Stiahnut.sk

Killsquad – akčný online Co-op pre štvoricu zabijakov

Novučičký ARPG (action role-playing game) titul Killsquad od španielskych tvorcov Novarama sa konečne dostal do predbežného prístupu, aby sa ukázal v plnej kráse, doladili sa detaily a mohol prejsť do konečnej fázy. Prísľub nekončiacej akcie okamžite zaujal a hru som prevetral zo všetkých možných uhlov. Koncept je pomerne jednoduchý s dôrazom na nonstop akciu – ideálne rozptýlenie na hodinku-dve denne.

Číro číra akcia a máličko navyše

Po spustení sa tvorcovia prakticky vôbec nezaoberajú príbehovými skutočnosťami a okamžite vám dajú na výber jednu zo štyroch postáv. Pravda, na Steame alebo na oficiálnej stránke sa dočítate o „budúcnosti, ktorú ste si ani vo sne nepredstavovali a galaxii zmietanej v chaose, kde sa korporácie bijú o prežitie a najväčšie odmeny získané z dostupných zdrojov“, ale to je asi tak všetko. Podstatné je plnenie kontraktov (majú úlohu misií, resp. questov) a následné vylepšovanie svojej postavy vizuálne aj prakticky.

Jednotlivé kontrakty sa vyberajú podľa náročnosti. Tie najľahšie po vás budú chcieť menej zabíjania, strávite v nich menej času, za čo dostanete, pochopiteľne, aj menšie množstvo kreditov. Naopak, najkomplexnejšie misie vás zdržia oveľa dlhšie, užijete si viac zábavy a odmeny v podobe získaných kreditov budú odpovedať dávke vloženej energie. Asi najlepšie si hru užijete s priateľmi, kde po sebe môžete hulákať napríklad na Discorde, ale rozhodne sa vyhráte aj s náhodnou trojicou spoluhráčov z netu.

Pre štvorčlenný tím sú momentálne k dispozícii na výber 4 herné postavy spadajúce do kategórií Assassin, Warrior, Specialist alebo Support. Menovite máte na výber Troya – Gunslingera so záľubou v strelných zbraniach; Kosma – Revenanta vo vesmírnom obleku, maskou Jasona Voorheesa a obrovským kladivom; Cassandru – Warriora s možnosťou neviditeľnosti a teleportácie; Zera – psychicky labilného medika s lasermi. Každá z postáv disponuje špecifickými abilitami a ich kombináciami sa dajú dosiahnuť zaujímavé veci.

Kontrakt = zabíjanie na povel

Kontrakty spočívajú buď v prebití sa cez hordy nepriateľov a zabití bossa, alebo v bránení strategicky dôležitej oblasti pred nárazovými vlnami príšer po určitý čas. Na prvý pohľad to síce vyzerá monotónne, a pri dlhých herných seansách to skutočne tak pôsobiť aj bude, ale nemyslím si, že práve nekonečné hranie bolo zámerom, s ktorým tvorcovia hru vypustili. Osobne som našiel perfektný balans medzi väčšími titulmi s príbehom a Killsquadom, kde ide v prvom rade o akčný výplach.

Mapky/planéty sú procedurálne generované, čo znamená, že sú vždy iné a nikdy neprídete na rovnaké miesto dvakrát. Okrem kreatúr, ktoré na nich budete musieť zabíjať, si musíte dávať pozor aj na nevyspytateľné environmentálne hrozby: spŕška meteoritov, smrteľné lúče, mínové polia. Keď už sa cez stovky až tisícky nástrah prebojujete, čaká na vás boss (niekedy aj piati), s ktorým sa musíte ako skupina vysporiadať. Väčšinou na konci nie je sám, preto sa pripravte na ďalší nával potvoriek zo všetkých strán. Pri rozmanitom živote ešte zostanem – zo všetkých zabitých nepriateľov vypadávajú kapsule s DNA, ktoré je potom možné pretaviť na vylepšenia v tzv. Biosystems Labs rôzne umiestnených po mape. O každej kreatúre sa dočítate základné informácie v Kódexe v hlavnom menu hry.

Zaujímavý pick'n'mix RPG žánru

A teraz k inšpirácii. Killsquad v sebe spája množstvo žánrových titánov a berie si z nich to najlepšie. Diablo 3, Dota 2, Path of Exile, Destiny alebo Nation Red – to všetko sú hry, od ktorých sa odkukal pohľad na dianie v hre, levelovanie postáv, systém vylepšovania postáv aj priamočiarosť v akcii. Unreal Engine 4 nesie všetky aspekty hry náramne dobre, počas playtimeu nie sú prítomné výrazné lagy a ani pri hráčoch pospájaných do tímu z celého sveta nedochádza k veľkým rozdielom v latencii, takže beží plynule.

Minimálne požiadavky:

  • CPU: Intel Core i3 / AMD Phenom II X3 
  • RAM:  6 GB
  • GPU: NVIDIA GeForce GTX 660 / AMD Radeon HD 7850 s 2 GB RAM 
  • HDD: 6 GB voľného miesta
  • OS: DX 11, Win 7 (64-bit)

Súbojový systém je maximálne dynamický a v mnohom pripomína agilnosť postáv v League of Legends (podobnosť Riven a Cassandry alebo Troya a Luciana). Charaktery dostávajú počas kontraktov poriadne zabrať, rovnako ako vy, pretože si vaše prsty neoddýchnu ani na chvíľku a treba byť vždy v strehu pred nečakanými nástrahami okolia. Cooldowny sú pomerne krátke a dovoľujú vám vyblázniť sa pri každej príležitosti. Čo je ale najzaujímavejšie, je fakt, že po dokončení každého kontraktu vaša postava stráca všetky skúsenosti (rovnaký princíp poznáme z MOBA hier), takže pri ďalšom queste si ju môžete postaviť úplne inak. Toto rozhodnutie nepoteší tých z vás, ktorí majú radi levelovanie do nekonečna, na druhej strane si systém užijete, resp. ste naň zvyknutí, pokiaľ hrávate Dotu, League of Legends, Heroes of the Storm a pod.

Sme len na začiatku. Ale vydarenom

Je vidieť, že obsahovo je hra len na začiatku. O to krajšie sa na to pozerá, keď hra beží aj v Early Accesse plynule a neseká. Miestami mi vadila absencia hudobnej vložky, ktorá bola výrazná len v niektorých pasážach. Neprítomnosť príbehu je pochopiteľná, ale nahliadnutie do pozadia udalostí by nezaškodilo pre lepšie zžitie sa s postavami. Kampaň je v tomto prípade absolútne zbytočné požadovať a plne chápem rozhodnutie ju do hry nezaradiť.

Dátumom 16. júl oficiálne začala 1. sezóna s názvom REVELATION, ktorá prinesie štyri (pri Killsquad očividne magické číslo) veľké aktualizácie. Zamerané by mali byť práve na rozšírenie univerza hry a do roku 2020 by mali okrem toho priniesť nové lokality, frakcie, nepriateľov, hrdinov aj množstvo nových sviežich kontraktov. Už teraz je hra v skvelom stave, tak treba dúfať, že sa nepokazí mechanika a postupné rozširovanie jej len pomôže. Jeden z najprekvapivejších RPG titulov roku 2019 poteší najmä milovníkov čistokrvnej akcie ako ideálna výplň medzi inými aktivitami.

 

HODNOTENIE: 8/10

Autor: Michal M.  |   Publikované: 25.7.2019   |   Zobrazené: 2365x

Značky

Podobné články

Diskusia

Žiadosti o rady prosím presmerujte do poradne.

Napísať odkaz

Meno:
Email:
Opište znaky opačně  a 3 4 0 e e  :
 
Odkaz :

Stiahnuť - Kontakt - Pridanie aplikácie - RSS - Redakcia