Stiahnut.sk

Tipy a triky pre Euro Truck Simulator 2

Jazdenie s truckom po Európe sa vďaka hre Euro Truck Simulator 2 stalo úplne bežnou súčasťou životov mnohých fanúšikov kamiónov. Každým dňom usedajú do kabín svojich truckov a brázdia západnú i strednú časť najstaršieho kontinentu. A to všetko z pohodlia domova. O obrovskej popularite ETS 2 sa teda netreba ani baviť. Titul nielen, že oslovil skalných nadšencov, ale zaujal aj mainstreamových hráčov. Na našom webe ste sa už mohli dočítať o najlepších módoch pre ETS 2, a to hneď v dvoch častiach. Prvú časť nájdete tu a druhú zasa tu. Hru si môžete tiež vyskúšať v demoverzii (na stiahnutie tu). My sa teraz pokúsime priniesť pár rád a tipov, nielen začínajúcim ETS 2 hráčom.

Ťažké začiatky

Rozbehnúť vlastný biznis a naštartovať kariéru kamionistu nie je vôbec zložité. Na začiatku si vyberiete domovské mesto, kde budete mať malú a hlavne prázdnu garáž. Keďže peniaze nemáte a banka vám zatiaľ nepožičia, musíte byť vďačný za každú zákazku. Skúste si však vyberať tie, ktoré vám prinesú najvyšší zisk. Hra vás našťastie automatický presunie do štartovacej lokácie, takže nebudete mať starosti s prepravou a ušetríte čas.

Začíname podnikať

Spočiatku budete šoférovať len cudzie trucky. Avšak iba do doby, kým si zarobíte na vlastný. Pre lepšiu orientáciu na začiatku hry používate pri riadení navigáciu, umiestnenú v pravom dolnom rohu obrazovky. Bezpečne vás navedie až do cieľového miesta. Po príjazde na určené miesto, môžete použiť rýchly parkovací systém, ktorý spoľahlivo zaparkuje váš kamión a ušetrí vám čas. Takéto zjednodušenie ale bude stáť určité množstvo skúsenostných bodov, preto sa vždy snažte najprv zaparkovať vlastnými silami.

Kde kúpiť truck?

Značka

Veľký showroom

Malý showroom

DAV

Amsterdam, Glasgow

Bremen, Cardiff, Leipzig, Salzburg, Zürich

IVEDO

Frankfurt am Main, Wien

Grimsby, Hamburg, Brussel, Torino

MAN

Berlin, München

Bern, Birmingham, Calais, Dortmund, Edinburg

Majestic

Geneve, Stuttgart

Bratislava, Newcastle, Plymouth, Szczecin, Rotterdam

Renault

Paris, Praha

Düsseldorf, Lyon, Rostock, Felixstowe

Scania

Hannover, Manchester, Milano

Dresden, Lille, Strasbourg, Aberdeen

Valiant

London, Luxembourg

Nürnberg, Osnabrück, Verona, Wroclaw

Ovládanie trucku

Majte stále na pamäti, že neriadite malý osobák, ale mohutného kráľa ciest. To sa odráža aj na jazdných vlastnostiach – kamióny majú spomalenú akceleráciu a o dosť dlhšiu brzdnú dráhu. Svoju jazdu teda musíte týmto okolnostiam prispôsobiť. Na diaľniciach používajte tempomat, ktorý bude udržiavať rýchlosť vášho vozidla na konštantnej úrovni. Najlepšia kamera pre riadenie je umiestnená v kabíne, pretože sa pomocou myši môžete otáčať a rozhliadať navôkol. K dispozícii máte aj spätné zrkadielka. Nebojte sa použiť virtuálne zrkadlo (aktivujete ho klávesom F2), pomocou ktorého uvidíte pravú stranu trucku.

Palubná doska

Prístrojová doska trucku je veľmi dôležitou súčasťou hry. Defaultne sa na ňu pozriete stlačením klávesu I. Sú na nej zobrazené mnohé užitočné informácie, ako rýchlosť, otáčky, zaradený prevodový stupeň, stav paliva a ďalšie.

Parkovanie s návesom

Ide o jednu z najnáročnejších činností v hre a pre začiatočníkov je často nočnou morou. Keď dôjdete do cieľovej destinácie, na určité miesto musíte zaparkovať truck s návesom. Túto fázu môžete, samozrejme, preskočiť, no stojí vás to body. Nadíďte si dostatočne ďaleko od parkovacie ho miesta, zaraďte spiatočku a truck začnite veľmi pomaly vyrovnávať do požadovanej pozície. S volantom netočte príliš prudko, truck by sa mohol zvrtnúť do strany a museli by ste začať odznova. Keď dostanete náves do požadovanej polohy, zatočte volantom opačným smerom a vyrovnajte truck. Zacúvajte na miesto a ste tam.

Tankovanie paliva

Nezabúdajte na stav paliva v nádrži a riadne ho na prístrojovej doske kontrolujte (I). Už pred štartom cesty by ste si mali naplánovať, na ktorých čerpacích staniciach budete dopĺňať pohonné hmoty. Ísť na náhodu sa totiž väčšinou nevypláca. Pri nízkej hladine paliva bude výstražným systémom upozornený na nutnosť jeho dočerpania. Na diaľnici vás na prítomnosť benzínky upozorní ceduľa, prípadne môžete použiť mapu. Pi príjazde na benzínku vypnite motor (E) a stlačte Enter. Toto tlačilo musíte držať počas celej doby tankovania.

Úrovne

V hre sa postupne dostávate na vyššiu úroveň. Za každý kilometer prejdený s nákladom dostanete 1 EXP bod. Postupom na vyššiu úroveň stúpajú vaše schopnosti, čo logicky súvisí so zvýšením odmien.

Úroveň                  EXP              Titul
0.-4.                        0                Nováčik
5.-9.                      3300            Nadšenec
10.-14.                  11100          Skúsený pracovník
15.-19.                  24600          Profesionál
20.-24.                  43100          Majster
25.-29.                  68200          Inštruktor
30.-39.                  99700          Elita
40.-49.                 167700         Kráľ ciest
50. a vyššia          235700        Legenda

Odpočinok

Vodič kamiónu je len človek a potrebuje odpočinok. Preto sa vám po určitej dobe začne na obrazovke objavovať správa o vyčerpaní – musíte si odpočinúť. Za týmto účelom musíte nájsť miesto, väčšinou ide o parkovacie miesta v blízkosti hotelov, benzínok alebo odpočívadiel. Pozor si však dajte na to, aby ste nespali príliš dlho a nezmeškali tak termín doručenia dodávky.

Rádio

Na dlhých cestách naprieč Európou môžete počúvať rádio. K dispozícii je mód, ktorý vám umožní „naladiť“ aj slovenské a české rozhlasové stanice. Vysielanie je streamované naživo a mód si môžete stiahnuť tu. Na výber sú Impuls, Oldies Radio, Dance Radio, Bonton, RockZone, Expres a ďalšie. Súbor live_streams.sii skopírujte do priečinku ETS 2, ktorý máte v dokumentoch.

Pozor na pokuty

Pri jazde sa snažte za každých podmienok dodržiavať predpisy, inak prídete o značnú časť zárobku. Všímajte si značky, svetlá na semafóroch, rýchlostné limity a hlavne dbajte na prejazd zákrutami. Koľko zaplatíte za jednotlivé priestupky?

Nabúranie automobilu                                  400 €

Nedodržanie predpísanej prestávky            150 €

Prekročenie rýchlosti                                    550 €

Jazda na červenú                                         350 €

Jazda v protismere                                       100 €

Jazda bez zapnutých svetiel                         150 €

Banka a pôžičky

V hra funguje základný bankový systém, čo znamená, že si môžete zobrať pôžičku, ktorú budete následne splácať. To sa hodí predovšetkým na začiatku, kedy nemáte dostatok peňazí na nákup nového ťahača. Pôžičky sa ale môžu hodiť aj inokedy, napr. na pokrytie nákladov na opravu ťahača, rozširovanie garáže či ďalší rast podniku. Na to, aby ste si pôžičku mohli zobrať, musíte najprv dokončiť niekoľko rýchlych zákaziek. Spočiatku vám banka požičia maximálne 100 000 € a k tomu s 18%-ným úrokom. Neskôr si budete môcť požičať až 400 000 € s 12%-ným úrokom. Platí teda pravidlo – čím menšiu čiastku si požičiate, tým väčší úrokovú sadzbu dostanete. Predtým, že požiadate o pôžičku sa uistite, či ste ju schopný splácať, inak by vám banka mohla zhabať aj posledný ťahač.

Autor: Redakcia  |   Publikované: 25.3.2013   |   Zobrazené: 26064x

Značky

Podobné články

Diskusia

Žiadosti o rady prosím presmerujte do poradne.

Napísať odkaz

Meno:
Email:
Opište znaky opačně  e 5 a 9 c 8  :
 
Odkaz :

Stiahnuť - Kontakt - Pridanie aplikácie - RSS - Redakcia