Stiahnut.sk

MOBA špeciál 1: Čo by ste mali pred hraním vedieť

Prelomová hra Warcraft III: Reign of Chaos, vytvorenie neoficiálnej hernej mapky či neustále sa vyvíjajúca komunita - to všetko stojí za zrodom dnes už legendárnej a veľmi obľúbenej stratégie, ktorá mutovala (a možno niekde v pozadí stále mutuje) do najrôznejších podôb, pod ktorými sa skrývajú free to play hry ako Dota 2, League of Legends, Heroes of Newerth, Smite, Demigod či pripravovaná Heroes of the Storm a pod. Niektorým z nich sme sa už venovali vo všeobecnosti TUTU, preto len v krátkosti spomenieme najvýraznejšie črty, aby sme sa mohli vrhnúť na pravidelný prísun zaujímavých informácií z prostredia Multiplayer Online Battle Arena hier.

MOBA špeciál 2: Slovníček

Začíname: zmysel hry

Všetky spomenuté tituly stoja na jedinom základnom princípe, kedy sa 2 tímy po piatich hráčoch snažia dobiť nepriateľskú základňu ležiacu v rohu (Ancient, Nexus a pod.). Hra je zasadená do mapky so štvorcovým pôdorysom obyčajne s tromi hlavnými linkami (bot-dolná linka, mid-diagonálna linka, top-horná linka). Pred začiatkom zápasu si hráči vyberú jedného hrdinu vybaveného poväčšine štyrmi až piatimi špecifickými schopnosťami.

Výber hrdinu v Dota 2

Na začiatku sa každý rozbehne na vopred dohodnutú linku a snaží sa čo najviac expiť (získavať skúsenosti) a získavať goldy tým, že zabíja nepriateľských hrdinov, alebo malých vojakov (creepy, miniony atď.), ktorí sa spawnujú v pravidelných intervaloch, nie sú ovládateľní a bežia stále po tých istých trasách. Časom sa im zvyšujú životy, útok a aj ich počty. Okrem týchto NPC (non-player characters) sú v hre aj ďalší, skrývajúci sa v lese, tzv. neutráli. Stoja vždy na tom istom mieste a hráči ich môžu zabíjať, za čo takisto dostávajú goldy a skúsenosti.

Do lesa, prípadne jungle, nemôže ísť každý hrdina. Podľa svojej úlohy v tíme sa delia na rôznych tankov, carry, jungler, support, engager a pod. Čo aká pozícia predstavuje, sa dozviete v tematicky zameraných článkoch.

Predmety v hre

Za peniaze získané v boji si postupne môžete kupovať predmety, aby bola postava silnejšia. Na výber ich máte v každej hre veľa a musíte sa rozhodnúť, ktorý si v danej situácii kúpite, resp. poskladáte. Všetko záleží na veľkosti vašej „farmy“ (počte nazbieraných goldov) alebo na zložení nepriateľského tímu. Sú postavy, na ktoré sa stavia väčšinou to isté a potom sú tu tie s prakticky neobmedzeným buildom.

Zaujímavosťou sú klikacie itemy. Tie sa dajú použiť a pridávajú tak použiteľné schopnosti navyše.

Obchod s predmetmi v League of Legends

Kozmetické predmety

Tvorcovia myslia aj na rozvíjanie vzhľadu postáv a tak si tú svoju môžete upraviť podľa seba. V League of Legends a Heroes of Newerth ide o skiny, ktoré zmenia hrdinu v celku, zato v Dota 2 si môžete sami zvoliť jednotlivé časti oblečenia, zbraní, prípadne mounta a pod. Tieto dizajnové vylepšenia samozrejme nič k statom v hre nepridávajú, sú len okrasné a ak ich chcete vlastniť, musíte si ich zakúpiť za reálne peniaze. Aj tu ale existujú výnimky.

Po dokončení hry v Dota 2 je šanca, že Vám náhodne padne nejaký item. V LoL a HoN sú k dispozícii občasné akcie, kedy sa dajú skiny kúpiť za body nazbierané za každú jednu hru, ktorú ste odohrali. Hry ako Smite alebo Demigod neponúkajú ani jednu možnosť, pravdepodobne kvôli malej rozšírenosti.

Profesionálna scéna

Ako sa vraví, eSport je športom budúcnosti, preto sa aj MOBA hry hrajú na turnajoch po celom svete dotovaných nemalými čiastkami. Vždy sa je predsa kam zlepšovať a s novými patchmi ku hrám sa menia aj podmienky pre hráčov a hľadajú sa najvhodnejšie kombinácie hrdinov/championov/bohov/postáv a itemov pre danú chvíľu.

Na čo sa môžete tešiť

Postupne sa budeme venovať každej hre do hĺbky, predstavíme si prostredie pre nováčikov, tutoriály, vysvetlíme si základné pojmy pre rýchle pochopenie princípov a porozumenie jazyka hráčov. Nepovšimnutý nezostane ani Progaming, veľké turnaje a história tých najväčších podujatí, highlighty toho najlepšieho ale aj najhoršieho, čo sa v hrách udialo a pod.

Autor: Michal M.  |   Publikované: 19.4.2014   |   Zobrazené: 5206x

Značky

Podobné články

Diskusia

Žiadosti o rady prosím presmerujte do poradne.

Napísať odkaz

Meno:
Email:
Opište znaky opačně  6 a d 1 8 9  :
 
Odkaz :

Stiahnuť - Kontakt - Pridanie aplikácie - RSS - Redakcia