Stiahnut.sk

GTA 5 príde na Playstation 3 a Xbox 360 už za pár mesiacov

Hry zo série GTA sú už mnoho rokov tým najhorúcejším tovarom, ktorý vo video-hernej brandži dostať. Každý nový prírastok je dlhú dobu sledovaný, očakávaný a dopredu zbožňovaný. Inak tomu nie je ani v diele s poradovým číslom 5. Poďme sa  pozrieť, na čo sa môžeme tešiť.

Trochu histórie

  • GTA: zakladateľ série, ktorý vyšiel už v roku 1997, priniesol veľké množstvo zabíjania, či už rozličnými zbraňami, alebo pod kolesami vozidiel. Prítomná bola aj polícia a samozrejme množstvo úloh pre podsvetie mesta Liberty City (predlohou bol New York), ktoré hrá hlavnú úlohu vo veľkej časti hier tejto série.
  • GTA2 – prinieslo lepšiu grafiku a tiež pestrejšie misie pre rôzne frakcie ovládajúce podsvetie-
  • GTA3 – prvé naozajstné 3D GTA, ktoré vyšlo na všetky obľúbené platformy svojej doby – Playstation 2, Xbox a PC. Dnes si ho môžete zahrať aj na iPhone alebo na telefónoch s Androidom. Príbeh sa opäť odohrával v Liberty City a hrateľnosť bola verná dielom predchádzajúcim, aj keď prechod do 3D znamenal obrovský skok dopredu.
  • GTA: Vice City – bol diel, v ktorom nová generácia GTA naplno prejavila svoj potenciál. Príbeh bol oveľa zaujímavejší, rovnako ako prostredie mesta Vice City, ktoré bolo vymodelované podľa Miami. Mohli ste v ňom lietať na vrtuľníku, jazdiť na motorke a oveľa lepšie sa zžiť s hlavnou postavou, ako aj s najrôznejšími NPC, ktoré figurovali v zábavný a dramatických cut-scénach.
  • GTA: San Andreas – zatiaľ najambicióznejší diel a tiež priamy ideový predchodca GTA5. Prečo? Kvôli obrovskej hernej ploche, rôznym aktivitám, ktoré mohol hráč robiť, RPG prvkom a pocitu otvoreného sveta, v ktorom si môžete robiť úplne hocičo. Významnú úlohu v podobnosti hrá aj fakt, že San Andreas aj GTA V sa odohrávajú v štáte San Andreas (Kalifornia a hlavne v meste Los Santos (Los Angeles).
  • GTAIV – znamenalo návrat do Liberty City a zásadné oklieštenie možností, ktoré prinieslo San Andreas. Hra bola do istej miery podobná aj českej Mafii, takže sa zamerala hlavne na príbeh a skúmanie sveta, v porovnaní s predchádzajúcimi dielmi, bolo odsunuté na druhú koľaj. Z moderných hier sa na tento diel najviac podobá hra SleepingDogs.
  • GTA5 – vraciame sa do Los Santos a k hernému štýlu, ktorý poznáme zo San Andreas. Obrovský otvorený svet (väčší ako väčšina hier od Rockstaru dohromady), RPG prvky a neobmedzené možnosti.

Grafika

Hry od Rockstaru boli dlhú dobu graficky zastarané. Vice City aj San Andreas disponovali obrovskou hernou plochou, čo sa bohužiaľ prejavovalo na nedostatku detailov a kvalitnejších textúr. So štvrtým dielom sa to však zmenilo a GTA IV vypadalo naozaj nádherne. Podľa prvých dojmov zahraničných novinárov a screenshotov môžeme povedať, že GTA5 za grafiku odsúdené nebude. Ide o hru, ktorá je robená na sklonku súčasnej generácie konzol a tak to aj vyzerá – sú síce aj krajšie hry, ale bohatosť a rozloha herného sveta je ako z rozprávky. Obzvlášť príroda má prekypovať detailmi a dych berúcimi scenériami, vrátane veľkej novinky – podmorského sveta, v ktorom sa bude dať potápať a prehľadávať vraky lodí.

Svet

Svet GTA V je obrovský, väčší než San Andreas, GTA IV RedDeadRedemption dohromady. Okrem samotného Los Santos budú hrať veľkú rolu pobrežná oblasti, ale aj typický vidiek, hory, údolia, alebo stará dobrá vojenská základňa. Vďaka tejto rozlohe sa vrátia aj ovládanie lietadiel, medzi ktorými nebude chýbať ani plne vyzbrojená stíhačka.

Príbeh a postavy

O príbehu je vieme hlavne to, že sa bude točiť okolo troch kriminálnikov, Trevora, Michaela a Franklina, ktorí budú spolupracovať v plnení rôznych misií, prevažne veľkých lúpeží, ktoré budú vyžadovať ich dokonalú kooperáciu aj starostlivé plánovanie. Hráč sa môže (a niekedy aj musí) medzi týmito postavami prepínať. Každá má svoje slabé a silné stránky, vlastný štýl aj pozadie a najmä na ich interakciu bude stáť rozprávanie príbehu.

Hrateľnosť

Hrateľnosť by mala vo veľkej miere preberať funkčné mechanizmy z predchádzajúcich dielov. Strieľanie a riadenie vozidiel bude opäť hlavnou náplňou, ale ako v San Andreas, aj tu bude veľa ďalších možností, ako tráviť čas v Los Santos a priľahlých oblastiach.

RPG prvky a úprava vzhľadu

Vracia sa skoro všetko, čo ste mali radi na San Andreas, teda RPG prvky (každá postava má svoje vlastnosti a schopnosti, ktoré sa budú dať vylepšovať), možnosť upravovať vzhľad (tetovanie, zostrih, oblečenie) a robiť takmer všetko, čo vás napadne. Pretekanie, gambling, krádeže – ak niečo z týchto vecí bude v GTA 5 chýbať, nebudeme jediní, čo sa budú poriadne čudovať.

Upravovanie vozidiel a zbraní

Novinkou by však malo byť upravovanie vozidiel. Malo by ísť o vizuálny aj výkonnostný tuning, čo by trochu mohlo zlepšiť dojem z automobilov v predchádzajúcich hrách, kde ste sa k vozidlám mohli správať akokoľvek, pretože na každej ulici ste našli skoro všetky modeli. Rozšírený by mal byť aj počet typov vozidiel, či už automobilov, alebo čohokoľvek iného, od vrtuľníkov, cez lietadlá, až po motorky. Upravovať sa budú dať aj zbrane (laserový zameriavač, väčší zásobník, tlmič, ...).

Platformy, dátum vydania a cena

GTA V vyjde 17. septembra 2013 na Playstation 3 a Xbox 360 za štandardnú cenu okolo 60 €. Vydanie na PC sa očakáva o čosi neskôr s o tretinu nižšou cenou.

Autor: Redakcia  |   Publikované: 2.7.2013   |   Zobrazené: 12011x

Značky

Podobné články

Diskusia

lenka
lenka

mozem si hu stahnut

25.11 14:42 reagovat

Honza
Honza (administrátor)

Dobrý den,
GTA V již sice vyšlo, ale nebyla vydána žádná zkušební verze. Navíc je hra stále zatím pouze pro konzole. Pokud tedy o hru máte zájem, zakupte si ji.

26.11 10:03 reagovat

Žiadosti o rady prosím presmerujte do poradne.

Napísať odkaz

Meno:
Email:
Opište znaky opačně  a a 0 6 d a  :
 
Odkaz :

Stiahnuť - Kontakt - Pridanie aplikácie - RSS - Redakcia