Stiahnut.sk

Settlers, roztomilá a nesmierne komplexná budovateľská stratégia

Settlers, herná séria zo susedného Nemecka, nás teší už 20 rokov svojou prepracovanosťou, ktorá nemá medzi stratégiami obdoby. Väčšina dielov stavia na náročnom a dlhom ekonomickom cykle bez toho, aby strácala na zábavnosti. Poďme teraz po stopách tejto kultovej, hoci nie príliš mainstreamovej série.

Settlers

V roku 1993 prišli prví Settleri a s nimi všetko, čo na tejto sérii hráči milujú. Vezmite si taký strom. Čo s ním? V normálnej stratégii, ak sa vôbec ťažbou dreva zaoberá, pošlete na strom jednotku akéhosi univerzálneho pracanta, ktorý strom vyrúbe, potom možno ešte niekam donesie a tým máte k dispozícii nové drevo na stavbu.

Lenže v Settlers musíte pre výrub postaviť špecializovanú budovu. Ale to tu už tiež bolo. K základom tejto budovy postavíte cestu (tá sa stavia automaticky a žiadne zdroje na ňu nevyplytváte, okrem jedného settler nosiča) a príde postavička, staviteľ. Settler nosič mu začne nosiť drevo, s ktorým staviteľ začne budovať. Keď sa pozrieme do jadra hry, uvidíme, že už toto je extrémne zložitý proces, pretože keby ste nemali staviteľa "darovaného" do začiatku, museli by ste prejsť veľmi zložitým mechanizmom (ktorým by ste bez staviteľa neprešli), v ktorom by ste ťažili v niekoľkých druhoch baní, získavali jedlo a ďalšie suroviny, aby ste nakoniec vytvorili kladivo, ktoré z obyčajného settlera urobí staviteľa.

Komplexnosť výrobných reťazcov vám zamotá hlavu, ale keď si na ňu zvyknete, budete sa diviť obmedzenosti všetkých ostatných stratégií.

Settlers 2-4

Až o tri roky neskôr prišli settleri číslo 2, ktorí sú zďaleka najpopulárnejším dielom série. Priniesli zaujímavý príbeh, výdatne vylepšenú grafiku a dodnes si nemôžete v tomto žánri zahrať nič lepšie. Preto je skvelé, že si Settlers 2 môžete zahrať úplne zadarmo.

 

Nasledujúce diely skôr zapadli, pretože uberali a pridávali na nesprávnych miestach, než prišiel diel piaty.

Settlers 5

V tomto diele bolo všetko absolútne prekopané a z kvalít pôvodných Settlers nezostalo vôbec nič. Výrobný cyklus bol razantne zjednodušený, až na úroveň "obyčajných" stratégií a oveľa viac sa tu bojovalo. Pravdou je, že hra vyzerala náramne dobre a nehrala sa o veľa horšie, ale pôvodný význam série bol ten tam.

Settlers 2: 10th Anniversary

Poznáte tie náreky hráčov? "Prečo neurobia len remake v lepšej grafike, inak všetko po starom?" Tak presne pre toto riešenie sa rozhodli vývojári z Blue Byte. Remake z roku 2006 prináša roztomilých osadníkov do tretieho rozmeru, ale so zachovaním bezchybnej hrateľnosti dielu druhého. Stále sa však nemôžeme ubrániť dojmu, že pôvodná dvojka je proste o niečo lepšia…

Settlers 6

Ide o modernú budovateľskú stratégiu, čím je myslené, že je opäť veľmi zjednodušená. Krásne grafické spracovanie a zmysluplnejšie herné postupy z nej robia lepšiu voľbu, než v prípade piateho dielu, ale stále to nie je nič pre fanúšikov pravých Settlers.

Settlers 7

Sedmička je snáď prvým dielom série, ktorému zjednodušovanie neublížilo do takej miery, že už by sme nemohli hovoriť o pravoverných Settlers. Výrobné postupy zostali zachované, avšak vtip je v tom, že teraz už budovy staviate ako komplexy výrobných cyklov, nie samostatne. Okrem toho sa však hra sústredí viac aj na vojenstvo a graficky ide o absolútny skvost.

Settlers Online

Hoci normálne webové verzie slávnych stratégií príliš nemusíme (Command & Conquer, Age of Empires,...), u Settlers musíme urobiť výnimku. Nejde totiž o naprosté znásilnenie tradície, to by sme skôr mohli vyhlásiť o dieloch 5 a 6. Naopak, Settlers Online sú na tom obsahovo veľmi dobre a niektoré výrobné procesy sú zachované z pôvodných The Settlers, niektoré sú dokonca ešte rozšírené (niekoľko typov dreva).

Prítomný je, ako inak, aj silný sociálny aspekt, kde sa hráči môžu združovať do cechov. Dobrou správou je, že sa dá hrať aj bez platenia, stačí sa zaregistrovať a potom sa starať o svoju osadu. Výhodou je úplná česká lokalizácia, vďaka ktorej sa v hre nestratia ani jazykovo menej zdatní hráči a menšie deti, ktoré poteší aj roztomilá a kvalitne kreslená grafika.

Autor: Redakcia  |   Publikované: 13.12.2013   |   Zobrazené: 8525x

Značky

Podobné články

Diskusia

Žiadosti o rady prosím presmerujte do poradne.

Napísať odkaz

Meno:
Email:
Opište znaky opačně  f b 2 f 2 9  :
 
Odkaz :

Stiahnuť - Kontakt - Pridanie aplikácie - RSS - Redakcia