Stiahnut.sk

Minecraft návod – elixíry a recepty 1. diel

V minulých častiach ste sa dozvedeli prakticky všetko o bežných činnostiach, ktoré je v hernom svete Minecraftu možné vykonávať. Dnešný článok sa preto presunie k náročnejším úkonom a bude sa zaoberať alchýmiou. Ide o veľmi zaujímavú súčasť MC, ktorá je síce súčasťou hry už od verzie 1.0.0, no boom zažila až v niekoľkých posledných verziách. Áno, ide o elixíry (Potions). A nebojte sa! Hoci varenie elixírov (Brewing) vyzerá náročne a mnohých odradí už samotný názov, verte, že prečítaní článku to zvládne každý (resp. po prečítaní oboch článkov – druhý bude nasledovať čoskoro a bude obsahovať recepty na konkrétne elixíry)!

Elixíry (Potion) a všetko okolo

Elixíry sú špeciálne tekutiny umiestnené v sklenených fľaštičkách. Po ich požití alebo kontakte s nimi, vyvolávajú špeciálny efekt. Ten sa týka oblasti, pre ktorú boli uvarené. Môžu pomôcť (liečenie, ochrana) alebo ublížiť (oslabiť, zraniť). Týka sa to, ako samotného hráča, tak protivníka (či už ide o ďalšieho hráča, alebo niektorého z mobov).

Na výrobu elxírov musíte mať pripravených alebo naťažených niekoľko rôznych predmetov a surovín. Patrí medzi ne fľaštička, kotlík na vodu, stojan na varenie, kýblik s vodou a množstvo špeciálnych surovín, ktoré predstavujú samostatnú obsiahlu kapitolu.

 

Fľaštička (Glass Bottle)

Glass BottleElixír je vlastne fľaštička (Glass Bottle) naplnená vodou, do ktorej boli počas procesu varenia vdestilované unikátne vlastnosti niektorých špeciálnych predmetov. Na výrobu fľaštičky budete potrebovať tri bloky skla (Glass). Tie si pomerne jednoducho vyrobíte tavením piesku (Sand) peci (Furnace). Návod na jej výrobu nájdete tu.

Crafting lahvičky

Zaujímavosť: Takto vyrobenú fľaštičku je možné stackovať až do obvyklého počtu 64ks. Po naplnení vodou sa však táto vlastnosť stratí.

 

Kýblik (Bucket)

Nádoba, ktorá v Minecrafte predstavuje veľmi dôležitý predmet. Vďaka nemu je možné prenášať tekutiny (vodu i lávu) a tiež dojiť kravy. Viac sa dozviete tu.

Výroba kbelíku

Zaujímavosť: Kýblik s vodou noste vždy so sebou. Jedine on vás môže zachrániť, pokiaľ spadnete do lávy a začnete horieť.

 

Kotlík na vodu (Cauldron)

Základnou surovinou na výrobu elixírov a ich hlavnou súčasťou je samozrejme voda. Do nej sú vmiešané špeciálne látky, ktoré účinkujú na hráča alebo ostatné tvory v Minecrafte. Vodu si pomocou kýblika môžete nanosiť do kotlíka, ktorý pojme práve obsah jedného kýblika a naplní tri fľaštičky.

Výroba je opäť veľmi jednoduchá a podobá sa na výrobu kýblika. Je iba o niečo náročnejšia na počet použitých surovín. Najprv si v peci zo železnej rudy natavte aspoň 7 ks železných ingotov (Iron Ingots) a tie potom vložte na výrobný stôl tak, že zostanú voľné iba dve políčka – jedno priamo v strede a druhé ležiace nad ním.Výroba kotlíku

Zaujímavosť: Fľaštičky môžete napĺňať aj bez kotlíka, stačí byť blízko zdroja vody – more, jazero.

 

Stojan na varenie (Brewing Stand)

Stojan slúži na samotné varenie elixírov. Priamo doň sa vkladajú fľaštičky naplnené vodou a taktiež špeciálne suroviny. Rozhranie stojanu na varenie obsahuje v spodnej časti klasické predmety, ktoré má hráč v rýchlom menu a 3x9 políčok s vlastným inventárom. Ďalej tri políčka na fľaštičky a jedno pole pre ingredienciu. Celý aparát je potom doplnený špeciálnymi ukazovateľmi – bublinky vľavo značia aktivitu sústavy a šípka smerujúca nadol, ktorá je umiestnená v pravej časti, indikuje priebeh operácie. Výsledný produkt sa objaví na mieste fľaštičky s vodou. Znamená to teda, že pomocou jednej suroviny je naraz možné uvariť až tri elixíry. Tie dokonca nemusia obsahovať totožné náplne.

Brewing Stand rozhraní

Zaujímavosť: Pri pohľade na stojan sú viditeľné fľaštičky vždy červené, bez ohľadu na ich skutočnú farbu.

Crafting stojanu na vaření

Na výrobu budete potrebovať tri bloky kameňa (Cobblestone) a jednu ohnivú tyčinku (Blaze Rod). Získanie kameňa nie je nijako ťažké, avšak ohnivú tyčinku je možné získať iba z potvory menom Blaze. Tá sa vyskytuje len v Netheri, navyše iba v pevnostiach (Nether Fortress). Ich nájdenie nie je vôbec ľahké, preto vám jej získanie dá zrejme poriadne zabrať.Pevnost v Netheru s Blaze

Rada: Nether pevnosti sú rozmiestnené náhodne, takže nezostáva než chodiť, hľadať a preskúmavať. Hľadanie by mohlo uľahčiť niekoľko tipov:

  • Pevnosti sa vraj vyskytujú v relatívnej blízkosti vášho portálu, takže hľadajte v okruhu 100 blokov od neho.
  • Často sa nachádzajú pri veľkých lávových jazerách.
  • Podľa všetkého sú umiestnené na sever alebo na juh od portálu. Skúste teda ísť tak, aby sa nemenila súradnica X vo výpise (kláves F3) a po ceste sa poriadne obzerať.

 

Suroviny

Suroviny alebo ingrediencie sú špeciálne a často pomerne unikátne predmety, ktoré majú pri varení elixírov nezastupiteľnú úlohu. Každá zo surovín, buď ovplyvní spôsob, alebo silu pôsobenia samotného elixíru. Všetko ale bude podrobne popísané v nasledujúcom článku. Zatiaľ vám predstavíme zoznam dôležitých surovín a priblížime, ako ich získať. Do nasledujúceho článku si ich preto nazhromaždite, nech môžete začať variť hneď po jeho publikovaní.

 

Nether Warts (Pekelné bradavice)

Nether WartsNether Warts predstavujú esenciálnu surovinu pre každý elixír, na varenie ich skrátka potrebujete. Ich prvotné získanie je veľmi náročné. Rovnako ako potvory menom Blaze sa vyskytujú v Nether Fortress alebo výnimočne pri schodiskách v Netheri. Po ich nájdení a pozbieraní ich ale môžete pestovať aj v ostatných dimenziách. Stačí ich vysadiť na Soul Sand a pestovať pre ďalšie použite.

Nether Warts v pevnosti

 Redstone Dust (Ruditový prášok)

Redstone DustRedstone môžete nájsť prakticky kdekoľvek pri ťažení kameňov, no vyťažený môže byť len železným či lepším krompáčom. Automaticky ho získavate v drvenej podobe – prášok, ktorý sa používa na vedenie elektrického prúdu alebo signálu, umožňujúci vytvárať obvody, pákou alebo tlačidlom riadené mechanizmy a mnoho ďalších, pomerne zložitých sústav.Redstone block před vytěžením

 Glowstone Dust (Žiariaci prášok)

GlowstoneGlowstone opäť nájdete len v Netheri. Ide o žiariaci kameň, ktorý svieti nekonečným svetlom (aj pod vodou). Svetelnosť je dokonca o jeden bod väčšia než pri bežnej fakli. V Netheri vytvára koralovité útvary rastúce ako kvaple či stĺpy. Pri ťažbe z neho vpadnú 2-4 kusy žiariaceho prášku.Glowstone v Netheru

 Blaze Powder (Blaze prášok)

Z potvory menom Blaze a ich Blaze tyčiniek je možné získať aj ďalšiu surovinu, bez ktorej nevytvoríte mnohé z elixírov. Ide o Blaze prášok, vznikajúci po vložení tyčiniek priamo na Crafting Table.Výroba Blaze Rods

Magma Cream (Lávová smotana)

Magma Cream je špeciálna surovina, ktorá vznikne zložením Blaze PowderuSlimeballu. Slimeball je guľôčka vypadnuvšia zo zabitého Slime veľkosti jeden (small). Slime je slizká potvorka, ktorá žije v blízkosti močiara či inde na povrchu. Zlúčením týchto dvoj surovín vznikne Magma Cream.Výroba Magma Cream

Ghast Tear (Ghastia slza)

Ghast TearGhast je lietajúci mob podobný vzducholodi, na ktorého je možné naraziť v Netheri. Nie je ťažké ho zabiť lukom, no dávajte si pozor na jeho útok. Strieľa totiž firebally, ktorým sa radšej nestavajte do cesty. Dobre mierenou strelou ich však môžete odraziť späť. I tak je získanie slzy, ktorá z Ghasta po smrti vypadne takmer nadľudskou úlohou, pretože často poletuje nad lávou a inými nedostupnými miestami, kde sa po Loot jednoducho nemôžete vydať.  Nepoteší ani skutočnosť, že počet vypadnuvších sĺz po smrti moba je jedna alebo nula.Ghast v Netheru

Sugar (Cukor)

Cukr - sugarCukor je surovina používaná aj pri výrobe torty a ďalších činnostiach. Získava sa pestovaním cukrovej trstiny (Sugar Cane), ktorá rastie v blízkosti vodného zdroja. Po zožatí trstiny ju stačí vložiť do výrobného stola, výsledkom je cukor.Výroba cukru

Golden Carrot (Zlatá mrkva)

Golden CarrotZlatá mrkva je unikátny druh mrkvy, ktorú je nutné vyrobiť umelo. Ide o zlúčenie zlatých nuggetov a mrkvy. Mrkvu nájdete prakticky kdekoľvek v základnom bióme. Zlato musíte naťažiť. Samotné nuggety vzniknú premenou zlatej rudy na zlatú tehlu (v peci) a následným vložením na výrobný stôl. Z jednej tehly vznikne dohromady deväť nuggetov.Golden Carrot Crafting

Glistering Melon (Ligotavý melón)

Glistering MelonĎalším druhom potraviny je v Minecrafte melón, ktorý môžete pestovať ako bežnú rastlinu. Pri zožatí dáva 3-7 plátkov. V spojení so zlatým nuggetom vznikne ligotavý plátok melónu, ktorý patrí medzi dôležité suroviny pri výrobe elixírov.Glistering Melon Crafting

Zhrnutie

V dnešnom článku sme popísali naozaj veľké množstvo rôznych surovín, predmetovpostupov na ich získanie. S využitím všetkým predchádzajúcich článkov by ste ich mali byť schopní získať a tým sa pripraviť na ďalší článok, ktorý sa bude venovať vareniu a používaniu elixírov. V Netheri si dávajte pozor na lávu, Ghastov a hlavne neútočte na zombie pigmenov, inak neodpadnete dobre.

Konečne je k dispozícii ďalší diel elixírového špeciálu, ktorý sa venuje konkrétnym výrobným návodom: Minecraft špeciál o výrobe a varenie elixírov - 2. diel.

Autor: Redakcia  |   Publikované: 25.2.2013   |   Zobrazené: 27371x

Značky

Podobné články

Diskusia

Petra
Petra

A ako sa robí ten kamenný blok ??

08.02 10:12 reagovat

Honza
Honza (administrátor)

Dobrý den,
máte na mysli skutečně blok kamene? Ten vytvořit nelze. Blok se jinak tvoří jako 9 kusů materiálu, který je rovnoměrně rozprostřen na Vyráběcím stole. Použít lze Diamant, Emerald, Zlato, Železo, Lapisu Lazuli, Redstone a několik málo dalších.

09.02 11:15 reagovat

MinecrafterSK
MinecrafterSK

Závisí od toho, akú má verziu. V najnovších verziách môžeš dať cobblestone do pece, zakúriť a výsledok je svoje (skala) ktorá je totožná s kameňom v jaskyni a pod.

26.11 10:55 reagovat

Sonka
Sonka

No tak tomuto chapem ale kde je stranka na elixiry je tu iba jeden :(

29.03 14:34 reagovat

Honza
Honza (administrátor)

Dobrý den,
jak je psáno v úvodu článku - samotné vaření bude obsahem 2. dílu. Jedná se totiž o poměrně náročné a hlavně rozsáhlé téma, takže bylo třeba jej rozdělit na dva články. Brzy se dočkáte jeho pokračování.

02.04 11:54 reagovat

martin
martin

jak mam virobit elixiri

17.03 14:17 reagovat

lukas
lukas

ja som si zo stiahnut stahol minecraft 1.4.6 mozetemi napisat ako sa tam mozem prihlasit dakujem.

01.03 16:00 reagovat

Žiadosti o rady prosím presmerujte do poradne.

Napísať odkaz

Meno:
Email:
Opište znaky opačně  4 c b 5 e b  :
 
Odkaz :

Stiahnuť - Kontakt - Pridanie aplikácie - RSS - Redakcia