Stiahnut.sk

Naučte sa písať všetkými desiatimi - ľahko!

Drvivá väčšina užívateľov PC (užívateľom je v súčasnosti prakticky každý) nevie správne písať na počítačovej klávesnici. V priemere lepšie sú na tom študenti a všeobecne mladí. Dokážu písať pomerne presne a rýchlo. Ide však len o cvik, vytvorený v dôsledku stoviek prechatovaných hodín. Chýba im kvalitný základ, vďaka ktorému by písali ešte rýchlejšie.

Starší ľudia, alebo tí, ktorí pri práci počítač nevyužívajú sú na tom podstatne horšie. Často, napríklad, používajú špeciálnu písaciu metódu, odborne nazývanú „krúžiaci orol“. Užívateľ vystrčí ukazovák, ostatné prsty zovrie do dlane a nad klávesnicou krúži dovtedy, kým nenájde požadovaný symbol. Správa sa teda podobne ako malé dieťa, ktoré si v cukrárni vyberá dózu s lízankami.

Ďalším extrémnym prípadom sú mnohí úradníci a lekársky personál, čiže pracovníci pôvodne naučení na archaické písacie stroje. Písanie na stroji a na klávesnici sa líši. V prstoklade síce minimálne, no štýl je úplne iný a jej správne používanie si treba osvojiť.

Všetky spomenuté skupiny vďaka vlastnej neznalosti zbytočne strácajú drahocenný čas. Na zmenu pritom stačí veľmi málo – nechať sa viesť niektorým z programov, ktoré užívateľa dokážu rýchlo a jednoducho naučiť písať všetkými desiatimi prstami. Vyberte si daktorý z predstavených nástrojov a začnite už dnes. Väčšina je poskytovaná zadarmo, takže nezaplatíte ani cent.

ATF

All Ten Fingers je jeden z najobľúbenejších programov na výučbu písania všetkými desiatimi. Navyše je bohato využívaný na školách. Stiahnuť si môžete demoverziu, ktorá budúcim rýchlopiscom sprístupňuje užívateľské rozhranie a niekoľko počiatočných lekcií.

ATF je vhodný pre jednotlivcov, no oceňujú ho aj užívateľské skupiny. K dispozícii sú totiž skupinové licencie v naozaj prijateľných cenách. Vďaka integrovaným nástrojom na kontrolu písania sa v školách používa pri skupinových cvičeniach, čím učiteľovi výrazne uľahčuje ich kontrolu.

Na skvalitnenie výučby si užívateľ môže zaobstarať dodatočnú aplikáciu iATF. Ide o RSS čítačku, ktorá program pravidelne zásobuje  novými cvičebnými textami.

Ďalšie informácie o programe:

 • Licencia: Demo
 • Cena za licenciu pre 1 PC: 14,80 euro
 • Hlavné výhody: funkcie vhodné pre skupinovú výučbu, doplnkové programy AtfEditor a AtfSudoku

Desiatimi prstami

Ďalší špičkový program zameraný na správne písanie na PC. Ide tiež o platený softvér a vyskúšať si môžete jeho demoverziu, ktorá vás naučí základné princípy písania na klávesnici.

Jednou zo záruk kvality Deseti prsty je, že jeho užívatelia pravidelne obsadzujú výborné pozície na svetových súťažiach v rýchlostnom písaní.

Podobne ako niektoré ďalšie výučbové programy, využíva aj Deseti prsty metódu cukru a biča. Ak užívateľ zvládne danú lekciu, môže postúpiť ďalej. Pokiaľ ale nesplní časový limit alebo urobí priveľa chýb, je penalizovaný a vracia sa o niekoľko úrovní späť. Tým sa z každej lekcie stáva malá výzva.

Ďalšie informácie o programe:

 • Licencia: Demo
 • Cena za licenciu pre 1 PC: 8 euro
 • Hlavné výhody: ľahké učenie vďaka farebnému rozlíšenie klávesov, multilicencie, metronóm

Klavaro

Klavaro sa ako jediný z predstavených programov diametrálne odlišuje od konkurencie a prichádza s vlastnou koncepciou. Nie je to však tým, že je bezplatný, ide o prístup k výučbe. Ten je zameraný na precvičovanie abstraktného písania, namiesto memorovania určitého postupu pri zadávaní známych slov a je vhodný pre užívateľov, ktorí často píšu rôznymi jazykmi a na rôznych klávesniciach.

V programe je zastúpených takmer 20 jazykov s vlastnými učebnými textami a užívateľ si môže zvoliť daktorý zo štandardov rozloženia klávesnice alebo nadefinovať vlastný.

Precvičovanie je možné rozdeliť do niekoľkých prístupov. Obsiahnuté je, ako tradičné zadávanie slov a viet, tak písanie náhodných znakov simulujúce „cudzí“ nematerinský jazyk. Dôraz je kladený aj na grafickú čistotu, takže na obrazovke neuvidíte ani virtuálnu klávesnicu a priebežné štatistiky. Ich podvedomé vnímanie by mohlo spôsobiť pokles koncentrácie. Všetko potrebné si môžete dohľadať po skončení lekcie.

Ďalšie informácie o programe:

 • Licencia: Freeware
 • Hlavné výhody: možnosť nastavenia akéhokoľvek rozloženia klávesnice

Rapid Typing Tutor

Program Rapid Typing Tutor sa jednoznačne orientuje na užívateľské pohodlie, preto vsádza na grafickú dokonalosť a využitie farieb či obrázkov. Pri písaní je zobrazená virtuálna klávesnica s farebne odlíšenými zónami pôsobnosti jednotlivých prstov, farebne riešené štatistiky a aktuálny priebeh písania. Na zadaný text a predlohu tak nezostáva toľko priestoru, ako pri ostatných programoch. Na kvalitnú výučbu je však stále dostatočný.

Virtuálna klávesnica znázorňuje, akým spôsobom má byť daný symbol napísaný, a v akej pozícii by mali byť obe ruky. Štatistiky prehľadne zobrazujú aktuálnu úspešnosť zadávania.

Vďaka pútavému vzhľadu je program vhodný aj pre mladších študentov, ktorí s písaním na PC ešte len začínajú. 

Ďalšie informácie o programe:

 • Licencia: Freeware
 • Hlavné výhody: podrobné grafy a štatistiky, jednoduchý a pekný interface

Psaní všemi deseti

Hlavnou výučbovou metódou tohto programu je cukor a cukor. Užívateľ má takmer vo všetkom voľnú ruku. Nie je viazaný úspešnosťou a nemôže „prepadnúť“ ani o jednu lekciu. Dokonca ich sme preskakovať alebo písanie kedykoľvek prerušiť. To mnohým študentov vyslovene vyhovuje. Pri niektorých programoch totiž počas písania nie je možné zdvihnúť telefón alebo ísť otvoriť dvere.

Samotná výučba je založená na osvedčenom odbornom princípe, ktorý sa v praxi používa už od sedemdesiatych rokov. Ide o overenú metódu vychádzajúcu zo štruktúry jazyka a jeho používania.

Užívateľ teda úplne zadarmo dostáva skvelý výučbový nástroj. Psaní všemi deseti je vybavené aktualizovanými textami a umožňuje použiť QWERTZ aj obľúbené QWERTY rozloženie kláves. Jeho vzhľad je relatívne strohý, čo môže najprv pôsobiť chladným dojmom, no užívateľa nijako neruší.

Ďalšie informácie o programe:

 • Licencia: Freeware
 • Hlavné výhody: vytvorené podľa klasickej učebnice písanie na stroji, strohé ale funkčné užívateľské rozhranie
Autor: Redakcia  |   Publikované: 17.10.2012   |   Zobrazené: 21450x

Značky

Podobné články

Diskusia

Žiadosti o rady prosím presmerujte do poradne.

Napísať odkaz

Meno:
Email:
Opište znaky opačně  5 0 6 2 d d  :
 
Odkaz :

Stiahnuť - Kontakt - Pridanie aplikácie - RSS - Redakcia