Stiahnut.sk

Hráči ju stále milujú: Dota 2 oslávila 20. výročie (nielen) vďaka vernej komunite

Verili by ste tomu, že Dota je tu s nami už 20 rokov? Len nedávno, konkrétne 27. decembra 2022, oslávila toto výročie a faktom je, že komunita je živšia, než kedykoľvek predtým. Prvá verzia Dota bola vytvorená Kylom "Eul" Sommerom ako mód ešte do hry Warcraft 3 a odvtedy sa stala svetovým fenoménom.

V počiatkoch by ani sám autor nepredpokladal, že sa z nevinného herného módu – jedného z tisícov – stane celý herný žáner, ktorý inšpiroval ďalšie Multiplayer Online Battle Arena tituly. League of Legends by neexistovalo, rovnako ani Heroes of the Storm či dnes už zabudnutá (ale kvalitná a zábavná) hra Heroes of Newerth. Práve z poslednej menovanej prešlo k hre Dota niekoľko skvelých hráčov, ktorí tu potom dosiahli na profesionálnej scéne štatút legiend.

Dota 2 a rekordné čísla aktívnych hráčov

Ako začal mód Dota rásť, tak sa Warcraft 3 aj so svojím datadiskom The Frozen Throne stával čoraz viac nostalgickou hrou. Paradoxne ale najväčšiu hráčsku základňu v rámci celej hry Warcraftu mala práve mapa Dota, ktorá tak potrebovala ďalej rásť. A tak vznikla samostatná Dota 2, ktorej sa práve v posledných mesiacoch darí lepšie, než kedykoľvek predtým. Minimálne na poli aktívnych hráčov.

Prispelo k tomu aj rozhodnutie Valve pripraviť špeciálny Battle Pass. Nevyhovoval síce všetkým, a ani prize pool na najväčšom e-sport turnaji The International rekordy neprekonal, ale hráčom ponúkol veľa nového a cenného obsahu do hry. Swag Bag, ako sa darček od Valve nazýval, priniesol všetkým hráčom Battle Pass zadarmo a s možnosťou vybrať si jednu Arcanu - kozmetický predmet, ktorý úplne mení hrdinu.

Hra stále napreduje aj napriek náročnosti pre nováčikov

A tak sa Dota 2 aj po 20 rokoch od vydania radí k špičke žánru, ktorú z anonymity riadi najzáhadnejší herný vývojár IceFrog. Pre mnohých hráčov je Dota 2 zároveň považovaná za jednu z najkomplexnejších hier vôbec, čo je presne v rozpore s príchodom nových hráčov do hry.

Náročnosť herných mechaník je na úplne inej úrovni, než spomínané League of Legends alebo Heroes of the Storm. Aj preto je situácia okolo Dota 2 pozoruhodná. A ak si k tomu pripočítame, že hráči rok čo rok vývojárom vyčítajú slabú komunikáciu spolu s minimálnou propagáciou hry, ide o malý zázrak.

Verná hráčska komunita aj problematické Valve

Netreba zabúdať ani na obdobia, kedy meta stagnovala, no komunita vydržala. Kombináciou prekvapenia hráčov zo strany Valve počas TI11 so stálou hráčskou základňou tak žijeme v dobe, kedy Dota 2 scéna napreduje ako nikdy predtým. Dôkazom sú rekordné počty nových organizácií, ktoré rozširujú svoje pôsobenie v e-sporte aj do Dota 2.

Seriál na Netflixe ako čerešnička na torte

Zhodou okolností sa tak stal presný opak toho, čo mnohý predpokladali. Dota 2 nie je "ded game" (mŕtva hra), ale "it's alive" (ono to žije). Spolu s novými tvárami v hre na profesionálnej úrovni dostala komunita Dota 2 aj vlastný animovaný seriál na Netflixe. DOTA: Dragon's Blood síce nezískal toľko pozornosti, ako konkurenčný Arcane od RIOTu, ale hráčov Doty rozhodne potešil a spropagoval hru na najväčšej streamovacej platforme.

K tomu určite prispeli aj známi streameri, ktorí na čas zavítali aj do sveta Dota 2 a ukázali svojmu publiku krásy hry. Bilancovanie roka 2022 z pohľadu najstaršej MOBA hry tak môžeme zakončiť slovami, že išlo o jeden z najlepších rokov v histórii hry aj komunity. Keď si mnohí mysleli, že Dota 2 je pritlačená k múru, odrazila sa najsilnejšie, ako mohla. Po dvoch dekádach existencie vôbec nie zlé. Práve naopak.

Autor: Redakcia  |   Publikované: 8.1.2023   |   Zobrazené: 473x

Značky

Podobné články

Diskusia

Žiadosti o rady prosím presmerujte do poradne.

Napísať odkaz

Meno:
Email:
Opište znaky opačně  3 b f a 8 a  :
 
Odkaz :

Stiahnuť - Kontakt - Pridanie aplikácie - RSS - Redakcia