Stiahnut.sk

Najlepšie bitmapové grafické editory zadarmo

S príchodom digitálnych fotoaparátov sa ľuďom, ktorí radi zachytávajú svoje zážítky otvorili úplne nové možnosti. Tradičné fotoaparáty používajúce film boli totiž pomalé, finančné náročné a čo sa týka obsluhy, často pomerne komplikované. No aj napriek tomu, že digitálne fotoaparáty pracujú so zložitými algoritmami, nie je zaznamenaný obraz vždy dokonalý. Takmer každý "digitálny" fotograf sa preto neraz stretol s tým, že fotografie potreboval počítačovo upraviť. Náš článok je teda zameraný na prehľad bitmapových editorov určených pre všetkých, od úplných amatérov, až po skúsených profesionálov.

Adobe Photoshop

Keď je reč o grafických editoroch pre bitmapovú grafiku, je rozhodne na mieste začať s balíkom Adobe Photoshop. Tento veľmi obsiahly grafický editor je určený predovšetkým pre pokročilých používateľov a zložitejšie úpravy fotografií. Ako isto viete, princíp práce spočíva v aplikácii prekrývajúcich sa vrstiev. Aj vďaka tomu sa PS výborne hodí na tvorbu webovej grafiky a dizajnu.

Program je trochu náročnejší na obsluhu a pre prácu s ním potrebujete poznať aspoň základy počítačovej grafiky. Na rýchle a jednoduché úpravy fotek teda veľmi vhodný nie je, najmä pre začiatočníkov. V prostredí sa musíte aspoň trochu zorientovať a pre plnohodnotnú prácu je program nutné poznať aspoň na základnej úrovni.

Hoci názov článku hovorí, že sa budeme venovať editorom, ktoré sú poskytované zdarma po celú dobu užívania, Adobe Photoshop je tu len vďaka svojej povesti a prestíži. Zdarma je k dispozícii iba Trial verzia, ktorá je síce plne funkčná, ale časovo obmedzená.

Výhody editora: najpokročilejší nástroj na úpravu obrázkov a fotiek, obrovské možnosti úpravy a kvalitný content-aware nástroje

GIMP

Naozaj skvelou náhradou Photoshopu, ktorá je aj vďaka svojmu unixovému pôvodu úplne zadarmo, je editor GIMP. Aj v ňom sa stretnete s vrstvami a s pokročilými grafickými nástrojmi, ktoré umožňujú profesionálnu prácu s fotografiami a ďalšou bitmapovou či vektorovou grafikou. Zároveň však obsahuje aj laikom známe nástroje, čím je užívateľsky ďaleko prívetivejší než komerčný Adobe Photoshop.

Poteší aj možnosť rozšírenia funkcií prostredníctvom zásuvných modulov, ktoré si môžete stiahnuť z oficiálnych stránok programu GIMP. Už sme spomenuli, že program bol vyvinutý pre užíveľov systémov založených na báze UNIX, to ale nijako nebránilo jeho úspešnému portovaniu na platformu Windows, vďaka čomu dnes patrí k najpopulárnejším grafickým editorom vôbec. 

Výhody editora: rozsiahle možnosti úprav obrázkov, intuitívny a užívateľsky prívetivý interface, úplne zadarmo

Photoscape

Ak hľadáte program, ktorý Vám umožní rýchlu a jednoduchú úpravu fotografií, siahnite po aplikácii PhotoScape. Komplexným programom akými sú GIMP a Photoshop konkurenciu rozhodne nerobí, nie je to však ani jeho cieľom. Zameriava sa na základné užívateľske úpravy, ktoré ocenia hlavne laici. Iba pár kliknutú postačí na to, aby ste zmenili veĺkosť fotografie, upravili jas a farby, pridali rôzne filtre alebo odstránili efekt červených očí. Užívateľské prostredie je veľmi intuitívne a žiadne zdĺhavé hľadanie vhodného nástroja užívateľa nečaká.

PhotoScape môžete navyše používať aj ako prehliadač fotografií a obrázkov. Oproti integrovanému prehliadaču vo Windows je omnoho príjemnejší a umožňuje rýchlu správu obrázkov či okamžité vytvorenie slideshow.

Výhody editora: jednoduchá hromadná úprava fotografií

Life Photo Maker

Life Photo Maker sa radí k ďalším jednoduchým nástrojom na úpravu fotiek. Oproti PhotoScape dokáže obraz ľahko obohatiť o najrôznejšie efekty, napríklad sneh alebo dážď. K dispozícii sú všetky klasické úpravy a tiež niekoľko ďalších grafických a zvukových efektov. Tie môžete aplikovať na fotografie a využitie nájdu pri prezentácii vašich výtvorov.

 Musíme pripomenúť, že opäť nejde o extra kvalitný nástroj na editáciu bitmapovej grafiky a fotografií. Doplnkové funkcie z neho však robia ideálny program na "vyblbnutie" sa s foktami či obrázkami bez toho, aby ste museli ovládať zložité grafické postupy alebo sťahovať doplnkové moduly.

Výhody editora: ľahká a efektná editácia fotomateriálu

StereoPhoto Maker

Posledným nástrojom na bitmapovú grafiku, ktorý v tomto článku predstavíme, je StereoPhoto Maker, ktorý je jedinečný kvôli takzvanému stereo režimu.  Ten umožňuje vidieť pôvodný obrázok zároveň s jeho upravenou variantou na jednej obrazovke. Vďaka tomu ihneď zistíte, aký dopad bude mať akcia, ktorú vykonáte, čo môže byť veľmi nápomocné pri experimentovaní a štúdiu práce s grafikou. Užívateľ má k dispozícii základne grafické funkcie a celý rad špeciálnych efektov. Menej skúsených užívateľov môže zaujať aj plugin na tvorbu jednoduchých HTML stránok. Program je určený skôr pre amatérov a začiatočníkov vo svete grafiky a webdizajnu. 

Výhody editora: priame porovnanie s pôvodným obrázkom, jednoduché ovládanie

Autor: Redakcia  |   Publikované: 16.2.2012   |   Zobrazené: 13067x

Značky

Podobné články

Diskusia

Žiadosti o rady prosím presmerujte do poradne.

Napísať odkaz

Meno:
Email:
Opište znaky opačně  4 8 5 6 6 9  :
 
Odkaz :

Stiahnuť - Kontakt - Pridanie aplikácie - RSS - Redakcia