Stiahnut.sk

World of Warships – prichádza malá revolúcia?

Hra s pôvodným názvom World of Battleships je treťou v sérii vojnových hier od spoločnosti Wargaming.net. Tá v posledných rokoch vtrhla do sveta online hier ako uragán a jej (MMO) prvotinu World of Tanks hrajú desiatky miliónov hráčov. Úspech ale neprišiel len tak. Štúdio pochádzajúce z bieloruského Minsku má za sebou skoro 15 rokov tvrdej práce a hromadu podarených stratégií, konkrétne sériu Massive Assault alebo Order of War. Skutočným hitom je však až World of Tanks, ktorú bude čoskoro nasledovať World of Warplanes (momentálne vo fáze betatestovania).

World of Warships je teda až treťou v poradí, a pokiaľ sa plnohodnotnej verzie dočkáme do konca roka 2013, bude to tak trochu zázrak – už kvôli veľkým plánom, ktoré s titulom vývojári majú. Najprv si ale čo-to povedzme o samotnej hre.

Bojové lode

Už z priložených obrázkov a názvu je zrejme jasné, že tentoraz pôjde o simulovanie vojny v podaní bojových plavidiel. Základom hrateľnosti by malo byť opäť rozdelenie na rôzne typy lodí, z ktorých každá zastáva v skupine inú funkciu. Ľahké krížniky budú skvelými prieskumníkmi, zatiaľ čo bojové lode rozstrieľajú všetko, čo sa včas neskryje. Typov plavidiel bude samozrejme omnoho viac, no my spomenie už iba jeden, ktorým je lietadlová loď. Pokiaľ sa vám v hlave vytvárajú zaujímavé asociácie, nie ste ďaleko od pravdy.

Trochu zamrzí, že v hre nebudú prítomné ponorky, avšak svižnej nenáročnej hrateľnosti titulov od Wargaming.net by asi veľmi neslušali.

To isté po tretíkrát

Na prvý pohľad je trochu zvláštne, že Wargaming skúšajú do tretice šťastie vlastne s tým istým. So simuláciou, ktorá je skôr arkádou, s vývojovými stromami tankov/lietadiel/lodí, s prakticky rovnakým herným systémom, veľmi podobnou grafikou, ... Môžeme to brať ako snahu vyžmýkať z free-to-play bojových simulátorov čo najviac, prípadne ako nerozumné konkurovanie si vlastnými titulmi.

Lenže Wargaming má trochu iné plány – všetky tri hry sa do istej miery prepoja. Všeobecne sa zatiaľ vie o prepojení ekonomickom, kedy bude mať hráč jeden účet so zdieľanými prostriedkami. Či ale budú lietadlové lode opúšťať stíhačky riadené reálnymi hráčmi, je stále záhadou.

Ešte lákavejšie znie možnosť spoločného bojiska pre všetky tri hry, čo vysvetľuje, prečo sú si navzájom tak veľmi podobné. Nakoľko sme ešte nevideli ani jeden gameplay z Warships a Warplanes sú vo fáze betatestovania, nevieme si to veľmi predstaviť. Plán je to však úctyhodný a herný zážitok by mohol prehĺbiť do značnej miery. Veľkou výhodou tohto riešenia môže byť aj to, že si hráči postupne zvykajú na každú časť celku zvlášť – najprv sa pohrajú s tankami, potom s lietadlami a na záver do hry pridajú aj lode. Tým by sa koncept mohol vyhnúť pôrodným bolestiam a neochote hráčov osvojovať si celý komplexný bojový systém naraz. Veď každá hra sama o sebe obsahuje rôzne typy tankov/lietadiel/lodí a prihliadnuť musíme aj na fakt, že vývojársky tím týmto spôsobom získava množstvo skúseností a tiež peňazí. Znie to ako idylka pre vývojárov i hráčov, ktorá je vystavaná na fenomenálnom úspech prvej hry od Wargaming.net.

Rozmanité prostredie

Že je voda stále len voda? World of Warships vás presvedčí o tom, že záleží aj na tom, kde sa voda nachádza. Okrem počasia ovplyvňujúceho hrateľnosť totiž obsahuje aj rôzne lokality, v ktorých budú námorné súboje prebiehať. Atlantik, Pacifik a severské oblasti by mali zaručovať dostatočnú rozmanitosť.

Nie je sa čoho báť

Wargaming sa rozhodne vydal zaujímavým smerov a z jeho sľubov sme nadšení. World of Warships bude čerešničkou na torte a novým začiatkom vojny, v ktorej sa proti sebe postavia lode, tanky i lietadlá.  Snahu vývojárov vidíme aj v neustálej podpore World of Tanks, ktoré pravidelne dostávajú nové patche. Tie hru niekedy menia dosť zásadným spôsobom, či už úpravou fyzikálneho modelu, alebo vylepšením grafiky.

Nezodpovedanou otázkou ale zostáva dátum vydania, ktorý vďaka náročnosti vývoja a prepojenia s ostanými hrami série „World of“ tipujeme skôr na rok 2014. Hra bude opäť zadarmo s možnosťou dokupovania rôznych výhod za peniaze – pokiaľ bude zachovaný súčasný smer, bude možné plnohodnotne hrať aj bez platenia. 

Autor: Redakcia  |   Publikované: 30.1.2013   |   Zobrazené: 9437x

Značky

Podobné články

Diskusia

Jakub
Jakub (administrátor)

Ještě to nejde, hra nebyla vydána.

04.06 17:42 reagovat

Žiadosti o rady prosím presmerujte do poradne.

Napísať odkaz

Meno:
Email:
Opište znaky opačně  f 9 e f 5 1  :
 
Odkaz :

Stiahnuť - Kontakt - Pridanie aplikácie - RSS - Redakcia