Stiahnut.sk

Najlepšie free-to-play MMORPG dneška i minulosti

Dnes sa pozrieme na kĺb obľúbenému žánru počítačových hier, online RPGčkám. Bolo ich veľa, je ich veľa a bude ich veľa. Vyznať sa v nich je šialene zložité, ale výhodou je, že dnes si ich môžete vyskúšať skoro všetky, pretože je väčšina zdarma. Poďme sa pozrieť najskôr na niekoľko moderných free-to-play MMORPG a potom si zaspomíname na (niekedy aj stále aktuálnu) minulosť.

Moderné hry

MMORPG  sa dnes delia na tie, ktoré sú zdarma od začiatku, a na tie, ktoré k free-to-play modelu pristúpia až po to, čo ich nikto (=aspoň niekoľko miliónov hráčov) nehrá. Prečo je to tak, by asi radi vedeli aj vydavatelia. Pravdou však je, že neskutočný úspech kedysi navnadil vývojárov a vydavateľov, pre ktorých ale na trhu platených MMORPG už nezostal priestor. Oveľa jednoduchšie a istejšie je tak vydať hru zdarma, nabrať milióny (niekedy aj desiatky miliónov) hráčov a ponúknuť im niečo navyše, za čo niekedy prihodia nejaký ten dolár mikrotransakciami. Niektorí hráči tak neplatia nič, iní do hry vrazia stovky dolárov mesačne a väčšina si proste občas za pár „šupov“ kúpi rýchlejšie expenie, prípadne pekný outfit.

Súbojové systémy

Tradičné: Sem zaradíme všetko, čo sa príliš nehýbe. S trochou nadhľadu sa jedná o hry, v ktorých stačí kliknúť na nepriateľa myšou a stláčať skilly. Neplatí to bez výnimky a pri niektorých hrách je potrebné sa aj hýbať, ale rozdiel medzi tým a naozaj akčným súbojovým systémom je naozaj diametrálny. Stačí sa pozrieť na videá v článku. Ako zástupcu súbojového systému sme vybrali AION, akčný systém zastupuje hra Tera.

Akčné: Tu sa musíte zaobísť bez targetovania a rana, ktorej sa vyhnete, vám naozaj neublíži. Poskakujete, vyhýbate sa a hlavne sa triafate do nepriateľov – namiesto označovania vás tak čaká mierenie a vyžaduje sa neustála pozornosť. Väčšiu rolu hrajú aj schopnosti hráča, nielen schopnosti postavy, nakoľko ide samozrejme stále o RPG, kde je rozdiel medzi desiatou a tridsiatou úrovňou tak priepastný, že ani najšikovnejšie uhýbanie nikoho o toľko slabšieho nezachráni.

Tera

Jeden zo štyroch dnešných dôkazov, že veľké MMORPG na mesačných poplatkoch neprežije. Tera priniesla len to najlepšie – najlepší súbojový systém a grafiku, veľké množstvo obsahu, zaujímavý príbeh a priam nádherne vymodelované charaktery, teda aspoň podľa ľudí, ktorí majú radi ázijský štýl. Tera tak prešla na free-to-play a začalo sa dariť – státisíce nových hráčov, zábavnejšie a plnšie servery... Stále však ide o celkom náročnú hru, ktorá si do vášho PC stiahne 30 GB dát. My však hovoríme, že sa to vyplatí. Stačí sa pozrieť na screenshot.

Súbojový systém: akčný
Biznis model: plnohodnotný free-to-play s mikrotransakciami a/alebo voliteľným predplatným

Star Wars: The Old Republic

Obrovský ambiciózny projekt EA a legendárnych RPG priekopníkov z Bioware z univerza Star Wars z obdobia vojen Sithov proti Starej republike, proste sen všetkých role-playing pozitívnych hráčov. Ukázalo sa však, že to nie je ani masívny, ani vyladený, ani príliš trvanlivý zážitok, ktorý by motivoval hráčov k plateniu po dobu viacerých mesiacov, či dokonca rokov. A tak prišiel na rad free-to-play variant, vďaka ktorému sa opäť podarilo nabrať viac než 2 milióny hráčov. Prežijete ďalší skvelý príbeh z pera scenáristov Bioware a nedáte za to ani korunu.

Súbojový systém: tradičný
Biznis model: základná hra free-to-play s mikrostransakciami, platenými datadiskami a voliteľným predplatným

RIFT

RIFT nebol od začiatku prezentovaný ako komerčný prepadák typu TERA alebo SW: TOR, ale i on podľahol vábeniu free-to-play scény. Toto MMORPG ponúka 6 rás a hlavne fúru rozmanitých povolaní. Nezvyčajné sú tzv. Rifty, náhodné udalosti spestrujúce tradičný questový systém.

Súbojový systém: tradičný
Biznis model: plnohodnotný free-to-play s mikrotransakciami a/alebo voliteľným predplatným

AION

Teraz si ukážeme jednu čiernu ovcu. Hra kórejského štýlu, rovnako ako Tera, taktiež s fantastickou grafikou, urobila niekde chybu. Bolo to v momente, kedy sa na európskej pôde zapredala do rúk vydavateľa Gameforge, ktorý ju oproti severoamerickej verzii nepekne okresal. Po okúsení základnej hry bez platenia tak ostávajú len oči pre plač a tak ani CryENGINE s nádhernými charaktermi, ani súboje vo vzduchu na tom nič nezmenia.

Súbojový systém: tradičný
Biznis model: výrazne osekané free-to-play s mikrotransakciami a voliteľným predplatným

C9 Continent of the Ninth Seal

Jedno z moderných MMORPG a jeho skoro dokonalé zosobnenie. Všetko sa tu točí okolo akčného súbojového systému a to až do takej miery, že vás to absolútne pohltí a chytí, alebo hru okamžite hodíte do koša. Graficky je hra dokonalá a dungeony sú naozaj premakané, plné pascí i ťažkých nepriateľov. Špecialitou je P2P PvP systém, v ktorom sa bojuje 1v1 a výsledky sa zapisujú do veľkého rebríčku.

Súbojový systém: akčný
Biznis model: plnohodnotný free-to-play s mikrotransakciami

Vindictus

Ak je C9 len o súbojoch, Vindictus ide ešte ďalej. Nič iné vlastne ani neponúka. Väčšina oblastí je tu len preto, aby ste v nich ukázali, ako viete bojovať. Vôbec to ale nevadí, pretože bojový systém je tu ešte o triedu prepracovanejší a lákavejší. Z každého úderu vášho avatara cítite smrtonosnú silu, a keď chytíte pod krk nepriateľa a hodíte s ním o zem, začudujete sa, prečo to takto nefunguje v každej MMO hre. Aj keď aj tu sú isté obmedzenia – v prvom rade to nie je open-world MMORPG a každý dungeon je hosťovaný jedným z hráčov týmu, takže lagovanie nie je nič neobvyklé.

Súbojový systém: akčný
Biznis model: plnohodnotný free-to-play s mikrotransakciami

Klasiky, ktoré stále stoja za vyskúšanie

A teraz trochu histórie, ktorú ale stále vyznávajú milióny hráčov po celom svete. Práve vďaka verným priaznivcom sú tieto hry stále živé, aj keď ich lesk už dávno zmizol a to nehovoríme iba o grafike, ale aj o herných prvkoch.

Runescape

Výnimka potvrdzuje pravidlo a takisto je tomu aj pri hre Runescape. Hra s tak bohatou históriou, že si ju málokto pamätá celú (viac než 12 rokov!), sa neustále vyvíja. Oproti ostatným hrám je oveľa mierumilovnejšia, resp. zameraná viac na (ne)bojové aktivity. Graficky nevyzerá veľmi pekne, ale to sa nezmenilo od samotného počiatku. Veľmi sa však mení aj jadro hry, kvôli čomu postihol hru niekoľkokrát odliv hard-core komunity.

Súbojový systém: tradičný
Biznis model: free-to-play s výrazne kvalitnejšou platenou verziou

MU Online

Ďalšia kvalitne odstáta dvanásťročná, veľakrát prepieraná MMORPG hra. Na rozdiel od Runescape sa ale posledných 12 rokov hrá a vypadá úplne rovnako. Kultovou sa stala hlavne vďaka svojmu primitívnemu súbojovému systému, ktorý bol ale na pohľad pekný a pomerne akčný. S trochu prižmúrenými očami sa o MU Online hovorilo ako o online Diable. Hra bola často rozširovaná o nové lokality alebo o bonusové povolania a (iste si to pamätáte) najviac sme sa v nej vždy tešili na Xtú úroveň, ktorá nám dovoľovala vstúpiť do novej oblasti, prípadne sprístupňovala fast-travel, alebo nám konečne dala dosť bodov, ktoré sme mohli vložiť do obratnosti, aby sme si mohli vziať do rúk lightsabery zakúpené za všetky úspory.

Súbojový systém: tradičný
Biznis model: free-to-play s mikrotransakciami

4Story

Klasika, ktorá sa najmä u našich západných susedov teší stále veľkej popularite vďaka veľmi silnej hráčskej komunite a českým serverom. Ide o naozaj tradičné MMORPG, v ktorom ide hlavne o masíve medziguildové PvP.

Súbojový systém: tradičný
Biznis model: free-to-play s mikrotransakciami

Na pomedzí, alebo The Lord of the Rings Online

Stredozem a online hra, to sa ponúka ešte viac ako Star Wars a MMORPG. LOTRO je tiež veľmi úspešné a pomerne dlho si držal dostatok hráčov pre klasické mesačné financovanie. Dnes už ho kombinuje s free-to-play a platenými funkciami i novým obsahom. Nakoľko je na trhu už viac ako 6 rokov, ide o deduška, ale keďže stále žije a skvele sa mu darí, vydáva nové updaty a počet hráčov je uspokojivý, venujeme mu toto špeciálne miesto.

Súbojový systém: tradičný
Biznis model: free-to-play s platenými rozšíreniami
Autor: Redakcia  |   Publikované: 15.7.2013   |   Zobrazené: 10620x

Značky

Podobné články

Diskusia

Žiadosti o rady prosím presmerujte do poradne.

Napísať odkaz

Meno:
Email:
Opište znaky opačně  b a f 4 0 6  :
 
Odkaz :

Stiahnuť - Kontakt - Pridanie aplikácie - RSS - Redakcia