosť nahliadnuť na pohľad obidvoch strán. Celoročné turnaje vyžadujú, aby boli hráči neustále na cestách a tí najlepší si môžu dovoliť len málo myšlienok nesúvisiacich s Dotou. Esport sa v trénovaní a neustálom zlepšovaní nelíši od iných športov, a to už ani z hľadiska životosprávy a udržiavania sa v kondícii. Pretože zatiaľ čo hlava pracuje na plné obrázky každý deň, telo dostáva pri sedavej činnosti poriadne zabrať.

A keď už sa zdá, že sú veci v živote ako-tak v harmónii, príde nevyhnutná operácia očí, ako v prípade Ceba, a kariéra je v ohrození. Rýchlym zásahom lekárov všetko dobre dopadlo a comeback na turnaji ESL v Štokholme mohol započať.

Sila motivácie značka Ceb

Zaradenie Ceba do zostavy OG na poslednú chvíľu stavalo tím do nevýhodnej pozície oproti súperom. Súhra je, rovnako ako v iných kolektívnych športoch, kľúčová a času na trénovanie bolo pramálo. Aj preto vyzerali prvé zápasy v skupine ako na horskej dráhe a až postupne sa vypracovali taktiky, ktoré im turnaj nakoniec vyhrali. Nič z toho by však nebolo možné bez motivácie, v čom je Ceb ako doma. Mnohí, azda väčšina Dota sveta, ho právom označuje za najväčšieho motivátora, ktorého jednoducho chce mať v tíme každý.

Akékoľvek rozhovory pred zápasmi OG so Cebom v tíme si pustíte, vyjdete z toho s hlavou nastavenou iba na úspech. V jeho svete sa nič iné nepripúšťa. A v dokumente dostávame motivačných rečí poriadnu dávku, ako aj náhľad na to, že nie vždy musí s Cebom každý súhlasiť. Zatiaľ čo Taiga hltá každé jeho slovo, Ammar z jeho rečí až tak nadšený nie je a buď mlčí, necháva sa pohltiť svojím vlastným egom, alebo sa púšťa do protiargumentov.

Priateľstvo s N0tailom až za hrob

N0tail ako tréner plnil na turnaji skôr rolu pozitívneho tatka, ktorý príliš do vecí nezasahuje a podáva pomocnú ruku v najťažších chvíľach. Ako on, tak aj Ceb dávajú všetkým v tíme výhodu aj tým, že sa spoluhráčov snažia odbremeniť a sňať z nich všetku tiaž sveta. A práve to v Štokholme mladá skvadra potrebovala.

Spoluhráčom sa nebojí povedať čokoľvek, čo ich namotivuje, aj za cenu urazenia súperov. Pred zápasmi je to, samozrejme, len pre nich, ale v dokumentoch je to už iná pesnička. Ak je ale jedinou cestou víťazstvo, Ceb nepozná zľutovanie. Všetko sa v dokumente deje za sprievodu perfektne zvolenej hudby, niekedy síce s prílišným pátosom, ale nikdy nie úplne cez čiaru. Emócie sa pri takomto comebacku žmýkajú ľahko.

Dráma a OG, to je nerozlučná dvojka

Do toho prémiová produkcia s prémiovým strihom, kde si užijeme reakcie hráčov na úspechy aj sklamania počas turnaja, ako aj epické videá z hry zachytávajúce tie najvýznamnejšie momenty na ceste za titulom. Organizácia OG akoby bola predurčená na veľké veci. Vstanie z popola, navzdory nepriazni osudu, kedy je presvedčenie o svojich schopnostiach to posledné, čo hráčom zostáva.

Z esportu, a nielen z Dota 2 prostredia, sme posledné roky dostali mnoho skvelých dokumentov, ale žiadny nejde tak do hĺbky, ako ten o Cebovom zástupe v OG. Či Ceba milujete alebo nenávidíte, úspechy mu odoprieť nemožno. A keď vidíte, čo za nimi stojí, príbehy ako ten zo Štokholmu, vás musia chytiť za srdce. , azda najlepšieho dokumentu zo sveta esportu.

Zabudnime teraz na legendárnu päticu hráčov N0tail - Ceb - JerAx - Topson - Ana, ktorá dvakrát vyhrala najväčší esport turnaj The International napriek prekážkam, ktoré by iné tímy položili na kolená. Nestarajme sa ani o to, že sa to dovtedy žiadnemu inému tímu nepodarilo, tobôž nie dva roky po sebe a v rovnakom zložení.

Najkrajšie Dota 2 príbehy píše stále OG

Mladý tím zložený z neznámych hráčov sa navzdory nepriazni osudu vyšplhal až na vrchol a napísal jeden z najlepších a najnepravdepodobnejších príbehov v histórii esportu. Dokument The Return Of Ceb od Red Bullu mapuje ich cestu od počiatočných peripetií pred turnajom, cez prvé dni podujatia a zohrávanie sa až po cestu na samotný vrchol a zdvihnutie trofeje.

Sila dokumentu ale tkvie v oveľa hlbšom posolstve podporenom výkonom, aký sa ani jednému zo zúčastnených odvtedy nepodarilo zopakovať.

Autor: Redakcia  |   Publikované: 22.3.2023   |   Zobrazené: 636x

Značky

Podobné články

Diskusia

Žiadosti o rady prosím presmerujte do poradne.

Napísať odkaz

Meno:
Email:
Opište znaky opačně  4 2 f 8 4 9  :
 
Odkaz :

Stiahnuť - Kontakt - Pridanie aplikácie - RSS - Redakcia